Ciąża Patologie ciąży - łożysko przodujące - objawy

Patologie ciąży – łożysko przodujące – objawy

-

Co rozumiemy pod pojęciem łożysko przodujące? Takie określenie oznacza, że trofoblast zagnieździł się w dolnej części macicy. W efekcie tam doszło też do rozwoju łożyska. Zatem łożysko przodujące to takie łożysko, które znajduje się niżej niż część przodująca płodu. Opisują owo położenie, powiedzielibyśmy obrazowo, iż najpierw lokuje się łożysko lub jego fragment, a dopiero potem jakaś część płodu.

Łożysko przodujące nie jest bardzo częstą patologią w ciąży. Uważa się, że rozpoznawane jest rzadziej niż u co setnej pacjentki ciężarnej. Do rozwoju tej patologii predysponować może wiek kobiety ciężarnej. U starszych pań ryzyko jest większe. Także wieloródki, czyli kobiety, które urodziły wiele dzieci, uważa się za pacjentki bardziej predysponowane. Zwraca się również uwagę na to, iż obecność blizn w obrębie mięśnia macicy może także zwiększać ryzyko tej nieprawidłowości.

Jakie objawy mogą skłonić lekarza do podejrzewania u pacjentki obecności łożyska przodującego?

Symptomy prawie zawsze niepokoją kobietę ciężarną i sprawiają, że zgłasza się ona do lekarza prowadzącego ciążę. Otóż, w II lub III trymestrze ciąży pacjentka obserwuje u siebie krwawienia z dróg rodnych. Dosyć istotne jest to, iż krwawieniom nie towarzyszą dolegliwości bólowe czy skurcze. Obfitość krwawień jest różna, od skąpych po obfite. Czasami kobieta podaje, że pojawiają się u niej co jakiś czas krwawienia. Za każdym razem są one nieco bardziej obfite.

Co powinna zrobić kobieta ciężarna, gdy wystąpią u niej powyższe objawy?

Pacjentka powinna zgłosić się na wizytę do prowadzącego jej ciążę ginekologa-położnika. Po zebraniu dokładnego wywiadu, lekarz musi przeprowadzić badanie ginekologiczne. W większości przypadków wykonuje on także badanie ultrasonograficzne. Jego celem jest nie tylko potwierdzenie diagnozy, ale także ustalenie, z jakim typem łożyska przodującego ma się do czynienia. Klasyfikacja oparta jest na zależności położenia łożyska w stosunku do wewnętrznego ujścia szyjki macicy.

Jeżeli krwawienie spowodowane łożyskiem przodującym wystąpi w momencie, gdy ciąża jest już donoszona, to lekarz decyduje rozważając każdy przypadek indywidualnie, czy rozwiązać ciążę poprzez cięcie cesarskie, czy podjąć próbę porodu siłami natury.

Natomiast, gdy krwawienie pojawia się przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży, najważniejsza jest ocena stanu matki oraz płodu. Jeżeli zarówno matce, jak i jej dziecku nic nie zagraża, to zaleca się kobiecie ciężarnej leżenie. Ocenia się systematycznie, czy dziecko ma zapewniony dobrostan.

Czy zaobserwowałyście u siebie te objawy? Jaką terapię podjął lekarz? Opowiedzcie nam o Waszych doświadczeniach

Karolina Kalicka

Karolina Kalicka – lekarz medycyny. Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Anglojęzycznym na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Chciałaby specjalizować się w internistyce. Miłośniczka teatru szekspirowskiego i pływania.Nasz specjalista pisze o sobie:

Mam wiele wspólnego z żywiołem, jakim jest woda. Potrafię powoli, starannie, sumiennie i wytrwale pracować, niczym kropla deszczu, która drąży skałę. Dzięki konsekwencji i systematyczności ukończyłam w tym roku studia na wydziale lekarskim.

W relacjach towarzyskich daję się poznać jako gejzer radości, uśmiechu, energii. Uwielbiam  szaleństwa na parkiecie oraz basen, gdzie czuję się jak ryba w wodzie. Bardzo podoba mi się hiszpański język i temperament, a wakacje najchętniej spędzałabym otulona falami ciepłego morza. Choć czasami moje życie przypomina rwący górski potok, w zaciszu domowym jestem spokojna niczym tafla jeziora.

Najbardziej cenię sobie miłość, rodzinę i – oczywiście – zdrowie. Marzę o ambitnych wyzwaniach i dalekich podróżach po oceanach świata… najlepiej z czekoladą w dłoni, bo mam do niej absolutną słabość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Mąż chce żebym schudła, co robić?

Obecnie niemal każda kobieta się odchudza. Chcemy wyglądać jak modelki z kolorowych magazynów, dlatego nieustannie katujemy swoje ciała kolejnymi dietami cud. Jeżeli jednak mąż zaczyna zwracać uwagę na naszą tuszę, wpadamy w panikę! Co robić, jeśli nasz mężczyzna chce, żebyśmy schudły.

Problemy ze wzwodem – przyczyny

Mężczyzna w różnych okresach swojego życia przeżywa seks nieco inaczej. Bardzo młodzi mężczyźni mają ogromny apetyt na miłość erotyczną, podejmują aktywność w tej dziedzinie jak najczęściej i nie są raczej długodystansowcami. Z upływem czasu zaczynają cenić sobie nie ilość, ale jakość łóżkowej intymności. Jednocześnie jednak wraz z wiekiem mogą się u nich pojawić kłopoty z erekcją, stąd popularność środków zwiększających potencję. Jak sobie radzić z kłopotami z erekcją?

Zobacz też

Faktura wewnętrzna

Faktury wewnętrzne pozostają w firmie i nie są przekazywane kontrahentom. Zakres czynności, które można udokumentować taką fakturą precyzuje ustawa o VAT.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: