Odprawa emerytalna należy się pracownikom przechodzącym na emeryturę zarówno w wieku powszechnym, jak i emeryturę wcześniejszą lub pomostową. Warto również podkreślić, iż odprawa przysługuje pracownikowi, który odchodzi z pracy w związku z przejściem na rentę i nie ma tu znaczenia jaki wobec niego orzeczono rodzaj niezdolności do pracy. Jedynie pracownik uprawniony do renty rodzinnej nie otrzyma odprawy. Świadczenie to otrzyma każdy pracownik niezależnie od tego, w jaki sposób rozwiązał umowę o pracę z zakładem pracy, ściślej mówiąc nie ma znaczenia, czy umowa jest rozwiązana za porozumieniem stron, z inicjatywy pracownika czy pracodawcy.

Należy pamiętać o tym, iż odprawa emerytalna jest wypłacana jednorazowo. Jeżeli pracownik otrzymał już takie świadczenie w związku z przejściem na rentę, to w momencie przejścia na emeryturę nie otrzyma kolejnej odprawy. Wysokość odprawy emerytalnej jest równa miesięcznemu wynagrodzeniu otrzymywanego z zakładu pracy. Jednak pracodawca, dzięki swoim regulacjom branżowym, może wypłacić takie świadczenie na innych warunkach, które są uzależnione od regulaminu wynagradzania czy premii. Ważne jednak, aby obowiązujące w firmie przepisy dotyczące wynagradzania i odpraw nie były mniej korzystne dla pracownika niż te, które obowiązują w kodeksie pracy.

Uwaga!

Troszkę inaczej wygląda sytuacja odprawy emerytalnej dla nauczycieli. W przypadku tego zawodu odprawa emerytalna może wynieść wysokość dwukrotnego wynagrodzenia (dla nauczycieli, którzy przepracowali mniej niż 20 lat) lub trzykrotnego wynagrodzenia (dla nauczycieli, którzy przepracowali co najmniej 20 lat). W tym przypadku uregulowania prawne mówiące o odprawie emerytalnej zawarte są w Karcie Nauczyciela.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułAssassin’s Creed Brotherhood – jak wykonać podwójne zabójstwo ze spadochronu?
Następny artykułJak bezpiecznie wrócić z imprezy?

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here