Aby uzyskać takie świadczenie okres składkowy i nieskładkowy musi być uzależniony od wieku osoby nie posiadającej zdolności do pracy. Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 roku życia życia okres składkowy i nieskładkowy wynosić musi rok. Dla osób między 20 a 22 rokiem życia okres ten wynosi 2 lata. Trzyletni okres składkowy i nieskładkowy wymagany jest dla osób między 22 a 25 rokiem życia, zaś czteroletni dla osób, u których niezdolności do pracy powstała w wieku od 25 do 30 lat.

Osoby powyżej 30 roku życia muszą posiadać 5-letni okres składkowy i nieskładkowy, aby starać się o świadczenie. Bardzo ważne jest, iż u ostatniej z wymienionej grupy osób niezdolność do pracy musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem złożenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania tej niezdolności. Osoby, które nie posiadają wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych muszą zostać zgłoszone do ubezpieczenia przed skończeniem 18 lat lub w ciągu pół roku po ukończeniu szkoły ponadpodstawowej (lub ponadgimnazjalnej) oraz muszą posiadać bez przerwy (lub z przerwami nieprzekraczającymi pół roku) okresy składkowe i nieskładkowe do dnia powstania niezdolności do pracy.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może wypłacić trzy rodzaje renty z tytułu niezdolności do pracy. Pierwszym z nich jest renta stała, która wypłacana jest jeżeli niezdolność do pracy jest trwała. Drugim rodzajem jest renta okresowa, wypłacana przez okres wskazany w decyzji odpowiedniego organu rentowego. Renta szkoleniowa przysługuje osobie wobec, której orzeczono konieczność przekwalifikowania zawodowego.

Oceny niezdolności do pracy oraz stopnia tej niezdolności dokonuje lekarz orzecznik ZUS.

Uwaga!

Wysokość renty stałej wynosi 24% kwoty bazowej (po 1,3% podstawy wymiaru za każdy okres składkowy, z uwzględnieniem pełnych miesięcy, po 0,7% podstawy za każdy okres nieskładkowy, z uwzględnieniem pełnych miesięcy oraz po 0,7% podstawy za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 okresów składkowych i nieskładkowych, które przypadają od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia ukończenia przez składającego wniosek 60 lat). Wysokość renty okresowej i szkoleniowej wynosi 75% podstawy jej wymiaru.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKto orzeka o niezdolności do pracy?
Następny artykułJak zorganizować osiemnastkę?

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here