Kobiety bardzo często marzą o cięciu cesarskim, które pozwoli im „bezboleśnie” przeskoczyć etap porodu. W naszym kraju nie możemy jednak traktować tego rozwiązania jako jednej z dostępnych opcji. Poród przez cięcie cesarskie wykonywany jest jedynie w wypadku wyraźnych przeciwwskazań do porodu naturalnego, takich jak złe ułożenie płodu, przodujące łożysko czy zdiagnozowanie dysfunkcji zagrażających zdrowiu lub życiu dziecka i matki. Ponadto wielu specjalistów uważa, że poród naturalny jest bardziej korzystny dla dziecka i jego późniejszego rozwoju.

Poród naturalny

Poród siłami natury składa się z trzech etapów. Najpierw rozwiera się szyjka macicy, co zazwyczaj trwa 8-12 godzin. Skurcze intensyfikują się, są silniejsze i częstsze. O ile w początkowej fazie kobieta może spacerować, o tyle później podłączona jest do aparatury monitorującej tętno płodu. Jeśli poród trwa zbyt długo lub ciąża jest przenoszona zazwyczaj podawana jest kroplówka z oksytocyną by wymusić akcję porodową, lub przyspieszyć przedłużającą się akcję porodową.

Wypieranie to drugi etap porodu. Następuje on w momencie, gdy lekarz stwierdzi dziesięciocentymetrowe rozwarcie szyjki macicy. Zazwyczaj, wypieranie trwa ok. godziny w przypadku pierwszego porodu lub pół godziny w przypadku kolejnego. Na tym etapie skurcze są silniejsze i występują co 2-3 minuty. Bardzo często kobieta otrzymuje miejscowe znieczulenie, by wykonać zabieg nacinania krocza. Trzeci etap polega na wydaleniu łożyska i błon płodowych. Gdy dobiegnie on końca lekarz zszywa nacięte krocze.

Alternatywne metody porodu

Najpopularniejszą formą jest poród rodzinny. Dzięki wsparciu partnera z pewnością będzie nam łatwiej przetrwać wszystkie etapy. Takie rozwiązanie, gdy ojciec dziecka angażowany jest w proces przyjęcia maleństwa, umożliwia stworzenie silniejszej więzi. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że nie każdy mężczyzna chce wziąć udział w porodzie i uszanować jego wolę.

Poród ze znieczuleniem dla wielu kobiet stanowi prawdziwe wybawienie. Znieczulenie zewnątrzoponowe polega na wprowadzeniu cewnika między kręgi lędźwiowe i wstrzyknięciu środka znieczulającego. Podawane jest ono dopiero przy odpowiednim rozwarciu szyjki macicy. Przynosi ono ulgę i usprawnia komunikację między rodzącą a personelem medycznym. Znieczulenia nie można podawać osobom z obniżoną krzepliwością krwi, zaburzeniami neurologicznymi, zwyrodnieniami kręgosłupa oraz dużą nadwagą.

Ciekawą alternatywą jest poród w wodzie. Jest on szczególnie korzystny dla dziecka, które po porodzie jeszcze przez chwilę znajduje się w przyjaznym środowisku, przez co szok związany z porodem jest dużo mniejszy.

Poród domowy jest jeszcze mało popularny. Niewątpliwą zaletą tej metody jest duży komfort psychiczny, przyjazna atmosfera i swobodne zachowanie. Aby skorzystać z takiej opcji konieczna jest pewność, że nie istnieje ryzyko pojawienia się komplikacji w czasie porodu.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCiąża zagrożona – przyczyny, objawy
Następny artykułJak urządzić małą kuchnię?

Katarzyna Marczuk - ukończyła studia na kierunku filologia polska. Byłą redaktorem naczelnym portalu kraj24.pl, współpracowała z wieloma czasopismami i wydawnictwami o tematyce lifestylowej, m.in z portalem Seniorzy.pl. Od wielu lat tworzy teksty o charakterze poradnikowym, związane z urodą, stylizacją i innymi dziedzinami życia. Obecnie pracuje jako copywriter.

 

Nasz specjalista o sobie:

Jestem typową kobietą, która uwielbia zakupy, komedie romantyczne i spotkania z przyjaciółmi. Poza babskimi rozrywkami pasjonują mnie sztuki walki, piłka nożna i jazda na rolkach.

Z wykształcenia jestem polonistką, z zawodu copywriterem. Lubię dokształcać się, zdobywać nowe doświadczenia w różnych dziedzinach. Nieokiełznana ciekawość świata skłoniła mnie do ukończenia kursu wirażu i stylizacji, dzięki czemu nauczyłam się jak podkreślić swoja urodę i zadbać o zdrową skórę.

Lubię wiedzieć, co jeść, aby czuć się dobrze i zachować świetną sylwetkę. Niewiele osób o tym wie, ale czasami zamieniam się w prawdziwą kurę domową i gotuję pyszne obiady dla całej rodziny. Wówczas trzymam się jednej zasady: gotuj smacznie i zdrowo!

Uprawiam sport, który pozwala utrzymać moje ciało w doskonałej kondycji. Bez niej nie mogłabym dotrzymać kroku moim rozbrykanym bliźniakom. Ala i Olek mają już cztery lata i każdego dnia zaskakują mnie swoją przenikliwością, wyrazistością charakterów i pasją poznawania otaczającego ich świata. Kiedy opiekujesz się dziećmi po pewnym czasie stajesz się encyklopedią medycyny naturalnej i ludowej, tak też jest w moim przypadku.

Zdrowie i uroda to tematy bliskie każdej kobiecie. Jako początkująca wizażystka i konsultantka znanej firmy dystrybuującej kosmetyki, szczególnie wnikliwie śledzę nie tylko nowe techniki makijażu, lecz także skuteczne sposoby pielęgnacji ciała, oraz trendy panujące w kosmetologii. Często testuję nowe kosmetyki poznając ich dobre i złe strony. Potrafię wyciągać wnioski i chętnie dzielę się swoimi uwagami. Na mojej ocenie często polegają przyjaciółki, których jeszcze nigdy nie zawiodłam swoimi radami.

Kocham życie i wyzwania, jakie ono kryje w sobie. Wierzę, że przeznaczenie spoczywa w naszych rękach i w największym stopniu zależy ono od naszego samopoczucia. To jak się czujesz i co myślisz, wpływa na to, jak żyjesz. Piszę o tym, co mnie fascynuje, porusza, interesuje. Pisanie to największa z moich pasji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here