Edukacja Jak nauczyć dziecko troski o środowisko?

Jak nauczyć dziecko troski o środowisko?

-

Edukacja dzieci jest najlepszą inwestycją w dziedzinie ekologii. Nic nie dadzą pikiety zwolenników środowiska naturalnego czy nawet nowoczesne technologie, jeśli nie zmienimy mentalności ludzi. Jest nadzieją na to, że dzieci nie tylko same posiądą wiedzę, ale też zmobilizują rodziców i bliskich. Podczas szkolnych zbiórek makulatury lub baterii wyniki są zadziwiające. Konkursy między klasami oraz indywidualne wyróżnienia niesamowicie motywują małych ekologów!

Ideą działań proekologicznych jest wykształcenie w  młodych ludziach odpowiedzialności za stan środowiska i za swoje postępowanie. Przede wszystkim w taki sposób można dotrzeć do dzieci, aby nie wyrzucały papierków gdzie popadnie, zwłaszcza w lasach i nad jeziorach oraz żeby segregowały śmieci. Maluchy zazwyczaj chętnie pomagają rodzicom w wyrzucaniu śmieci, jeśli mogą wrzucić np. plastikowe butelki do odpowiedniego kontenera. Co więcej – pilnują w tym rodziców! Brzdąców w wieku przedszkolnym naucza się również oszczędzania wody. Jeśli dziecko zapragnie dbać o przyrodę, zaczynając od siebie samego, będzie wielkim sukcesem! Nie trzeba od razu wielkich akcji. Wystarczy chociażby zakręcanie lejącej się wody podczas mycia zębów.

Edukacja ekologicznaŹródło: sxc.hu

Wiadomości nie powinny być przedstawiane maluchom tylko w formie pogadanek. Pamiętajmy o prawach rządzących się w wieku dziecięcym, w szczególności o potrzebie ruchu i aktywności. Edukacja przekazywana tą drogą ma największą szansę na sukces. Do podstawowych środków poznawania należą: wycieczki i spacery (na przykład do lasu, ogrodu botanicznego lub na zwykłą łąkę), udział w konkursach o tematyce proekologicznej oraz promowanie ochrony środowiska naturalnego (poprzez udział w akcji „sprzątania świata”).

Ważne jest przeprowadzanie eksperymentów, odgrywanie scenek, a także gry dydaktyczne. Należy zwrócić uwagę na przystępny przekaz treści. Niezbędne jest poznawanie przyrody (gatunków roślin i zwierząt), aby rozbudzić poczucie odpowiedzialności w małym człowieku.

Na dorosłych ciąży wymóg edukacji ekologicznej dzieci. Odpowiednie nią pokierowanie może przynieść bardzo dobre rezultaty. Niezmiernie ważne są również postawy reprezentowane w domu rodzinnym oraz stosunek rodziców do ekologii.

Jak według Was powinna wyglądać edukacja ekologiczna najmłodszych? Podzielcie się swoim zdaniem w tej kwestii.

Anna Chmielewska

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak wypisać się z listy dłużników?

Jak się wypisać z Krajowego Rejestru Dłużników? Czy istnieje możliwość całkowitego "zniknięcia" z tej listy? Co należy zrobić, jeśli zostaliśmy wpisani na listę niesłusznie?

Dlaczego dziewczyna udaje orgazm?

Droga do kobiecego orgazmu bywa kręta i długa. Nigdy nie ma gwarancji, że wielokrotnie sprawdzony zestaw pieszczot i tym razem okaże się skuteczny. Spełnienie w łóżku jest bowiem u pań warunkowane zarówno przez doznania fizyczne, jak i odpowiedni nastrój.

Zobacz też

Jak kontrolować emocje?

Jeśli zdarza się komuś być tak wściekłym, że z chęcią rozszarpałby dywan, o który właśnie się potknął, albo rozwalił gołą ręką drzwi, które są zamknięte, choć powinny być otwarte, lub może nawet to zrobił i teraz leczy złamania, to znaczy, że nie panuje nad własnymi emocjami.

Peruki Lublin – odzyskaj piękne włosy

Fryzura jest nieodłącznym atrybutem wizerunku człowieka. Od wieków ludzie przywiązywali dużą wagę do tego, jak prezentują się ich włosy....

Loteria szczepionkowa. Jak się zapisać? Jakie są szanse na wygraną? Kiedy odbędą się losowania?

Biorąc udział w loterii szczepionkowej masz szansę wygrać od 200 do nawet 1 000 000 złotych. Wystarczy się zarejestrować...

Może Cię zainteresuje: