Cebula, ze względu na łatwość hodowli, uprawiana jest niemal na całym świecie. Jej dobroczynny wpływ na ludzki organizm jest nieoceniony. Z całą pewnością można powiedzieć, że jest niezastąpionym źródłem witamin E, B1, B2, B6 oraz C. Ponadto, dzięki lotnym olejkom, pektynie, witaminom, sulfinowi etylu oraz flawonoidom wykazuje wysokie wartości odżywcze oraz dietetyczne.
Cebula wykorzystywana jest jednak przede wszystkim w obszarze zdrowego odżywiania. Posiada bowiem działanie wzmacniające, oczyszczające organizm, odtruwające go oraz usuwające szkodliwe efekty przemiany materii. Dzieje się tak za sprawą jej działania pobudzającego perystaltykę jelit. Ponadto, na nasz organizm działa moczopędnie, co jest szczególnie ważne w czasie infekcji dróg moczowych czy zaburzeń w jego oddawaniu oraz bakteriobójczo – stąd jest częstym składnikiem diety w czasie infekcji wirusowych czy przeziębień. Nieoceniony w takich przypadkach jest też syrop z cebuli.
Zastosowanie cebuli w codziennej diecie jest również bardzo ważne w przeciwdziałaniu chorobom serca. Jej regularne spożywanie, najlepiej surowej, obniża ciśnienie krwi u osób mających problemy z sercem oraz zapobiega występowaniu innych chorób serca. Ponadto obniża zawartość LDL we krwi – tzw. złego cholesterolu, zabierając go z krwi i przenosząc do wątroby, gdzie jest neutralizowany oraz pomaga we wzroście HLD, czyli dobrego cholesterolu.
Powszechnie znane jest również wykorzystanie cebuli przy różnego rodzaju problemach skórnych. Działa leczniczo na owrzodzenia, pęcherze, jak również uśmierza ból i świąd związany z ukąszeniami owadów, takich jak komary, pszczoły i osy. W tym celu zmienione chorobowo miejsce okłada się plasterkami surowej cebuli, która znacząco łagodzi stan zapalny oraz niweluje uczucie bólu i pieczenia. Ponadto ma zastosowanie przy przetłuszczających się włosach – zmniejsza wydzielanie sebum dzięki zawartej w niej siarce.
Niezwykle ważny, w zastosowaniu cebuli w codziennej diecie jest fakt, że wszystkie swoje cenne właściwości posiada nie tylko surowe warzywo, ale w dużej mierze także gotowane czy smażone. Dlatego tak popularne jest jej wykorzystanie w bardzo wielu znanych nam potrawach i daniach, takich jak zupy, sosy, zapiekanki, pizze, gulasze, dania mięsne oraz sałatki.
Lubicie cebulę? Często ją używacie w kuchni? Do czego?