Kobieta, która spodziewa się dziecka kategorycznie powinna od momentu przygotowania się do ciąży rzucić palenie nikotyny. Nie ma żadnego wytłumaczenia dla kobiet, które świadomie zatruwają swoje dzieci. Gdy natomiast dowiaduje się o ciąży, a jeszcze pali powinna natychmiast zrezygnować z nałogu.

Wielkie są konsekwencje palenia nikotyny dla maluszka, który jest w brzuszku mamy. Powszechnie wiadomo, że może spowodować bardzo duże szkody w życiu i zdrowiu dziecka. Podstawowymi konsekwencjami, które niesie ze sobą palenie są:

– dziecko jest niejako przymuszone przyjąć wiele substancji chemicznych, które tworzą komórki rakotwórcze,

– nikotyna przyczynia się do ryzyka urodzenia martwego dziecka lub w późniejszym jego życiu do tzw. śmierci łóżeczkowej,

– w życiu płodowym mogą wystąpić dodatkowe komplikacje jak np. wczesne poronienia, krwawienia z dróg rodnych, odklejenia łożyska,

– ograniczamy dziecku dopływ tlenu,

– dzieci zakażone nikotyną są znacznie mniejsze od zdrowych dzieci, rodzą się zwykle z niską masą urodzeniową,

– zwiększa się u dzieci ryzyko chorób układu oddechowego i sercowo- krążeniowego np. astma, zapalenia mięśnia sercowego,

– mogą wystąpić inne wady wrodzone.

Palenie kobiet w ciąży jest szczególnie groźne dla dzieci w ostatnich 2 miesiącach życia płodowego.

Nikotyna zagraża bezpośrednio matce i dziecku. Dla dziecka, które jest cały czas podtruwane przez palącą matkę nie ma zdrowego środowiska, w którym mogłoby się normalnie rozwijać. Cały czas jest narażone na ciężkie komplikacje i wady, które mogą wystąpić bezpośrednio po urodzeniu. Jeśli dziecko urodzi się np. z niższą masą urodzeniowa będzie słabsze niż inne dzieci. Dodatkowo przez cały okres życia płodowego nie było dostatecznie dotleniane więc często bywa tak, że ma kłopoty z normalnym oddychaniem. Kiedy matka podejmuje decyzję o rzuceniu palenia podejmuje najlepszą decyzję na całe życie dziecka. Ponieważ daje mu szansę na normalny rozwój.

Rzucenie palenia powoduje:

– jeśli matka zdecyduje o rzuceniu palenia na początku ciąży pomimo wcześniejszego nałogu dziecko ma taką samą szansę na normalny rozwój jak dzieci matek niepalących,

– zmniejsza się ryzyko wcześniejszego urodzenia dziecka, krwawień czy poronienia,

– dzieci rzadziej zapadają na choroby układu oddechowego, zwiększa się dopływ tlenu do organizmu dziecka.

Jeśli matka wraca po porodzie do palenia i karmi naturalnie znów zagraża dziecku. Przekazuje przez mleko substancje podtruwające maluszka tj. substancje z dymu nikotynowego. Dziecko jest narażone na choroby układu oddechowego astmę, zapalenia ucha środkowego co w efekcie może spowodować głuchotę. Wiele dzieci cierpi na różnego rodzaju nieżyty żołądka czy też stany zapalne układu pokarmowego.

Uwaga!

„Fundując” dziecku takie komplikacje nie trzeba nikomu tłumaczyć jakie to przynosi konsekwencje. Decydując się dać życie trzeba brać za to życie odpowiedzialność już od poczęcia.

Paliłyście lub znacie kobiety, które paliły w trakcie ciąży? Jak przebiegała? Czy dziecko urodziło się zdrowe? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak oklepywać dziecko przy kaszlu?
Następny artykułPierwsza pomoc u dzieci

Anna Stachowicz - z zawodu terapeutka zajęciowa, odbyła roczny staż w przedszkolu miejskim, pracowała wielu zakładach opiekuńczych dla dzieci i dorosłych. Prywatnie jest matką dwójki dzieci.Tematyka dziecięca i praca z nimi jest jej szczególnie bliska.

 

Nasz spec jalista o sobie:

Jestem mamą dwójki maluchów prawie 5 letniego Alexa i 2 letniej Majki. Na co dzień pochłania mnie wychowanie moich szkrabów. Zawodowo jetem terapeutą zajęciowym, kocham pracę z dziećmi szczególnej troski i tymi zdrowymi także. Pasjonuje mnie psychologia dziecięca, książki, ciekawe filmy o tematyce psychologicznej. W wolnych chwilach uwielbiam samotne spacery i słuchanie różnorodnej muzyki z kubkiem kawy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here