Co rozumiemy pod pojęciem łożysko przodujące? Takie określenie oznacza, że trofoblast zagnieździł się w dolnej części macicy. W efekcie tam doszło też do rozwoju łożyska. Zatem łożysko przodujące to takie łożysko, które znajduje się niżej niż część przodująca płodu. Opisują owo położenie, powiedzielibyśmy obrazowo, iż najpierw lokuje się łożysko lub jego fragment, a dopiero potem jakaś część płodu.
Łożysko przodujące nie jest bardzo częstą patologią w ciąży. Uważa się, że rozpoznawane jest rzadziej niż u co setnej pacjentki ciężarnej. Do rozwoju tej patologii predysponować może wiek kobiety ciężarnej. U starszych pań ryzyko jest większe. Także wieloródki, czyli kobiety, które urodziły wiele dzieci, uważa się za pacjentki bardziej predysponowane. Zwraca się również uwagę na to, iż obecność blizn w obrębie mięśnia macicy może także zwiększać ryzyko tej nieprawidłowości.
Jakie objawy mogą skłonić lekarza do podejrzewania u pacjentki obecności łożyska przodującego?
Symptomy prawie zawsze niepokoją kobietę ciężarną i sprawiają, że zgłasza się ona do lekarza prowadzącego ciążę. Otóż, w II lub III trymestrze ciąży pacjentka obserwuje u siebie krwawienia z dróg rodnych. Dosyć istotne jest to, iż krwawieniom nie towarzyszą dolegliwości bólowe czy skurcze. Obfitość krwawień jest różna, od skąpych po obfite. Czasami kobieta podaje, że pojawiają się u niej co jakiś czas krwawienia. Za każdym razem są one nieco bardziej obfite.
Co powinna zrobić kobieta ciężarna, gdy wystąpią u niej powyższe objawy?
Pacjentka powinna zgłosić się na wizytę do prowadzącego jej ciążę ginekologa-położnika. Po zebraniu dokładnego wywiadu, lekarz musi przeprowadzić badanie ginekologiczne. W większości przypadków wykonuje on także badanie ultrasonograficzne. Jego celem jest nie tylko potwierdzenie diagnozy, ale także ustalenie, z jakim typem łożyska przodującego ma się do czynienia. Klasyfikacja oparta jest na zależności położenia łożyska w stosunku do wewnętrznego ujścia szyjki macicy.
Jeżeli krwawienie spowodowane łożyskiem przodującym wystąpi w momencie, gdy ciąża jest już donoszona, to lekarz decyduje rozważając każdy przypadek indywidualnie, czy rozwiązać ciążę poprzez cięcie cesarskie, czy podjąć próbę porodu siłami natury.
Natomiast, gdy krwawienie pojawia się przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży, najważniejsza jest ocena stanu matki oraz płodu. Jeżeli zarówno matce, jak i jej dziecku nic nie zagraża, to zaleca się kobiecie ciężarnej leżenie. Ocenia się systematycznie, czy dziecko ma zapewniony dobrostan.
Czy zaobserwowałyście u siebie te objawy? Jaką terapię podjął lekarz? Opowiedzcie nam o Waszych doświadczeniach