Rabat w zamian za płatność kartą w małych punktach handlowo-usługowych

Jeśli wybieramy się do małego osiedlowego sklepiku obuwniczego, gdzie możemy zapłacić kartą, wybierzmy płatność gotówką. Zazwyczaj osobiście z takiej transakcji niewiele otrzymamy, a właściciel sklepu zostanie obciążony prowizją za transakcje kartą w przedziale 3-5% wartości zakupów. Poinformujmy o tym fakcie sprzedawcę. Dzięki temu często uda nam się wynegocjować rabat na zakupiony towar.

Podobne możliwości otrzymania rabatu znajdziemy w małych restauracjach, które wolą obniżyć wartość zamówienia klienta poprzez zastosowanie rabatu, niż tę samą kwotę przeznaczyć na opłaty z tytułu transakcji bezgotówkowej. Dzięki temu klient będzie zadowolony i częściej powróci do danego punktu gastronomicznego.

Rabat przy płaceniu konkretną kartą w konkretnych punktach

Rabatów podczas płacenia gotówką nie dostaniemy jednak w dużych sieciach handlowo-gastronomicznych. Punkty te często mają podpisane dodatkowe umowy z wystawcami kart płatniczych, dzięki którym mogą zaproponować upusty dla osób płacących kartami danego wystawcy.

Przykładem takich działań są akcje promocyjne, w ramach których sprzedawca nalicza nam rabat w wysokości 5% pod warunkiem, że płacimy kartą danego banku lub wystawcy (wystawcami kart są między innymi MasterCard oraz VISA).

Rabat otrzymywany przez bank przy użyciu karty płatniczej banku

Banki zarabiają na transakcjach przy użyciu karty, dlatego chcąc zwiększyć ilość takich transakcji, coraz częściej proponują swoim aktywnym klientom możliwość podzielenia się z nimi zyskiem z takich płatności. Coraz więcej banków stosuje ten mechanizm dzięki któremu zwiększa lojalność swoich klientów.

Tego typu rozwiązania oferuje między innymi Bank Millennium w ramach swojego Dobrego Konta. Posiadacz tego konta otrzymuje zwrot 3% wartości wszystkich transakcji dokonanych w sklepach spożywczych, na stacjach benzynowych oraz w supermarketach. Bank Zachodni WBK oferuje w ramach konta Wydajesz i Zarabiasz zwrot 1% wszystkich transakcji dokonanych kartą do rachunku lub naliczanie punktów w ramach programu lojalnościowego Playback. Wartość otrzymywanych punktów w przeliczeniu na wartość nagród jest jednak mniejsza i wynosi 0,33% transakcji.

Pierwsza możliwość jest tym korzystniejsza, że wypłacana jest raz w miesiącu, a nie w postaci nagród, gdy uzbieramy odpowiednio dużą liczbę punktów. Podobne promocje znajdziemy również w Getin Banku czy Banku Ochrony Środowiska. Najczęściej banki zwracają 1% dokonanych transakcji, choć zdarzają się i takie, gdzie w promocji otrzymamy nawet 5 % przy płatności w konkretnych sklepach.

Częściej płacicie kartą czy gotówką? Która z form uiszczania opłat jest dla Was wygodniejsza bądź korzystniejsza? Zapraszam do wypowiadania się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWłaściwa polityka cenowa
Następny artykułKarta kredytowa – darmowy kredyt

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here