Mapa myśli różni się całkowicie od tradycyjnego sposobu notowania. Jej zwolennicy wskazują na mnóstwo zalet, jakie przynosi ta metoda opracowywania tematów. Przede wszystkim oszczędza czas. Uwaga skupiona jest na głównych wątkach i słowach, więc znacznie szybciej przebiegają również powtórki. Ponadto możliwe jest dopisywanie informacji. Mapy myśli są również po prostu atrakcyjne ze względu na graficzne opracowanie oraz wykorzystanie kolorów i symboli. Jest to świetny sposób prezentacji referatów lub innych wystąpień. Poza tym to, że autor mapy myśli musi uruchomić swoje skojarzenia już w momencie opracowywania tematu, przyspiesza zapamiętywanie.

Prawidłowo skonstruowana notatka w systemie map myśli powinna spełniać kilka wymogów:

– Przygotowujemy białe kartki formatu A4 oraz pisaki lub kredki.

– Szybkie notowanie zaczynamy od środka kartki, gdzie wpisujemy i eksponujemy temat główny.

– Od tematu głównego prowadzimy „wypustki” – swobodne linie w różnych kierunkach, nad którymi będziemy wpisywać skrótowe informacje.

– Mapa myśli ma być przejrzysta, trzeba więc tekst ograniczyć do minimum. Lepiej posługiwać się kluczowymi hasłami, skrótami, a nawet obrazkami.

Linie będące odgałęzieniami od tematu głównego, powinny być wyraziste, pogrubione. Z kolei linie odchodzące od linii grubych, będące ich uzupełnieniem i uszczegółowieniem głównych myśli, pozostają cienkie,

Linie zawsze muszą być ze sobą połączone, wychodzić jedna z drugiej. Na mapie myśli żadna z linii nie powinna być pozostawiona.

– Aby móc zmieścić mapę myśli na stronie, linie prowadzimy na długość zapisywanego słowa. Zbyt długie odgałęzienia zabiorą niepotrzebnie miejsce.

– Używamy wielu kolorów dla podkreślenia istoty kolejnych rozwinięć tematu głównego. Każdej linii głównej i jej rozgałęzieniom możemy nadać jeden kolor.

– Ważne słowa i nowe pojęcia najlepiej zapisać literami drukowanymi.

Uwaga!

Początkowo taki sposób notowania może wydać się trudny, z czasem jednak mapy myśli będą tworzone niemal „automatycznie”. Każdy twórca musi wypracować swój własny sposób tworzenia map myśli, najlepiej dla niego przyswajalny.

Czy używacie tej techniki do uczenia się? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMnemotechniki, czyli techniki ułatwiające zapamiętywanie
Następny artykułMnemotechniki – piktogramy

Anna Chmielewska – pedagog szkolny, trener szybkiego czytania oraz – przez pewien czas – nauczyciel wspierający w integracyjnym oddziale zerowym. Dodatkowo ukończyła studia z zakresu edukacji elementarnej i terapii pedagogicznej. Współpracowała z jednym z serwisów edukacyjnych, pisząc artykuły dla rodziców oraz tworząc karty pracy dla maluchów i uczniów.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Od zawsze lubiłam pomagać. Czynnie angażowałam się w działania woluntarystyczne, zwłaszcza w  pomoc rodzinom z problemem alkoholowym. Po studiach rozpoczęłam pracę w szkole i tak zostało do dziś. Obecnie pracuję w szkole z oddziałami integracyjnymi, co jest dodatkowym wyzwaniem dla pedagoga. Lubię to, co robię, ale jednocześnie szukam nowych wyzwań. Jako trener szybkiego czytania poszerzam możliwości ludzkiego mózgu, a pisząc artykuły w serwisach, dzielę się tym, co wiem.

Odskocznią od życia zawodowego są dla mnie książki oraz zacisze domowe, zapach namiętnie pieczonych ciast i aromat świeżo zaparzonej kawy. No i rozmowy przy stole – o marzeniach, pragnieniach i nadziejach.

Od kilku miesięcy odnajduję szczęście w macierzyństwie, w odkrywaniu świata przez cudowną małą istotkę. Życie nabiera  innej jakości, już nie trzeba tak się śpieszyć...

Pisanie jest dla mnie pasją, zamykaniem w słowa własnych doświadczeń, wiedzy i myśli. Jest spotkaniem z czytelnikami, ale też z samą sobą...

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here