Rozrywka Jak zorganizować osiemnastkę?

Jak zorganizować osiemnastkę?

-

Osiemnastka powinna być zaplanowana, a jej planu nie zaleca się realizować za pięć dwunasta. Najpierw należy przemyśleć listę gości. Zastanów się, na kogo obecności naprawdę Ci zależy. Nie sugeruj się kwestią „bo zaprosić wypada”. To Twoja impreza i to Ty masz na niej wyśmienicie się bawić. Zaproszenia możesz rozesłać drogą elektroniczną korzystając z gotowych szablonów czy wirtualnych kartek. Z pewnością będzie jednak miło Twoim gościom, jeśli zaprosisz ich w sposób tradycyjny, wysyłając zaproszenie pocztą. Kiedy już poznasz realną liczbę gości (w przypadku większej imprezy w wynajmowanym lokalu – poproś gości o potwierdzenie swojej obecności), zajmij się wyborem miejsca na organizację tej wyjątkowej imprezy.

Osiemnastka w domu wydaje się najtańszym sposobem na realizacji imprezy. To tylko pozory. Bardzo szybko okazuje się, że zadbanie o każdy szczegół i dopięcie całości na ostatni guzik jest kosztowne i czasochłonne, szczególnie jeśli decydujesz się na samodzielne gotowanie, ustalasz menu, wymyślasz drinki, przekąski, ozdobne detale.

Osiemnastka w klubie może przybrać formę wielkiej dyskoteki, w wypadku kiedy wynajmiesz cały lokal lub jedną z jego sal albo małej posiadówy przy wynajętej loży. Dopilnuj, aby klub podpisał Ci potwierdzenie rezerwacji. Pozwoli to uniknąć rozczarowania i niepotrzebnego zdenerwowania. Wynegocjuj z właścicielem jak najlepsze warunki cenowe. Zaproponuj, że jeśli pozwoli Ci wprowadzić do klubu swój alkohol lub da zniżkę Twoim gościom, ty rozdasz im jego wizytówki. Ewentualnie ustal zasadę pół na pół (zakupujesz połowę trunków w barze, resztę wnosisz z zewnątrz).

Osiemnastka plenerowa. Możliwa do realizacji wyłącznie przy pewnej, ładnej pogodzie. Najczęściej przybiera postać grilla lub ogniska na ogródkach działkowych lub w miejscu specjalnie przystosowanym do takich imprez. Jest jednak wariantem najmniej komfortowym.

Ustalenie jadłospisu jest jedną z najważniejszych rzeczy! Jeśli dysponujesz pieniędzmi i nie liczysz się z każdym groszem, możesz wynająć catering, który zaserwuje dania i przekąski w stylu „małego wesela”. Możesz jednak ograniczyć wydatki, ale pamiętaj – ciepła zupa, najlepiej rosół lub barszcz, na wstępie to podstawa. Dzięki niej Twoi goście nie powinni zbyt szybko zakończyć alkoholowego maratonu. W trakcie imprezy poczęstuj przybyłych jeszcze jednym ciepłym daniem, np. bigosem podanym w chlebowych pojemnikach (wydrążona bułka). Nie zapomnij o przekąskach – koreczkach, kanapeczkach, kabanosach, śledziach, ogórkach kiszonych. Nie inwestuj jednak w słodkości. Poza urodzinowym tortem większość ciast zostaje na talerzach.

Dobierając alkohol nie musi mienić się on wszystkimi kolorami i smakami świata. Tak naprawdę wystarczy piwo i wódka, ponieważ są dość uniwersalne i odpowiadają preferencjom większości. Imprezy pełne kolorowych, wysokoprocentowych rarytasów kończą się bardzo często zatruciami. W strategii alkoholowych zakupów ważne jest oszacowanie ilości. Przyjmuję się, że na 4 osoby gospodarz powinien zakupić 0.7-1 l wódki oraz ok. 8 piw. Ponadto niegazowane, owocowe soki (2 l soku na każdy 1 l wódki). Szampański toast wznieś jednak na początku imprezy, ponieważ szampan wymieszany z mocniejszym alkoholem może zrobić rewolucję żołądkową (na 10 osób wystarcza 0.7 l szampana).

Imprezę rozpocznij między 19 a 20 z dodatkową 20 minutową obsuwą, przewidzianą na dotarcie wszystkich. Po toaście i odśpiewaniu sto lat, poproś (wcześniej) jednego z kumpli o zainicjowanie podrzucania Twojej, dorosłej już, osoby. Im wcześniej, tym lepiej – podrzucania po wódce mogą być niebezpieczne. Poczęstuj gości tortem. Zadbaj, by w tle leciała neutralna muzyka. Możesz skorzystać z samodzielnie przygotowanej playlisty lub wynajdź DJ’a. Następnie zmieniając muzykę, nadaj imprezie bardziej zabawowy ton. Jeśli w Osiemnastce uczestniczą starsi członkowie Twojej rodziny, zadbaj o piosenki, przy których bez skrępowania będą mogli potańczyć.

Jak Wy obchodziliście swoją osiemnastkę? Dajcie znać w komentarzu.

Joanna Nieć

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak podróżować autostopem po Wyspach Brytyjskich?

Jeszcze przed wyruszeniem na Wyspy upewnij się, że rozumiesz ich podział polityczny. Odróżniaj Irlandię Północną od Irlandii. Pamiętaj, że Wielka Brytania to państwo złożone z kilku części składowych, a Anglia jest tylko jedną z nich. Chociaż w Polsce na nazwanie mieszkańców Edynburga „Anglikami” niewielu zwróci uwagę, w stolicy Szkocji postrzegane to będzie jako przejaw ignorancji, a nawet jako obraza.

Co to jest franczyza społeczna?

Pierwowzorem franczyzy społecznej jest ta forma znana ze świata biznesu. Polega ona na tworzeniu bliźniaczego projektu firmowego w oparciu o prawo do posługiwania się jej marką, własnością intelektualną czy know-how. Często się zdarza, że w początkowej fazie nowo powstający podmiot może liczyć na pomoc finansową. Firma - matka narzuca system zarządzania i pobiera część uzyskanych zysków.

Zobacz też

Co zabrać ze sobą na tor motocyklowy?

Jeśli celem wyprawy jest zdobycie nowych...

Gdzie znaleźć tanie artykuły szkolne?

Poszukiwanie tanich artykułów szkolnych, zwłaszcza w okresie rozpoczęcia roku szkolnego, może być wyzwaniem dla wielu rodziców i uczniów. W...

Indywidualny trening personalny

Dlaczego warto postawić na indywidualny trening personalny? Warszawa oferuje rozwiązanie, które pozwala połączyć potrzebę aktywności fizycznej z dostosowanym do...

Może Cię zainteresuje: