Jeżeli określone wymogi będą spełnione, a wniosek złożymy najpóźniej w dniu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego (67 lat dla kobiet i mężczyzn), Zakład Ubezpieczeń Społecznych ustala nam prawo do emerytury, a wtedy mamy wybór czy zostajemy na rencie, czy przechodzimy na emeryturę. W tym wypadku ważne jest, abyśmy spełniali warunki do posiadania wcześniejszej emerytury. Jeżeli jednak wniosek zostanie przez nas złożony po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego, ZUS przyzna nam emeryturę z urzędu, a nasze prawo do renty przestaje obowiązywać. Oczywiście należy pamiętać o tym, iż musimy przez cały okres przedemerytalny podlegać ubezpieczeniu składkowemu lub emerytalno–rentowemu.

Warto również zwrócić uwagę na to, iż w przypadku możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę, a więc przed powszechnym wiekiem emerytalnym, ZUS nie będzie z urzędu przydzielał nam emerytury, tylko zaczeka albo na ukończenie przez nas powszechnego wieku emerytalnego, albo na to, iż sami złożymy wniosek o wcześniejszą emeryturę. Dopiero po złożeniu dokumentów Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie rozpoczynał procedurę przyznania nam świadczenia.

Uwaga!

Istotną kwestią jest również fakt, iż kwota emerytury, jaką ZUS przyzna nam z urzędu, nie może być niższa od tej, którą pobieraliśmy do tej pory z tytułu renty.

Dotyczy Was ten problem? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułTest na Imprezowicza
Następny artykułRenta dożywotnia za nieruchomość a odwrócona hipoteka – informacje

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here