Edukacja Jak zostać seksuologiem?

Jak zostać seksuologiem?

-

Można powiedzieć, że sama edukacja seksuologiczna nie jest bardzo długa, jednak wymaga posiadania solidnych podstaw. Pierwszym etapem na drodze do bycia seksuologiem jest bowiem zdobycie wyższego wykształcenia z dziedzin takich jak: medycyna, psychiatria lub psychologia. Często seksuolodzy mają kilka innych specjalności, seksuologiem może na przykład zostać lekarz ginekolog.

W Polsce większość seksuologów to lekarze-seksuolodzy, którzy z natury rzeczy zajmują się bardziej zdrowotną i fizjologiczną stroną seksu. Lekarz, aby zostać seksuologiem, musi po prostu oprócz podstawowej specjalizacji (np. interna) zrobić jeszcze specjalizację seksuologiczną. Inaczej z kolei przebiega zawodowa droga psychologa.

Dopiero kiedy posiada się konkretne wykształcenie można ubiegać się o tytuł seksuologa. Nie wystarczy w tym przypadku jedno szkolenie czy kurs. Aby zostać seksuologiem, konieczne jest przejście przez proces żmudnego zbierania punktów przyznawanych przez Polskie Towarzystwo Seksuologiczne. Można je uzyskać na wiele różnych sposobów.

Oczywiście należy uczestniczyć w specjalistycznych kursach organizowanych pod patronatem wspomnianej instytucji. Poza tym trzeba wykorzystywać każdą okazję do pogłębiania swoich seksuologicznych kompetencji: uczestniczyć w konferencjach o takiej tematyce, warsztatach, a także odbyć własną terapię seksuologiczną.

Jeżeli już psycholog zdobędzie właściwą liczbę wymaganych punktów, czeka go jeszcze oficjalny egzamin. Pomyślne zakończenie tego etapu skutkuje otrzymaniem Certyfikatu Seksuologa Klinicznego, dzięki któremu psycholog-seksuolog może prowadzić samodzielną praktykę.

Niezależnie od tego, który z dwóch możliwych wariantów – lekarz czy psycholog – bardziej nam się spodoba, trzeba mieć świadomość, że zdobycie prawa do wykonywania zawodu seksuologa jest długim procesem, wymagającym koncentracji i samodyscypliny. Przebieg kariery seksuologa wskazuje również, że mają nim szansę zostać jedynie osoby już w miarę dojrzałe, co stanowi bardzo ważne założenie, leżące u podstaw seksuologicznej edukacji.

Kiedy stwierdziliście, że wybór takiej ścieżki zawodowej jest dla Was odpowiedni? Co skłoniło Was do tej decyzji?

Poprzedni artykułJakie zioła na uspokojenie?
Następny artykułJakie zioła na stres?
Agnieszka Czarkowska

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

1 KOMENTARZ

  1. Zawsze chciałam być seksuologiem, ale nie uśmiecha mi się szkolenie się na lekarza czy psychologa x lat. Co innego gdyby był kierunek seksuologia i robiłabym dwa naraz xd

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak prowadzić dokumentację kadrową?

Każdy jeden przedsiębiorca zatrudniający pracowników, ma obowiązek prowadzenia dokumentacji pracowniczej. Ma ona formę akt osobowych, potocznie nazywana jest dokumentacją kadrową. Najczęściej jest ona sporządzana przez pracownika działu kadr, niekiedy w mniejszych firmach zajmuje się nią księgowość. Ze względu na ustawę o ochronie danych osobowych, postępowanie z dokumentacją kadrowa jest ściśle określone. Akta pracowników powinny być odpowiednio oznakowane, przechowywane w bezpiecznym miejscu, do którego nie będą miały dostępu osoby niepowołane.

Przyprawy do boczku

Boczek to mięso poprzerastane warstewkami słoniny. Kiedy wybierasz odpowiedni kawałek w sklepie, zdecyduj się na ten najmniej tłusty – i tak będzie miękki i delikatny po właściwym przyrządzeniu na grillu, w piekarniku czy garnku.

Zobacz też

Jak zamontować okap?

Wyróżniamy dwa typy okapów kuchennych: tzw. podszafkowe, które jak sama nazwa wskazuje, przykręca się do mebli kuchennych i przewód wentylacyjny prowadzi się w szafkach bądź ponad nimi. Drugi rodzaj okapu to okap montowany ścianę – jest o tyle prostszy w montażu, że jeżeli pozwala nam na to rozkład mebli (a konkretniej możliwość ustawienia okapu bezpośrednio nad kuchenką i ustawienie ich bezpośrednio przy kominie w którym znajduje się wolny przewód wentylacyjny) wykonane prace montażowe ograniczone są do minimum.

Jak znaleźć dobrą firmę rekrutacyjną w Krakowie?

Już nie tyle z roku na rok, co z miesiąca na miesiąc rośnie popyt na profesjonalne usługi rekrutacyjne. Pandemia...

Kto może prowadzić szkolenia BHP?

Prowadząc firmę, jednym z obowiązków przedsiębiorcy, który dodatkowo zatrudnia pracowników, jest przeprowadzenie szkoleń z zakresu BHP. Kto może się...

Może Cię zainteresuje: