1. Zacznij od słuchania anglojęzycznych piosenek. Wyszukuj znaczenia tekstów swoich ulubionych utworów oraz śpiewaj wraz z wykonawcą!
2. Kiedy oglądasz film, zrezygnuj z opcji „lektor”, jak i „napisy”. Na początku zrozumienie filmu może okazać się trudnością, ale z czasem (szybciej niż myślisz) przywykniesz do tego, co przyniesie Ci wiele satysfakcji. Na początek możesz wybrać filmy, które znasz lub uprzednio oglądałeś/aś, ułatwi Ci to zrozumienie dialogów.
3. Dobrym sposobem jest też zmiana języka w telefonie, z polskiego na angielski. Nic Cię to nie kosztuje, a zasób Twojego słownictwa się wzbogaci!
4. Czytaj lub ucz się tego, co Cię interesuje. Czytanki bądź teksty podręcznika okazują się dla Ciebie nudne? Interesuje Cię polityka, sport bądź podróże? W sieci znajdziesz masę materiałów, które spełnią Twoje oczekiwania.
5. Jesteś fanem J.K. Rowling bądź Stephena Kinga i przeczytałeś/aś wszystkie książki, które napisali? Nie trać czasu, i zdobądź ich anglojęzyczne oryginały! Pamiętaj, że każdy przekład książki to już lepsza bądź gorsza interpretacja tłumacza.
6. Naucz się myśleć w języku angielskim. Jak się okazuje jest to świetna metoda na poprawę wszystkich Twoich umiejętności językowych. Musisz zaplanować, kiedy zamierzasz wypróbować tę strategię – może to być w drodze do pracy, biorąc prysznic bądź myjąc zęby – ważne, aby robić to codziennie! Myślenie po angielsku polega na mówieniu do siebie bądź opowiadaniu sobie różnych historii, żartów, sytuacji itd. Na początku myślenie po angielsku może okazać się nie lada trudnością (trzeba zwalczać wciąż napływające polskie myśli) z czasem jednak stanie się przyjemnością i da Ci szansę na określenie obszaru do dalszej pracy.
7. Ucząc się słówek nie patrz biernie na gotową listę w repetytorium bądź podręczniku, ale aktywnie przepisuj, robiąc własne listy słówek w swoim notatniku. Następnie, możesz spróbować zrobić mapy myśli opierające się na skojarzeniach. Z przepisanymi słówkami układaj zdania o sobie lub Twoich bliskich – ważne aby zdania były zabawne – szybciej zapamiętasz słowa w nich użyte.
8. Skutecznie się motywuj! Powtarzaj sobie w myślach (może być po angielsku), że uczysz się jednego z najpopularniejszych języków na świecie lub że zdobędziesz wymarzoną posadę dzięki Twojemu wysiłkowi. Znajdź powody lub cele, które nadadzą Twojej nauce sens!
Jakie są Wasze metody na efektywną naukę języka? Dajcie znać w komentarzu.