Są dwa rodzaje cholesterolu: LDL (ang. Low Density Lipoproteins), tzw. zły cholesterol oraz HDL (ang. high density lipoproteins) tzw. dobry cholesterol. Na nadmierną obecność złego cholesterolu w osoczu wpływają takie czynniki, jak dieta, stres, wiek i płeć, predyspozycje do jego nadmiaru są również dziedziczne. Aby zbalansować obecność cholesterolu w organizmie, powinniśmy dążyć do obniżenia zawartości LDL i podniesienia zawartości HDL. Niektórzy lekarze zalecają zażywanie niacyny, czyli witaminy PP. Nasz organizm jest w stanie produkować ją samodzielnie jedynie w obecności witamin B1, B2 i B6. Źródłem witaminy PP są orzeszki ziemne, kiełki pszenicy, awokado, daktyle, figi i śliwki. Nadmiar niacyny może wywoływać skutki uboczne.

Istnieje kilka domowych sposób na zbalansowanie ilości cholesterolu w organizmie. Badania wykazały, że ćwiczenia i odpowiednia dieta dieta mogą pomóc zredukować obecność złego cholesterolu nawet o 40% w skali roku.

1.Powinno się jeść łososia, owoce i surowe warzywa. Należy unikać takich spożywania cebuli, papryki chili i zielonej herbaty.
2.Trzy razy w tygodniu zaleca się specjalną gimnastykę. Bardzo pomocne są 45-minutowe spacery 3-4 razy w tygodniu. Najlepiej chodzić żwawym, energicznym krokiem.
3.Regularne spożywanie czosnku może spowodować obniżenie zawartości złego cholesterolu we krwi nawet o 12 %, jak również przyczynia się do podniesienia dobrego cholesterolu. W aptece można kupić tabletki czosnkowe – wystarczy zażywać je dwa razy dziennie.
4.Bardzo dobre efekty może przynieść zażywanie Inozytolu, znanego też jako witamina B8. Inozytol występuje w takich produktach, jak mięso, mleko, owoce, orzechy, zboża i warzywa. Jest również podstawowym składnikiem lecytyny, którą można zakupić w formie tabletek. Bogate w lecytynę są orzeszki ziemne, soja, groch, soczewica i kiełki.
5.Wskazane jest zażywanie chromu – 400 mcg dziennie.
6.Jedną z bardziej niekonwencjonalnych metod, które ponoć pozwalają w 12 tygodni obniżyć zawartość LDL o 35% i podwyższyć zawartość HDL o 20 %, jest palenie etiopskiego kadzidła Guggul.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNiepłodność – jak o niej rozmawiać?
Następny artykułPMS – informacje

Żyję w przekonaniu, że podstawą dobrego samopoczucia jest zdrowie – zarówno fizyczne, psychiczne, jak i społeczne. Popieram akcje i kampanie społeczne, które służą budowaniu świadomości obywatelskiej.

Jestem zwolenniczką zdrowego odżywiania, opartego zwłaszcza na diecie wegetariańskiej i kuchni pięciu przemian. Angażuje się w działalność sektora pozarządowego. Szczególnie jest jej bliska ochrona środowiska. Wyznaje zasady świadomej konsumpcji i racjonalnego zużycia zasobów.

Preferuję zdrowy tryb życia, oparty na rozwoju wewnętrznym i dbaniu o kondycję fizyczną. Z zainteresowaniem śledzę nowinki z lifestyle. Dostrzegam duży potencjał w alternatywnych metodach leczenia, fitoterapii i medycynie niekonwencjonalnej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here