Paraliż jest efektem uszkodzenia w obrębie pnia mózgowego. To właśnie w nim zniszczeniu ulega brzuszna część mostu. Chory nie ma możliwości ani poruszania się, ani wydawania z siebie jakichkolwiek dźwięków. Jedyną formą kontaktu osoby sparaliżowanej ze światem zewnętrznym jest poruszanie gałkami ocznymi oraz mruganie powiekami. Należy zaznaczyć, że zdolność rozumowania i kojarzenia są całkowicie zachowane.

Przyczyn powstania zespołu zamknięcia może być wiele. Wymienia się:

efekt stosowania leków w nadmiernych ilościach;

choroby układu krążenia;

urazy mózgu;

udar niedokrwienny;

udar krwotoczny;

zniszczenie komórek nerwowych (głównie ich mielinowych osłonek).

Niestety na dzień dzisiejszy nie istnieje skuteczna metoda leczenia syndromu zamknięcia. W przeszłości podejmowano próby leczenia za pomocą elektrod mających za zadanie stymulować pracę mięśni. To z kolei miało wpływać pozytywnie na proces ich regeneracji.

Uwaga!

Istnieje również metoda leczenia przyczynowego. Polega ona na pomaganiu choremu w nauce sposobów komunikacji z otoczeniem zewnętrznym. Niestety, efekty nie są zadowalające. Około 90% chorych osób mimo wszystko umiera, i to w przeciągu około 3-4 miesięcy od momentu powstania uszkodzenia mózgu. Zdolność powrotu posiadanych przed zdarzeniem zdolności motorycznych mięśni jest bardzo rzadka, jednak nie niemożliwa.

Zetknęliście się kiedyś z zespołem zamknięcia? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułLęk przed ludźmi – przyczyny, jak leczyć?
Następny artykułSyndrom widzenia komputerowego – objawy, co to jest?

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here