Psychologia Lęk przed ludźmi - przyczyny, jak leczyć?

Lęk przed ludźmi – przyczyny, jak leczyć?

-

Lęk przed innymi ludźmi top rodzaj fobii społecznej, nazywanej również nerwicą społeczną. Ten rodzaj zaburzenia lękowego kwalifikuje się do grupy nerwicowych zaburzeń. Bardzo często objawy fobii kojarzone są z takimi cechami, jak:

zbytnia nieśmiałość;

niechęć do podejmowania kontaktów;

dziwactwo.

Osoba chora na fobię społeczną odczuwa jednak nie nieśmiałość, lecz bardzo silny lęk. Niesamowite wyzwanie stanowi dla niej zapłacenie w sklepie za zakupione produkty, wykonanie telefonu czy publiczne przemówienie. Negatywne emocje towarzyszące spotkaniom z innymi osobami sprawiają, że chorzy najczęściej starają się unikać wszelkich kontaktów, na ile jest to możliwe.

Do podstawowych objawów należą:

paniczny strach;

wzmożona potliwość;

przyśpieszone bicie serca;

suchość w jamie ustnej;

drżenie ciała;

biegunki;

nudności i wymioty;

bóle głowy i brzucha.

Fobię społeczną określa się mianem choroby cywilizacyjnej – jest to jedna z najczęściej diagnozowanych psychicznych zaburzeń, dotyka średnio od 7 % do 9 % ludzkiej populacji. Ten rodzaj lęku diagnozuje się najczęściej u osób będących w okresie dojrzewania, oraz ogólnie – w przedziale wiekowym między 17 a 30 lat.

Do przyczyn wystąpienia lęku przed ludźmi zalicza się:

uwarunkowania psychologiczne;

czynniki genetyczne jednostki;

czynniki neurobiologiczne;

czynniki kulturowe i społeczne.

Fobie społeczne – w tym lęk przed ludźmi – leczy się za pomocą terapii poznawczo-behawioralnej, która w cięższych przypadkach może być wspierana lekami przeciwdepresyjnymi.

Odczuwacie lęk przed ludźmi? Czego się obawiacie? Jak próbujecie sobie radzić? Podzielcie się doświadczeniami.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Dlaczego rodzice mnie nie kochają?

W pierwszym odruchu chciałoby się zapytać młodego człowieka skąd u niego pewność, że rodzice go nie kochają. Czy mówią o tym wprost, czy nastolatek wnioskuje z ich zachowania? W tym drugim przypadku – jakiego rodzaju jest to zachowanie? Najczęściej rodzice bardzo kochają swoje dzieci, ale mogą zapomnieć o okazywaniu tego lub o mówieniu. Być może nastolatki są kochane tak samo jak do tej pory, tylko że zmieniły się oczekiwania młodego człowieka. Wiek dojrzewania często wzmaga potrzebę miłości i akceptacji.

Podstawa wymiaru składek – ubezpieczenie społeczne

Do obliczenia wysokości składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne konieczna jest wiedza na temat podstawy ich wymiaru. Oto podstawowe wiadomości.

Zobacz też

Sałatka z kalarepą – przepis

Kalarepa najprawdopodobniej była uprawiana w Europie już w VIII wieku, natomiast spopularyzowała się w wieku XVIII. Jest bogata w sód, potas, magnez, wapń, mangan, żelazo, miedź, fosfor, chlor, jod, karoteny, witaminy: B1, B2, B3, B5, B6, C, kwas szczawiowy. Jeśli chodzi o zawartość witaminy C, to kalarepka porównywalna jest z owocami cytrusowymi. Jest też bezpieczna pod względem alergologicznym, lekarze twierdzą, że nie uczula, dlatego może być z powodzeniem wykorzystywana w żywieniu małych dzieci i niemowląt.

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Autos – sprawdzony dostawca wysokiej klasy części zamiennych do pojazdów użytkowych

W przypadku firm, które dysponują flotą pojazdów użytkowych, szybka dostawa części zamiennych jest na wagę złota. Właśnie dlatego warto...

Może Cię zainteresuje: