Największe zagrożenia dla pracodawcy wynikające z faktu podwyższania kompetencji zatrudnionego pracownika, wiążą się z sytuacją, gdy taka osoba podejmuje decyzję o odejściu z firmy. Tym samym zabiera ze sobą całe doświadczenie, które zdobyła dzięki pracodawcy, który pokrywał koszty edukacji. Właśnie do takich sytuacji mają zastosowanie zasady, regulujące wysyłanie pracowników na szkolenia.

Pracodawca może podjąć decyzję o wysłaniu pracownika na szkolenie. Można to zrobić na trzy sposoby. Każdy z nich rodzi inne konsekwencje, gdy dochodzi do odejścia pracownika na własne życzenie czy zwolnieniu go. Po pierwsze, firma czy instytucja wysyła zatrudnioną osobą na szkolenie, które jest w 100% finansowane przez pracodawcę. Coraz częściej zdarza się, że podpisywane jest porozumienia czy umowa pomiędzy stronami. Zatrudniająca instytucja zobowiązuje się do pokrycia wszelkich kosztów, wynikających z wysłania pracownika na kurs (noclegi, wyżywienie, dieta, zwrot kosztów podróży). Z kolei korzystający ze szkolenia zgadza się zwrócić te pieniądze w określonej kwocie w sytuacji, gdyby przed określonym w umowie terminem zmienił pracodawcę. W związku z tym osoba, która często uczestniczy w szkoleniach powinna zawsze sprawdzić, czy zapisy umowy nie łamią Kodeksu Pracy czy innych przepisów regulujących finansowanie szkoleń przez pracodawcę.

Po drugie, pracownik korzysta ze szkolenia, które jest współfinansowane ze środków europejskich. W praktyce oznacza to, że ponosi on bardzo małą część kosztów, od 20 – 40% kosztów. Wysokość dofinansowania uzależniana jest od wielkości firmy. W tej sytuacji stosowana są zabezpieczenia, które zostały wyżej opisane. Po trecie, osoba zatrudniona może zostać skierowana szkolenia w 100% finansowane z środków europejskich. Wówczas pracodawca ponosi jedynie koszty dojazdu.

Czy pracodawca inwestuje w Wasz rozwój? Zostaliście kiedyś skierowani na szkolenie? Na jakich warunkach? Podzielcie się doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSzkolenia w dziedzinie kultury
Następny artykułJak grać w Uno? Zasady gry

Małgorzata Łyczak - absolwentka politologii Uniwersytetu Opolskiego. Interesuje się dobrą literaturą (szczególnie reportażem), turystyką, polityką, teorią interpretacjonizmu, zarządzaniem projektami oraz zagadnieniami, związanymi z funkcjonowaniem Unii Europejskiej.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Jestem osobą, która lubi się uczyć i poszerzać swoją wiedzę o otaczającej rzeczywistości. W dobie XXI wieku pojawiło się wiele nowych możliwości oraz narzędzi, dzięki którym z powodzeniem można się uczyć. Wydaje mi się, że niezwykle ważne jest to, w jaki sposób przekazuje się wiedzę. Powinno się to robić w sposób ciekawy, jasny i przejrzysty, z wykorzystywaniem aktywnych metod.

Cieszę się każdą chwilą mojego życia, ponieważ z każdą nową informacją wzrasta we mnie poczucie jego wyjątkowości oraz niepowtarzalności.

Lubię poznawać nowych ludzi, piękne miejsce i ... klasztory cysterskie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here