Testami psychologicznymi nie są narzędzia, których używają rekruterzy nie będący psychologami. Jeśli takowy znalazłby się w ich rękach, jest to złamaniem prawa. Używają oni testów zdolności, testów kompetencji zawodowych, można spotkać się też z testami wiedzy specjalistycznej czy testami stosowanymi w praktyce assessment center, takimi jak próbki pracy i symulacje. Wszystkie te techniki są narzędziami rekrutacyjnymi, nie należy ich mylić z testami psychologicznymi ani w ten sposób określać. Wprowadza to w błąd kandydatów i rodzi niepotrzebne obawy przed procesem selekcji.

Uwaga!

Testy psychologiczne to takie, które służą psychologom jako narzędzie diagnostyczne określające różnorodne cechy psychologiczne człowieka. Mogą być to na przykład testy osobowości, które na podstawie pytań udzielanych przez osobę badaną, mierzą poziom natężenia pewnej cechy u tej osoby. Trzeba jednak pamiętać, że takie testy mają często wartość o tyle, o ile nasze deklaracje są zgodne z prawdą o nas. Próby fałszowania wyników testu poprzez udzielanie odpowiedzi, które wydaje nam się, że pracodawca chciałby otrzymać są pozbawione sensu. Nie wiemy przecież, jakie preferencje zostały uwzględnione w opisie kompetencyjnym danego stanowiska. W takich testach nie ma możliwości uzyskania najlepszego wyniku, nie ma tam kryterium wskaźnika na takiej zasadzie, jak w popularnie rozumianych testach inteligencji. Na przykład pracodawca może chcieć, by zatrudniony pracownik był ekstrawertykiem w pewnym stopniu.

Trudno tak zmanipulować odpowiedzi, by osiągnąć wynik zgodny z oczekiwaniami. Poza tym, jeśli cechy danego stanowiska nie odpowiadają naszemu profilowi osobowościowemu, wydaje się być absurdalnym próbować dopasować się do sprzecznych z naszym Ja potrzeb. Warto też podkreślić, że testy psychologiczne mogą być przeprowadzane tylko przez osoby do tego uprawnione, tzn. te, które mają wykształcenie psychologiczne. Jednocześnie miejmy świadomość, że naszym prawem jest pełny dostęp do interpretacji testu, jak również możliwość odmówienia udziału w nim.

Co myślicie o testach psychologicznych przy rekrutacji? To dobry pomysł? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaką szkołę językową wybrać?
Następny artykułWykorzystanie e-learningu w szkole

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here