Przede wszystkim zaplanuj sobie wydatki. W tym celu załóż specjalnie przeznaczony do tego zeszyt. Rozpisz wydatki w skali miesięcznej, a zacznij od rachunków. Koniecznie musisz wszystkie zapłacić, żeby nie mieć zadłużeń. Odlicz więc kwotę potrzebna na rachunki, a następnie wszelkiego rodzaju większe wydatki nie do uniknięcia. Sumę, jaka zostanie po odliczeniu największych wydatków, podziel na ilość dni, jaką ma dany miesiąc. W ten sposób dokładnie będziesz wiedzieć, jaką kwota dysponujesz dziennie na jedzenie i pozostałe wydatki.

Rób zakupy z listą w ręku. Zaplanuj, co kupisz, jeszcze w domu, sugerując się rzeczywistymi potrzebami kuchni. Spontaniczne zakupy, nie przemyślane w wcześniej, będą sprzyjać szybkiemu roztrwonieniu pieniędzy. W domu, na spokojnie, pomyśl, w co należy zaopatrzyć lodówkę przede wszystkim. W sklepie kieruj się prosto na półki, gdzie znajdziesz artykuły zapisane na karteczce, zamiast krążyć i oglądać ofertę. Nie będzie cię wtedy kusiło, by nabyć coś, czego w rzeczywistości nie potrzebujesz.

Staraj się operować gotówką. Płacąc kartą kredytową łatwiej tracimy kontrolę nad wydatkami oraz świadomość rzeczywistego stanu naszego konta bankowego. Pieniądze trudniej się wydaje. Pozwoli ci to na lepsze panowanie nad wydatkami.

Nie wydawaj więcej, niż cię stać. Trzymaj się sztywno zrobionego na początku miesiąca planu, nawet, jeśli na każdym kroku będzie cię kontrolować notes z zaznaczonymi kwotami na dane wydatki. Pamiętaj o planie oszczędnościowym, ułatwi ci to ominięcie problemu pod koniec miesiąca.

Udawaj się na zakupy tylko wtedy, jeżeli rzeczywiście jest taka potrzeba. Ogranicz także na jakiś czas towarzyszenie przyjaciółkom w wypadach na zakupy, które chcą upolować modny ciuch.

Uwaga!

Unikaj okazji, które będą cie kusić. Wytłumacz dzieciom, że nie zawsze mogą mieć to, na co mają ochotę. Zaplanuj budżet przeznaczony na potrzeby dzieci razem z nimi tak, aby miały świadomość tego, dlaczego wszyscy domownicy ograniczają swoje potrzeby. Wytłumacz im, że trzeba razem przebrnąć przez trudny finansowo czas. Dzieci będą się czuły dopuszczone do udziału w decyzjach i lepiej pogodzą się z odmową.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here