Emerytury Emerytura dla nauczycieli - informacje

Emerytura dla nauczycieli – informacje

-

Prawo do emerytury bez względu na wiek wynika z Karty Nauczyciela (ustawa regulująca prawa i obowiązki nauczycieli). Możliwość skorzystania z takiej emerytury jest uzależniona od spełnienia następujących warunków:

– posiadanie 30-letniego stażu pracy, w tym 20-letniego stażu pracy w szczególnym charakterze, czyli pracy nauczycielskiej. Dla nauczycieli szkolnictwa specjalnego wymagania to: 25-letni staż pracy, w tym 20 lat przepracowanych w szkolnictwie wyższym;
– posiadanie 20-letniego stażu pracy w wymiarze co najmniej połowy obowiązującego wymiaru zajęć;
– rozwiązanie stosunku pracy jako nauczyciel na wniosek zainteresowanego emeryturą.

W przypadku całkowitej lub częściowej likwidacji szkoły, zmian organizacyjnych, których następstwem jest zredukowanie liczby oddziałów w szkole bądź zmiany planu nauczania powodującej konieczność pracy nauczyciela w niepełnym wymiarze zajęć nie jest wymagane rozwiązanie stosunku pracy na wniosek nauczyciela w celu ubiegania się o emeryturę, bez względu na wiek. Takie rozwiązanie stosunku pracy nie jest również warunkiem wymaganym w sytuacji wygaśnięcia stosunku pracy nauczyciela wskutek przebywania w stanie nieczynnym przez okres 6 miesięcy.

Natomiast nauczyciele urodzeni po 31 grudnia 1948 roku a przed 1 stycznia 1969 roku mają prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, jeśli spełnione są jednocześnie następujące warunki:

– spełnili warunki do uzyskania emerytury w ciągu dziesięciu lat od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z wyjątkiem warunku rozwiązania stosunku pracy;
– nie są członkami otwartego funduszu emerytalnego (OFE) bądź złożyli wniosek o przeznaczenie środków zgromadzonych w ramach OFE na dochody budżetu państwa.

Nauczycielowi ze względu na pracę w szczególnym charakterze przysługuje również prawo do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym. Emerytura taka przeznaczona jest dla nauczycieli urodzonych przed 1 stycznia 1969 roku.

Do pozostałych warunków koniecznych dla uzyskania takiego świadczenia zalicza się:

– 20-letni staż pracy, w tym minimum 15 lat pracy jako nauczyciel, jeżeli nauczyciel jest kobietą oraz 25-letni staż pracy, w tym minimum 15 lat pracy jako nauczyciel, jeżeli nauczyciel jest mężczyzną;
– rozwiązanie stosunku pracy;
– nieprzystąpienie do OFE lub złożenie wniosku o przeznaczenie zgromadzonego kapitału w ramach OFE na dochody budżetu państwa;
– zatrudnienie stałe i w pełnym wymiarze w okresie pracy jako nauczyciel.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Dariusz Wilk

Dariusz Wilk - ukończył finanse i rachunkowość w Uniwersytecie Ekonomicznym  w Poznaniu. Jest również absolwentem studiów podyplomowych z zarządzania funduszami i projektami Unii Europejskiej na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Do tej pory zdobyłem doświadczenie zawodowe, pracując w firmie ubezpieczeniowej oraz w firmie audytorskiej.

Oprócz tematyki ekonomicznej, zwłaszcza finansowej, moją pasją jest sport. W wolnych chwilach gram w siatkówkę oraz biegam. Ostatnio zainteresowałem się biegami długodystansowymi. Ukończyłem półmaraton i maraton w Poznaniu. W miarę możliwości staram się prowadzić aktywny tryb życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Oczyszczanie organizmu z toksyn – sposoby

Aby odtruć organizm, powinno się przestrzegać odpowiedniej diety. Zmniejsza ona ryzyko zapalenia błony jelitowej oraz negatywnych zmian we florze bakteryjnej jelit. Zaleca się również stosowanie suplementów diety. Pamiętajcie jednak, że nigdy nie zastąpią one naturalnych składników pokarmowych.

Po co osłona na obiektyw?

Powodów do korzystania z osłony obiektywu jest kilka. Po pierwsze chroni ona obiektyw przed niepożądanymi odblaskami słońca czy lampy błyskowej, które to mogłyby spowodować powstanie nieładnych odblasków na zdjęciach i pozbawić je kontrastu.

Zobacz też

Jakie kosmetyki dla alergików?

Alergia jest problemem, który dotyka coraz więcej osób. Życie z uczuleniem może być uciążliwe. Należy uważać ciągle na to, jakie kosmetyki się dobiera do pielęgnacji i jakie do makijażu.

Waporyzacja maksimum korzyści „w chmurze”

Osoby, które wcześniej nie miały styczności z waporyzacją, przeważnie podchodzą do niej z pewną rezerwą. Najczęściej zastanawiają się tym,...

Bluza adidas Originals – modny, praktyczny i wygodny strój

Bawełniana bluza to doskonały wynalazek, jeżeli chodzi o garderobę. Doceniają ją zarówno Panie, jak i Panowie – szczególnie w...

Może Cię zainteresuje: