Psychologia Lęk przed wystąpieniami publicznymi - objawy, leczenie

Lęk przed wystąpieniami publicznymi – objawy, leczenie

-

Na fobie cierpi około 7% do 9% populacji. Glassofobia to paniczny lęk spowodowany koniecznością wystąpienia przed większą ilością osób, grupą.

Do głównych objawów lęku przed wystąpieniami publicznymi zalicza się:

wzmożona potliwość;

drżenie dłoni (głównie), oraz całego ciała;

brak apetytu;

bóle głowy i żołądka;

uskarżanie się na nudności, wymioty;

biegunki lub zaparcia;

suchość w jamie ustnej;

szum w uszach;

kołatanie serca;

wzrost ciśnienia;

zastyganie w bezruchu („paraliż”);

nieumiejętność wypowiedzenia składnych zdań, jąkanie się.

Osoby cierpiące na ten rodzaj lęku odczuwają negatywne emocje w momencie zetknięcia się z koniecznością wystąpienia. Niezależnie, czy jest to przemówienie na forum dla umysłów ścisłych, czy też przeczytanie referatu przed całą klasą. Objawy fobii występują zawsze, gdy zbliża się konieczność stanięcia przed kilkunastoma wpatrującymi się uważanie parami oczu. Lęk ten uniemożliwia normalne funkcjonowanie, może być powodem powstawania nerwic oraz epizodów depresyjnych.

Tak, jak pozostałe fobie społeczne, glassofobia jest możliwa do wyleczenia. Konieczne jest podjęcie terapii psychologicznej, która ma na celu:

– zmianę błędnego wyobrażenia pacjenta o samym sobie;

– zastąpienie lęku pozytywnymi emocjami;

– zmianę nawyku przypisywania mocy sprawczej innym osobom i zwrócenie jej ku własnym umiejętnościom.

Pomocne przy terapii będą również: trening asertywności i trening umiejętności społecznych.

Odczuwacie lęk przed wystąpieniami publicznymi? Czego się obawiacie? Jak próbujecie sobie radzić? Podzielcie się doświadczeniami.

Magdalena Paluch

Magdalena Paluch – jest studentką V roku na kierunku: Psychologia Kliniczna w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej oraz pracownikiem Stowarzyszenia. Uczestniczyła w licznych zajęciach praktycznych, głównie w Środowiskowym Domu Samopomocy prowadzącym działalność terapeutyczną i rehabilitacyjną. W roku 2004 uzyskała także tytuł zawodowy fotografa artystycznego. Psychologia to jej pasja i wiąże z nią swoją zawodową przyszłość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Deser truskawkowy – przepis

Knickerbocker Glory to angielski deser, który łączy w sobie smak truskawek, mango i lodów waniliowych, otoczonych pianką bitej śmietany. Place lizać!

Szalunek — co to jest i do czego jest wykorzystywany?

Elementy betonowe i żelbetowe ze względu na twardnienie mieszanki...

Zobacz też

Akupresura – co to jest, na czym polega, wskazania i przeciwwskazania

Masaż punktowy, inaczej akupresura, pochodzi od akupunktury. Powstała ona około 6000 lat p.n.e. Jest zabiegiem leczniczym, polegającym na wywieraniu ucisku na ciało palcem.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: