Ciąża Niepłodność - jak o niej rozmawiać?

Niepłodność – jak o niej rozmawiać?

-

Czy nie zastanawialiśmy się nieraz jak to się dzieje, że rodziny mniej zamożne i wykształcone, będące przedstawicielami niższych warstw społecznych, często są wielodzietne i mają zdecydowanie więcej szczęścia w poczęciu dzieci niż osoby pełniące wyższe funkcje w społeczeństwie? Niepłodność – jedna z chorób cywilizacyjnych – nie jest łatwym tematem. Jak o niej rozmawiać?

Jednym z największych schorzeń naszego wieku jest stres. Wszyscy o tym wiemy, ale niewielu zdaje sobie sprawę z rzeczywistej jego szkodliwości na nasze zdrowie. Niepłodność może wynikać z nadmiernej obecności stresu w naszym życiu. Kiedy pracujemy intelektualnie, stres dotyczy nas częściej niż w przypadku pracowników fizycznych. Krew przestaje krążyć swobodnie i w odpowiedniej ilości w niektórych organach, przedostaje się do miejsc, które są napięte i pozostają pod wpływem stresu, na przykład do mózgu. Wtedy te organy, które poświęcają swój zasób krwi na rzecz innych, przestają prawidłowo funkcjonować. Narządami, z których krew w takich przypadkach odpływa najczęściej, są narządy rozrodcze.

Niepłodność nie powinna być traktowana jako wstydliwa przypadłość. Jest jednym z problemów współczesnego człowieka i w takich kategoriach należy o niej mówić. Czasem wystarczy odpowiednia terapia, mająca na celu wprowadzenie większej ilości relaksu w życie osoby mającej problemy z poczęciem dziecka, by nastąpiły zmiany. Wszyscy znamy przypadki, kiedy to znajomi czy członkowie rodziny planowali i starali się o dziecko bez rezultatów. Kiedy zaniechali starań, dziecko pojawiło się od razu. Płodność i ciąża jest czymś ściśle związanym z poziomem stresu i napięcia w naszym umyśle oraz organizmie. W wielu przypadkach powinna być traktowana jako stan mogący ulec zmianie dzięki terapiom antystresowym.

W przypadku niepłodności biologicznej, stanu, który nie ulegnie zmianie i kiedy nigdy nie pojawi się możliwość posiadania dziecka, należy rozmawiać z taką osobą inaczej. Przede wszystkim należy dać jej odczuć, że nadal jest kochana. To, że osoba bezpłodna nie będzie w stanie urodzić dziecka nie znaczy, że pod jakimkolwiek względem jest gorsza. To najważniejsze w rozmowach o bezpłodności – niewzbudzanie poczucia winy i niezaniżanie wartości osoby nie mogącej mieć dziecka.

Rozmawianie o bezpłodności nie powinno być tematem tabu. Tabu wiąże się bowiem z czymś uważanym przez społeczeństwo za złe, niedozwolone czy gorsze. Otwarta rozmowa zawsze sprawia, że sytuacje niepożądane, których się boimy czy nie wiemy jak sobie z nimi radzić, stają się oswojone i lepiej wiemy, jak się z nimi zmierzyć.

Należy być szczególnie ostrożnym, jeśli niepłodność dotyczy kobiety. Systemy religijne i społeczne często podkreślały w przeszłości i podkreślają dziś, że kobiecość jest nierozerwalnie związana z macierzyństwem. Pamiętajmy, że dziś wiele kobiet świadomie rezygnuje z macierzyństwa. Posiadanie dzieci nie musi stanowić priorytetu, może nim być rozwój własnej osobowości. Niepłodność na pewno nie jest uszczerbkiem na naszym człowieczeństwie.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

O jakiej porze dnia najlepiej ćwiczyć?

Trudno jednoznacznie wskazać najlepszą porę dnia na gimnastykę, bowiem w dużej mierze kwestia ta zależy od naszych indywidualnych preferencji i stylu życia. Poniżej znajdziemy wady i zalety podejmowania aktywności fizycznej w różnych porach dnia.

Jak dobrze wyjść na zdjęciach z imprezy?

Kiedy na imprezie pojawia się aparat, początkowo uciekamy przed blaskiem jego flesza, ale po paru głębszych łowimy go wzrokiem niczym najbardziej łakomy kąsek. Nasze umiłowanie obiektywu weryfikuje się następnego dnia, kiedy stajemy się posiadaczami imprezowych zdjęć, a nasze oblicze na nich nie wygląda zbyt wyraźnie.

Zobacz też

Makaron z sosem jagodowym – przepis

Prawdziwa gratka dla wielbicieli jagód. Aby...

Na czym polega organizacja dużego eventu?

Oglądając widowiskowe eventy, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak wielki był ogrom pracy i jak różnorodne zadania mieli do...

Lampy LED – dlaczego warto wybrać to rozwiązanie?

50 000 godzin! Tyle wynosi średni czas pracy żarówki LED. Oznacza to, że jedna żarówka ledowa, może pracować nieprzerwanie...

Może Cię zainteresuje: