Ciąża Patologie ciąży - łożysko przodujące - objawy

Patologie ciąży – łożysko przodujące – objawy

-

Co rozumiemy pod pojęciem łożysko przodujące? Takie określenie oznacza, że trofoblast zagnieździł się w dolnej części macicy. W efekcie tam doszło też do rozwoju łożyska. Zatem łożysko przodujące to takie łożysko, które znajduje się niżej niż część przodująca płodu. Opisują owo położenie, powiedzielibyśmy obrazowo, iż najpierw lokuje się łożysko lub jego fragment, a dopiero potem jakaś część płodu.

Łożysko przodujące nie jest bardzo częstą patologią w ciąży. Uważa się, że rozpoznawane jest rzadziej niż u co setnej pacjentki ciężarnej. Do rozwoju tej patologii predysponować może wiek kobiety ciężarnej. U starszych pań ryzyko jest większe. Także wieloródki, czyli kobiety, które urodziły wiele dzieci, uważa się za pacjentki bardziej predysponowane. Zwraca się również uwagę na to, iż obecność blizn w obrębie mięśnia macicy może także zwiększać ryzyko tej nieprawidłowości.

Jakie objawy mogą skłonić lekarza do podejrzewania u pacjentki obecności łożyska przodującego?

Symptomy prawie zawsze niepokoją kobietę ciężarną i sprawiają, że zgłasza się ona do lekarza prowadzącego ciążę. Otóż, w II lub III trymestrze ciąży pacjentka obserwuje u siebie krwawienia z dróg rodnych. Dosyć istotne jest to, iż krwawieniom nie towarzyszą dolegliwości bólowe czy skurcze. Obfitość krwawień jest różna, od skąpych po obfite. Czasami kobieta podaje, że pojawiają się u niej co jakiś czas krwawienia. Za każdym razem są one nieco bardziej obfite.

Co powinna zrobić kobieta ciężarna, gdy wystąpią u niej powyższe objawy?

Pacjentka powinna zgłosić się na wizytę do prowadzącego jej ciążę ginekologa-położnika. Po zebraniu dokładnego wywiadu, lekarz musi przeprowadzić badanie ginekologiczne. W większości przypadków wykonuje on także badanie ultrasonograficzne. Jego celem jest nie tylko potwierdzenie diagnozy, ale także ustalenie, z jakim typem łożyska przodującego ma się do czynienia. Klasyfikacja oparta jest na zależności położenia łożyska w stosunku do wewnętrznego ujścia szyjki macicy.

Jeżeli krwawienie spowodowane łożyskiem przodującym wystąpi w momencie, gdy ciąża jest już donoszona, to lekarz decyduje rozważając każdy przypadek indywidualnie, czy rozwiązać ciążę poprzez cięcie cesarskie, czy podjąć próbę porodu siłami natury.

Natomiast, gdy krwawienie pojawia się przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży, najważniejsza jest ocena stanu matki oraz płodu. Jeżeli zarówno matce, jak i jej dziecku nic nie zagraża, to zaleca się kobiecie ciężarnej leżenie. Ocenia się systematycznie, czy dziecko ma zapewniony dobrostan.

Czy zaobserwowałyście u siebie te objawy? Jaką terapię podjął lekarz? Opowiedzcie nam o Waszych doświadczeniach

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak grać w Warcaby? Zasady

Warcaby są grą planszową z wielowiekową tradycją. Gra ta wywodzi się z szachów. Warcaby we współczesnej postaci powstały na Półwyspie Iberyjskim.

Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej do banku

Praca w banku czy innych instytucjach finansowych to dla jednych wymarzona ścieżka kariery dla innych natomiast wizja monotonnej posady związanej ze sporym stresem i odpowiedzialnością. Niezależnie od punktu widzenia trzeba jednak przyznać jedno - branży bankowej kryzys się nie ima, a rekrutacja do tych instytucji prowadzona jest w zasadzie na okrągło.

Zobacz też

Czym, jak malować na ubraniach?

Za pomocą farb do malowania na ubraniach możemy w prosty sposób ozdobić np. nudny, jednobarwny t-shirt. Na rynku dostępne są farby w bogatej gamie kolorystycznej. Oprócz „zwykłych” farb istnieją również takie, które po przeprasowaniu „puchną” dając efekt trójwymiarowości. Jeśli chodzi o sposoby malowania, to możemy malować z wolnej ręki, kopiować od szablonu, bądź obrysowywać wzory konturem a następnie wypełniać je farbą - wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Trybunki konferencyjne dla każdego przedsiębiorcy

Zdarza Ci się organizować lokalne kampanie marketingowe lub różnego rodzaju spotkania, konferencje, czy nawet wystawiać swoich przedstawicieli handlowych na...

Czy warto ozonować mieszkanie? Sprawdź jak wybrać generator ozonu

Czasem nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele dodatkowych i wygodnych funkcji oferuje nam nowoczesna technologia. Równie często bagatelizujemy ją...

Może Cię zainteresuje: