Nie powinno się mieszać ouzo z innymi alkoholami. Ma zbyt wyrazisty smak. Grecy oraz wytrawni znawcy alkoholi nigdy nie mieszają ouzo. Można nieco złagodzić smak, podając alkohol zmieszany z wodą, ale najlepiej wykorzystać wtedy dwie osobne szklaneczki – woda służy w tym wypadku do przepijania. Według tradycji, lód dodaje się do wody, a nie do alkoholu. Ouzo, podobnie jak whisky i brandy, nie należy chłodzić, ponieważ cały swój aromat uwalnia podawane w temperaturze pokojowej. Po zmieszaniu ouzo z wodą kolor drinka zmieni się na mleczny. Wynika to z obecności anyżu, którego składnik – anetol – rozpuszcza się w alkoholu, ale nie rozpuszcza się w wodzie.

W sytuacji, kiedy ouzo ma być podane przed posiłkiem, można podać je w drinku. Jest to wyjątkowa sytuacja. Podstawowym drinkiem robionym na bazie ouzo jest Ouzonette. Ouzonette jest bardzo prostym drinkiem, który lekko zmienia, łagodzi smak anyżu, ale go nie tłumi.

– 50 ml ouzo,
– 10-20 ml grenadiny,
– Sprite.

Do szklanki typu old fashioned wkładamy 3 kostki lodu, wlewamy ouzo i grenadinę, dopełniany Spritem mniej więcej do połowy szklanki, ale tak naprawdę – do smaku. Drinka udekorować można listkiem mięty. Nie należy dekorować go ani dodawać do niego cytrusów.

Kolejną wyjątkową sytuacją jest ouzo pite w shotach. Jest to nietradycyjne, nowoczesne podejście do tego alkoholu, szybko zyskujące popularność, zwłaszcza w klubach, wśród młodych ludzi.

Ouzo w shotach dobrze komponuje się z innymi wyrazistymi smakami. Dobre połączenie to shot Czarny Kot. Składa się on z trzech równych części ouzo, Kahlui i brandy. W podobnych shotach z ouzo i Kahluą dobrze spisują się tequila lub rum. Kahlua i ouzo to dobre połączeniu również do long drinka, jednak jest to bardzo mocny, zdradliwy drink. Równie zdradliwe jest połączenie ouzo z wódką i Jagermeisterem zwane Oddechem Smoka. Poza tym, że jest mocne, jest też bardzo specyficzne w smaku.

Popularny Brudny Grek, czyli ouzo z colą, wypłynął na fali picia wszystkich, bez wyjątku, alkoholi z colą. Oczywiście, można pić ouzo w ten sposób, jednak zabija to cały aromat i smak greckiej wódki, więc chyba nie ma sensu.

Czy znacie inne przepisy na drinki z tym alkoholem? Dajcie znać w komentarzu!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDrinki dla kobiet – przepisy
Następny artykułKrwawa Mary – przepis

Jolanta Chabik - jest korektorem, dokumentalistą, czasami redaktorem. Wcześniej pracowała w radiu na stanowisku dziennikarza muzycznego i prezentera, a również dla portali o tematyce kulturalnej, informacyjnej i lifestylowej. Kulinaria to jej hobby i wielka pasja.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Gotuję, bo lubię to robić. Piekę, bo lubię zapach, jaki wypełnia wtedy kuchnię. Gotowanie odstresowuje mnie, pomaga się zrelaksować. A pisanie o tym - utrwalić te smaki. W kuchni, tak samo jak smak, liczy się zapach i kolor, a również "architektura" kulinarnego dzieła. Nie ma rzeczy nieważnych. Dzięki odpowiednim dodatkom każda potrawa, nawet najbardziej banalna, może smakować zupełnie inaczej i każda może zrobić wrażenie. Kuchnia to zmysły. A zmysły nie kłamią.

Kiedy nie gotuję, pojawiam się tu i tam. Ćwiczę jogę. Przeglądam ulubione blogi. Spaceruję o zmierzchu. Szukam inspiracji w książkach, filmach, w życiu. Spotykam się z przyjaciółmi, bo ludzie są najlepszą inspiracją - także tą kulinarną. Słucham muzyki. Piję kawę, herbatę lub wino, zależnie od pory dnia. Szukam wszędzie nowych smaków. Nie boję się eksperymentów, zwłaszcza kulinarnych. Moim typem jest włoska kuchnia, pełna pomidorów, oliwek, pachnąca bazylią. Włoska kuchnia, szwedzki design, nowojorki styl - to rzeczy idealne. Bo ideał kryje się w prostocie.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here