Efektywne uczenie się nie wiąże się z przesiadywaniem mnóstwa godzin nad książkami. Wiąże się raczej z takim wykorzystaniem różnych metod, które pozwolą na szybkie uczenie się, ale ze świetnym wynikiem. Szybkość i skuteczność nauki ma być zwielokrotniona.

Podstawą efektywnego uczenia się są więc wszystkie techniki szybkiego zapamiętywania. Ich fenomen opiera się na maksymalnym wykorzystywaniu potencjału ludzkiego umysłu, przede wszystkim na aktywizowaniu obu półkul mózgowych. Mnemotechniki umożliwiają zapamiętywanie mnóstwa informacji. Praca polega głównie na tworzeniu skojarzeń na wielu polach. Silne skojarzenia nie tylko ułatwiają zapamiętywanie, ale też usprawniają ich późniejsze odtwarzanie. Techniki szybkiego zapamiętywania używają wyobraźni, w małym stopniu uruchamianej w uczeniu tradycyjnym.

Informacje w drodze efektywnego uczenia się są opracowywane i przedstawiane w formie graficznej, za pomocą obrazków i przede wszystkim map myśli. Notowanie nielinearne przynosi naprawdę świetne efekty. Zapamiętywanie przyśpieszane jest już samym wkładem włożonym w tworzenie. Informacja jest przetwarzana według indywidualnych preferencji, więc każdy opracowuje materiał w taki sposób, jaki jest dla niego najbardziej przystępny.

Techniki szybkiego zapamiętywania nie umożliwią jednak osiągnięcia świetnych wyników, jeśli bardzo dużą partię materiału będziemy chcieli przyswoić dobrze w jeden wieczór. Równie ważne w efektywnym uczeniu się są: samodyscyplina oraz dobra organizacja własnej pracy. Podstawą jest przemyślane rozplanowanie czasu, nie tylko na naukę, ale też na sen i odpoczynek. Człowiek wypoczęty lepiej przyswoi materiał niż osoba przemęczona. Trudno trzymać się planu. Często mamy skłonność przekładania spraw na później, w efekcie czego tworzą się zaległości. Zapobieganie tym zaległościom jest również istotnym punktem skutecznej nauki. Ponadto potrzebny jest relaks i koncentracja, odpoczynek i maksymalne skupienie.

Uwaga!

Efektywne uczenie się pozwala więc na rozsądne gospodarowanie czasem. Bardzo pomocna jest znajomość własnego stylu uczenia się, dzięki której wiemy, które metody umożliwią szybkie zapamiętanie.

Jakie macie metody na efektywne uczenie się? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak indywidualnie pracować z zawodnikiem?
Następny artykułFair play w sporcie

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here