Opinie na temat farbowania włosów podczas ciąży są bardzo różne. Niektórzy lekarze zdecydowanie odradzają zmianę koloru włosów w czasie błogosławionym, inni zaś nie upatrują w tym żadnego niebezpieczeństwa. Wszyscy specjaliści jednak zgodnie twierdzą, aby unikać farbowania w pierwszym trymestrze ciąży.

Pierwsze trzy miesiące życia dziecka stanowią o jego prawidłowym rozwoju. Wówczas kształtują się najważniejsze jego narządy, a dziecko jest bardziej wrażliwe na ingerencje z zewnątrz, które mogłyby mieć na nie negatywny wpływ. Dlatego w tym okresie kobieta powinna być szczególnie świadoma tego, co może przedostać się do łożyska i stanowić zagrożenie dla malucha. Amoniak i wszelkiego rodzaju substancje chemiczne nie są pożądane podczas tego okresu.

Do końca nie wiadomo na ile farba stosowana w celu zmiany barwy włosów może przeniknąć przez skórę do krwi i w ten sposób trafić do krwiobiegu malucha. Wielu jednak lekarzy przestrzega przed tego typu możliwością, podkreślając, że warto poświęcić okres ciąży i karmienia dla dobra dziecka i powstrzymać się – na wszelki wypadek – od farbowania. Jest to natomiast koniecznością w ciągu pierwszych trzech miesięcy.

Panie, które jednak nie chcą zrezygnować z dbania o siebie, a odrosty przyprawiają je o nerwowe drżenie, po upływie pierwszych trzech miesięcy, będąc zdecydowanymi na nałożenie farby, powinny zastosować preparat pozbawiony amoniaku. Bardzo niekorzystne jest wdychanie jego oparów podczas farbowania, co może znacznie zaszkodzić zdrowiu dziecka.

Można też zdecydować się na pasemka zamiast farbowania. Balejaż na pewno będzie mniej niebezpieczny dla malucha i w dodatku pomoże nam zatuszować odrosty. Jeżeli jednak nie mamy takowych, najlepiej wstrzymać się z farbowaniem do czasu, kiedy dziecko będzie już na świecie, aż do zakończenia okresu karmienia. Wykonanie balejażu nie stwarza dużych okazji dla kontaktu farby ze skórą głowy, dlatego też jest bardziej bezpieczne.

Zdecydowanie unikajmy nowych preparatów, których nie przetestowałyśmy przed zajściem w ciążę. Ich zastosowanie może stworzyć niebezpieczeństwo wystąpienia uczulenia, którego objawy będą trudne do wyleczenia podczas ciąży, kiedy nie należy stosować wielu leków i preparatów.

Najlepiej jednak poczekać z eksperymentowaniem. Do końca nie wiadomo, w jakim stopniu działanie farby może zaszkodzić płodowi. A podczas ciąży zmiany hormonalne i tak sprawiają, że nasze włosy mniej wypadają i są ładniejsze.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here