Ciąża Dieta a karmienie piersią

Dieta a karmienie piersią

-

Szczególnie istotny jest wapń, które służy dziecku jako materiał budulcowy kości. Pamiętajmy, że cenne składniki są przekazywane wraz z pokarmem dlatego tak ważne jest aby matka spożywał produkty w nie bogate (jogurty, twarogi, sery białe).

Dieta matki karmiącej powinna wyglądać następująco:

– mleko – 1 do 1,5 litra dziennie, spożywane w dowolnej postaci
– owoce i jarzyny – powinny być spożywane 6 razy dziennie. Są ważne z uwagi na zawartość witamin. Dwa razy dziennie powinny być spożywane w stanie surowym. Mogą one być zjadane w każdej formie czyli mrożonej, suszonej czy z puszki.
– mięso, drób i ryby – przynajmniej raz dziennie obfita w te produkty porcja. Od czasu do czasu można uwzględnić w jadłospisie również wątróbkę.
– jajka – raz dziennie
– kasza i pieczywo – trzy razy dziennie przy czym należy pamiętać aby kasza była gruboziarnista
– pieczywo ciemne (najlepiej z ziarnami) – wybierajmy te produkty ze względu na bogactwo witaminy B.
– masło lub margaryna witaminizowana – wskazane z uwagi na zawartość witaminy A.

Karmiąca matka może prowadzić normalne życie, bez nadmiernych, żywieniowych wyrzeczeń. Nie ma naukowych dowodów na to, że dziecku może szkodzić picie, przez matkę, umiarkowanej ilości kawy czy herbaty. Może ona jeść prawie wszystko, do czego była przyzwyczajona przed zajściem w ciąże. Jeśli jednak po jakiejś zjedzonej potrawie dziecko po karmieniu piersią źle się czuje -należy z niej zrezygnować dla jego dobra.

Matka karmiąca zdecydowanie powinna unikać zażywania witamin w dawkach większych niż
zalecane. Niektóre kobiety zjadają za dużo witaminy C, w obawie przed przeziębieniami. Nie
wolno tego robić ani w okresie ciąży ani tym bardziej karmienia. Przyjmowanie witamin, nawet niewielkiej ich ilości, może negatywnie wpływając na samopoczucie niemowlęcia.

Rady dla kobiet mających problem z nadwagą po ciąży, ale nadal karmiących:

1. Pić mleko z mała zawartością tłuszczu lub chude.
2. Spróbować jeść mniej masła.
3. Ograniczyć spożywane porcje kaszy i pieczywa.
4. Całkowicie zrezygnować ze słodyczy i napojów gazowanych.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Poprzedni artykułKasza – składniki odżywcze
Następny artykułĆwiczenia przy biurku
Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Wtrysk a gaźnik – różnice

Silniki motocyklowe w dzisiejszych motocyklach zasilane są zdecydowanie układem wtrysków paliwa. Wtryski paliwa znane są w motoryzacji już od dłuższego czasu, obecne są w samochodach od wielu lat, inaczej sytuacja wygląda w przypadku motocykli. Ciągle w większości na rynku dostępne są silniki zasilane gaźnikowi, a więc bardziej tradycyjnie. Rozwiązanie to było bardzo popularne i odejście do niego wiązało się ze zwiększeniem stopnia skomplikowania budowy motocykli, zwiększeniem ilości elektroniki, która w warunkach motocyklowych powinna zostać wykonana w sposób zdecydowanie bardziej trwały.

Czy warto zmieniać opony na letnie?

Opony letnie to z pewnością najpopularniejszy rodzaj opon spotykanych na kołach większości samochodów. Myślę, że jest znacznie więcej osób używających opon letnich zimą niż zimowych latem. Oba te rozwiązania nie są dobre, każdy z tych dwóch rodzajów opon przystosowany jest do stosowania o określonej porze roku.

Zobacz też

Jak grać w Darta? Zasady

Dart to gra, w której należy trafiać niedużymi lotkami w odpowiednie miejsca na tarczy zwieszonej na ścianie. Gra ta posiada długą tradycję. Jest zarówno dyscypliną sportową jak i bardzo popularną w wielu krajach rozrywką. Dart posiada wiele odmian.

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: