Oto podstawowe składniki wykorzystywane w kuchni hiszpańskiej.

Oliwa z oliwek. Hiszpańskie oliwy, hojnie stosowane w większości potraw znane są z doskonałej jakości i znakomitego aromatu, od łagodnych po intensywne.

Ryż. Hiszpański ryż, zwany ryżem Walencja, to odmiana krótkoziarnista, o zwartej konsystencji, łatwo wchłaniająca smaki innych składników – dzięki czemu doskonale nadaje się do przyrządzania paelli. Przypomina bardziej znany włoski ryż aborio.

owoce morzasxc.hu

Papryka. Oprócz klasycznej świeżej papryki słodkiej i ostrej występuje doskonałej jakości papryka wędzona. Najlepsza to pimenton de la vera, dla jak najintensywniejszego smaku wędzona wyjątkowo powoli. Słodko-gorzkim smakiem charakteryzuje się pochodząca z Tiendy La Chinata.

Szynka Serrano. Jest to jeden z produktów odpowiedzialnych za intensywnośc smaku kuchni hiszpańskiej. Szynka ta jest suszona i w cienkich plasterkach wykorzystywana jest do tapas lub też dodawana do potraw duszonych i warzywnych.

Chorizo. Tradycyjna kiełbasa hiszpańska, przyprawiana papryką i czosnkiem. Suszone chorizo podawane jest w cienkich plasterkach jako część tapas – przekąsek. Miękkie doskonale nadaje się do duszonych potraw.

Szafran. Jest to niezwykle cenna przyprawa, pozyskiwana z pręcików kwiatowych kwiatów szafranu. Na uncję tego specjału trzeba zużyć 10000 kwiatów. To właśnie w Hiszpanii produkowany jest najdoskonalszy szafran. Barwi on przyprawy na żółto i jest bardzo ostry.

Ocet winny z sherry. Jeden z najdroższych i najwspanialszych octów na rynku. Produkuje się go z najlepszej sherry, a następnie leżakuje w takich samych jak sherry beczkach, przez sześć lat.

Uwaga!

Typowe dania hiszpańskie to churros (czyli cienkie smażone paluszki), tortilla espanola (coś pośredniego między omletem a zapiekanką, paella i gazpacho (chłodnik z surowych warzyw, głównie pomidorowy).

Lubicie kuchnię hiszpańską? Co najbardziej Wam w niej smakuje? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOwoce, warzywa w grudniu – jakie kupować?
Następny artykułKuchnia chińska – charakterystyka – potrawy, przyprawy

Katarzyna Wyka - blogerka kulinarna, miłośniczka smacznego, szybkiego gotowania. Działa według zasady: jeśli czegoś nie da się przyrządzić w 30 minut, trzeba się zastanowić, czy warto to wykonać. Jest również mamą, a zawodowo - naucza języka angielskiego.

 

Odwiedź blog naszego specjalisty:

- Truscaveczka pichci

Nasz specjalista o sobie:

Kiedy ktoś mówi przy mnie "Baby do garów!" kiwam energicznie głową, bo chociaż pochodzę z rodziny, gdzie to mężczyźni gotowali lepiej i więcej, to kuchnia jest moim królestwem. Nie do pomyślenia - ja, uchodząca niegdyś za mózgowca, który z przyziemnością nie ma nic wspólnego, uwielbiam gotować, obserwować, jak zmieniają się składniki użyte do wykonania potrawy, jak mieszają się smaki i zapachy.

Od kilkunastu lat moja kuchnia tętni życiem - i choć wyprowadzając się na swoje umiałam przyrządzić najwyżej spaghetti z proszku, teraz nie tylko nieźle gotuję, ale lubię też czytać książki kucharskie nie tylko szukając w nich przepisów, ale i inspiracji, pomysłów na połączenia składników, mniej lub bardziej typowe. Już ładnych parę lat prowadzę bloga z przepisami. Zaczął się od prośby koleżanki, żebym dała jej przepis na obiad - ale przepis dla zupełnego żółtodzioba. Pomyślałam, że to dobry pomysł - przepisy na potrawy proste, smaczne i niewymagające zbyt wiele czasu i niezwykłych kulinarnych talentów. Pewna moja przyjaciółka powiedziała "Jeśli jakiegoś dania nie da się przygotować w 30 minut, trzeba się zastanowić, czy warto je robić."

Dlatego moje przepisy, w większości wymyślane samodzielnie, opierają się na niewielu składnikach i szybkim ich przyrządzeniu. Dzięki temu każdy, kto z tych receptur skorzysta, może poczuć się mistrzem patelni, czego sobie i czytelnikom życzę.

Fot.: Hanna Matejczyk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here