Emerytury Emerytura obywatelska - co to?

Emerytura obywatelska – co to?

-

Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że pomimo niskiego świadczenia emerytalnego, system kanadyjski jest dość tani, a niezłe zarobki pozwalają mieszkańcom tego kraju odkładać dodatkowo pieniądze na starość.

Za przykładem Kanady, chcą iść niektórzy polscy politycy i ekonomiści, którzy uważają, że państwo powinno zagwarantować każdemu obywatelowi emeryturę w równej wysokości, która byłaby wypłacana z budżetu, natomiast oprócz tego każdy mógłby sobie odkładać pieniądze na dodatkową emeryturę. Pomysł popierany jest zwłaszcza przez polityków PSL oraz ekonomistów z centrum im. Adama Smitha, którzy wyliczyli, iż wysokość takiej emerytury wyniosłaby dla każdego Polaka 900 zł miesięcznie, reszta środków byłaby dostępna ze zgromadzonych oszczędności.

Najważniejszym argumentem, za którym opowiadają się zwolennicy emerytur obywatelskich są przede wszystkim koszty (likwidacja poboru i dzielenia składek oraz likwidacja bardzo wysokiego opodatkowania pracy w Polsce) i prostota takiego systemu, ponieważ każdy obywatel, niezależnie od tego czy płaci składki, otrzymywałby jednakowe świadczenie.

Przeciwnicy wprowadzenia takiej emerytury uważają, że w Polsce nie ma ona szans się sprawdzić, ponieważ Polacy bardzo mało oszczędzają, a ewentualna wysokość tego świadczenia może być dla obywatela zdecydowanie za niska. Część specjalistów nie jest również pewna, czy wprowadzenie takiej emerytury nie obciąży za bardzo budżetu. Często również pojawia się zarzut o sprawiedliwości takiego systemu (w Kanadzie emeryturę otrzymują również osoby niepłacące składek).

Należy jednak się poważnie zastanowić, na ile obecny system emerytalny w Polsce jest sprawiedliwy i jak długo nasze Państwo będzie w stanie udźwignąć obciążenia wynikające z jego kondycji. Dyskusje na temat reformy emerytalnej trwają cały czas, ale z pewnością jakiekolwiek decyzje zostaną podjęte po wyborach parlamentarnych.

Jesteście za wprowadzeniem emerytury obywatelskiej do Polski? Uważacie, że taki system emerytalny przyjąłby się w tym kraju? Czekam na Wasze komentarze.

Łukasz Latacz

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

1 KOMENTARZ

  1. tak jest to bardzo dobre rozwiązanie,ponieważ wysokie składki są odprowadzane tylko z firm i zakładów publicznych typu szkoły, szpitale, urzędy ,spółki skarbu państwa ludzie pracujący w tych instytucjach mają niezłe zarobki a ich wynagrodzenie, oraz składki pochodzą z budżetu państwa oraz miast. Służby mundurowe nie odprowadzają składek a ich emerytury po 15latach pracy są wysokie .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Dieta kopenhaska – opinie

Kiedy zależy nam na szybkim schudnięciu nie myślimy o zdrowiu tylko o szybkiej utracie zbędnych kilogramów. Znane są rożnego rodzaju głodówki, oparte głównie na warzywach i owocach jednak jest jeszcze jedna, niskokaloryczna dieta, budząca wiele kontrowersji, ze względu na niską zawartość tłuszczu i węglowodanów.

Sałatki owocowe – przepisy

Sałatka z kremem pomarańczowym? Czemu nie! To uczta nie tylko dla naszych ust, ale również dla oka. Dodatkowo, nie jest trudna w przygotowaniu. Zapraszam do skorzystania z przepisu!

Zobacz też

Jak jeść cytrynę?

Cytrynę można przygotować i zjeść na różne sposoby. Sposób jej jedzenia, narzucany przez savoir - vivre, zależy od tego w jakich potrawach znajdzie się owoc. Jak go jeść, zachowując dobre maniery?

Liofilizowane owoce i warzywa – dawka witamin przez cały rok

Z pewnością każdy z nas uwielbia spożywać świeże owoce. Dostarczenie naszemu organizmowi bomby witaminowej niezwykle skutecznie wzmacnia. Niestety, sezon...

Jak udekorować domek ogrodowy, gdy ma się ograniczony budżet?

Każdy z nas marzy o tym, aby jego miejsce odpoczynku było wygodne i przytulne. Jednak równie ważne jest to,...

Może Cię zainteresuje: