Emerytury Renta dożywotnia za nieruchomość a odwrócona hipoteka - informacje

Renta dożywotnia za nieruchomość a odwrócona hipoteka – informacje

-

Na pierwszy rzut oka przypomina odwróconą hipotekę, ale jeśli dokładniej przyjrzymy się tym dwóm koncepcjom, różnice są bardzo widoczne.

Przede wszystkim kiedy zdecydujemy się podpisać umowę z funduszem hipotecznym, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że przejmie on nasz dom lub mieszkanie w momencie podpisania umowy (obecnie odwrócona hipoteka działa w Polsce tak samo, ale zmieni się to po wprowadzeniu nowelizacji ustawy o odwróconych hipotekach, kiedy to banki przejmą nieruchomość po śmierci właściciela).

Renta dożywotnia gwarantuje klientowi prawo do zamieszkania w lokalu do jego śmierci. Jest to bardzo ważne w przypadku bankructwa właściciela nieruchomości w której mieszkamy (wtedy zyskujemy z powrotem prawo własności do nieruchomości) lub kiedy jeden właściciel sprzeda drugiemu nieruchomość. Oprócz tego mamy możliwość odzyskania prawa do własności, jeśli instytucja finansowa nie będzie wypłacała nam ustalonych kwot w terminie. W przeciwieństwie do odwróconej hipoteki nie musimy zaprzątać sobie głowy opłatami za ubezpieczenie domu lub mieszkania, ponieważ zrobi to za nas nowy właściciel. Podobnie sprawa wygląda z utrzymaniem nieruchomości w dobrym stanie lub ewentualnymi remontami. Ten obowiązek również spoczywa na nowym właścicielu.

Warto również pamiętać, iż renta dożywotnia nie posiada żadnego limitu wypłat świadczenia, ponieważ instytucja, z którą podpisujemy umowę gwarantuje nam wypłaty do śmierci.

Kolejne różnice pomiędzy rentą dożywotnią a odwróconą hipoteką już nie prezentują się tak korzystnie. Gdy zdecydujemy się na rentę dożywotnią, musimy mieć świadomość, iż niewykorzystana kwota wypłacana przez fundusz nie zostanie przekazana naszym spadkobiercom. Poza tym w momencie podpisania umowy nasi ewentualni spadkobiercy tracą możliwość odziedziczenia naszego domu lub mieszkania. Mogą oczywiście je odkupić, ale wtedy jest to możliwe tylko po cenie rynkowej.

Uwaga!

Renta dożywotnia daje możliwość odkupienia przez nas nieruchomości (choć nie wszędzie, wszystko zależy od umowy), więc mimo iż na pierwszy rzut oka taka koncepcja wygląda bardzo kusząco, warto rozważyć wszystkie za i przeciw przed podjęciem decyzji o podpisaniu umowy z funduszem hipotecznym.

Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Zdecydowalibyście się na rentę dożywotnią? Podzielcie się swoimi opiniami!

Łukasz Latacz

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Videoporada: Jak nadać fryzurze lekkości?

Długie włosy sprzyjają kobiecym fryzurom. Jednak sporo wysiłku kosztuje ułożenie takich włosów i nadanie im lekkości. Co zrobić?

Alkohol a dieta – informacje

Alkohol towarzyszy różnym okazjom w naszym życiu. Dopuszczalną ilością w diecie odchudzające jest tylko kieliszek wytrawnego wina - nie więcej. Większa ilość wypitego alkoholu bardzo znacząco wpływa na poziom tłuszczu organizmie.

Zobacz też

Zarobki w Krakowie

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w stolicy Małopolski? Jak Kraków wypada na tle całego województwa?

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: