Błonnika, zwanego też włóknem pokarmowym, należy szukać w ziarnach, warzywach i owocach. Im są one mniej przetworzone, tym więcej w nich błonnika, czyli mieszaniny substancji o charakterze polisacharydowym lub innym. Na naturalny błonnik składają się dwie frakcje: rozpuszczalna i nierozpuszczalna w wodzie. W zależności od źródła błonnika, obie frakcje znajdować się mogą w różnych proporcjach.

Błonnik pęcznieje w jelitach – dlatego należy dużo pić, by wzmocnić korzystne działanie tej naturalnej „miotełki” oczyszczającej.

Błonnik korzystnie wpływa na organizm, ponieważ:
– obniża poziom cholesterolu we krwi;
– reguluje pracę układu pokarmowego;
– wspomaga rozwój prawidłowej mikroflory jelit – z tego powodu zaliczany jest do prebiotyków;
– pobudza perystaltykę jelit i proces formowania kału;
– ułatwia wypróżnienia;
– oczyszcza jelita ze złogów i ułatwia oczyszczenie całego organizmu
– wspomaga procesy odchudzania;
– stabilizuje poziom glukozy we krwi.

błonnik jak stosowaćmorguefile.com

Błonnik pokarmowy powinny szczególnie stosować osoby, które:
– chcą mieć kontrolę nad swoją wagą;
– mają kłopoty z pracą układu pokarmowego oraz niewydolnymi naczyniami krwionośnymi;
– prowadzą siedzący tryb życia, mają mało ruchu i tendencje do zaparć.

Uwaga!

Błonnik w postaci suplementu może być szkodliwy, kiedy spożywa się go w dużych ilościach. Efektem mogą być skurcze jelitowe, wzdęcia a nawet rozstrój lub stany zapalne jelit. Błonnik w formie suplementu diety może być stosowany samodzielnie (popijany sporą ilością płynów), dodawany do potraw na ciepło i na zimno, kanapek, a nawet deserów i lodów.

Nie poleca się błonnika w postaci suplementu:
– kobietom w ciąży i matkom karmiącym (choć zaraz po porodzie na rozruszanie jelit przyda się dodatkowa dawka włókna pokarmowego);
– osobom chorym na stany zapalne żołądka i jelit oraz cierpiącym na schorzenia trzustki i woreczka żółciowego;
– cierpiącym na choroby zakaźne oraz wrzody żołądka i dwunastnicy;
– malutkim dzieciom i osobom starszym z dolegliwościami jelitowymi.

Najzdrowiej stosować błonnik w postaci naturalnej, czyli zjadając owoce, warzywa, produkty z pełnego przemiału, ziarna i rośliny strączkowe. Dzienna racja błonnika wynosić powinna do 40 gramów. Kiedy wymaga tego konieczność (np. do intensywnego pobudzenia motoryki jelit lub w przypadku stosowania diety odchudzającej), warto sięgnąć po wysuszony błonnik pokarmowy lub preparat uzupełniający ilość tego składnika w diecie.

Czy Wasza dieta jest bogata w błonnik? Jak często jecie produkty zawierające go?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZgaga – leczenie
Następny artykułCzym są probiotyki? Jak działają?

Katarzyna Kieś-Kokocińska – ukończyła studia biologiczne na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej specjalnością jest genetyka. Pracowała m.in. jako mikrobiolog w dużym zakładzie produkcyjnym z branży spożywczej. Od kilku lat związana z nowymi mediami. Jej artykuły można znaleźć w wielu internetowych serwisach i w wydawnictwach drukowanych. Pasjonatka natury, nowoczesnych technologii i telepracy.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Cierpię na niezaspokojoną ciekawość świata – od zawsze. Uwielbiam podróże – te małe i te duże, przy czym każda z nich musi mieć sens. A jest nim poznawanie nowych miejsc i ludzi. Jestem niezależna (co niektórych doprowadza do szewskiej pasji), jak każdy szanujący się Lew chadzam własnymi drogami (najczęściej w towarzystwie psa), stawiam sobie wysoko poprzeczkę, mam własne zdanie, a moim ulubionym pytaniem - od czasów dzieciństwa - jest: „dlaczego?”.

Pisanie to jedna z moich pasji, podobnie jak dzielenie się wiedzą. Odkąd pamiętam, fascynowały mnie biologia i związki człowieka z naturą. W zrozumieniu mechanizmów tych zjawisk bardzo pomogły mi studia (również te podejmowane bodaj od przedszkola w ogrodzie i wśród menażerii mieszkającej w domu moich Dziadków). Kiedy zrozumiałam, że nie uda mi się wykopać żywego dinozaura na pustyni Gobi, zapałałam miłością do genetyki. I tak weszłam w świat struktur o wymiarach mikro oraz nano.

Uważam, że każdy z nas został przez naturę obdarowany potężnym potencjałem – drzemią w nas siły, dzięki którym możemy cieszyć się życiem,  realizować marzenia i – co bardzo ważne – odbudowywać zdrowie. Trzeba jednak wsłuchiwać się w sygnały wysyłane przez organizm,  przywiązywać wagę do zdrowych nawyków i czuć się częścią natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here