Po pierwsze – darmowe mogą być tylko transakcje bezgotówkowe. Korzystając z okresu bezodsetkowego, jaki oferuje nam nasz bank w ramach karty kredytowej, nabywamy wszystkie produkty płacąc naszą kartą kredytową bez kosztów – pod warunkiem, że całość powstałego w ten sposób zadłużenia spłacimy w bezodsetkowym okresie, tzw. Grace period, wyznaczonym przez nasz bank. Z reguły okres ten wynosi około 23-28 dni od chwili wygenerowania się wyciągu za poprzedni miesiąc. Jeżeli zmieścimy się w tym okresie ze spłatą naszych zobowiązań, nie zapłacimy żadnych kosztów związanych z kredytem na dane zakupy. Innymi słowy – karta kredytowa to darmowy kredyt na około miesiąc czasu.

Po drugie – nie używaj karty kredytowej do wypłat z bankomatu. Ten sposób korzystania z karty kredytowej powoduje, że staje się ona jednym z najdroższych dostępnych na rynku kredytów. Oprócz pobieranych często prowizji za wypłatę z bankomatu, która wynosić może nawet 10 zł (w zależności od banku), bank naliczy również odsetki począwszy od dnia wypłaty z bankomatu gotówki z bankomatu do momentu spłacenia zadłużenia. Wynika to z faktu, że taka transakcja jest traktowana przez bank jako gotówkowa, zgodnie z obowiązującymi regulaminami dotyczącymi użytkowania kart kredytowych

Po trzecie – sprawdź, czy w Twoi banku przelewy wykonywane z rachunku karty kredytowej traktowane są jak transakcje bezgotówkowe czy gotówkowe. Mimo że z fizycznego punktu widzenia tego typu transakcje są bezgotówkowe, banki różnie traktują tego rodzaju czynności. Większość z nich traktuje przelewy jako transakcje gotówkowe, a więc odsetki (przypomnijmy – dość wysokie) naliczane są już od chwili dokonania transakcji. Dodatkowo bank naliczy opłatę za wykonanie przelewu z karty kredytowej. Opłata za tego typu przelew jest z reguły dość wysoka.

Zdarzają się w ofertach banków jednak wyjątki od tej reguły. Niektóre banki traktują przelewy jako transakcje bezgotówkowe. Wówczas otrzymujemy możliwość przelania sobie kwoty na własny rachunek oraz swobodnego dysponowania nimi w okresie bezodsetkowym. Bank naliczy jednak opłatę za wykonanie przelewu.

Nieliczne banki oferują opłacanie rachunków domowych poprzez przelewy z karty kredytowej. Wówczas nie naliczają za przelewy do zdefiniowanych odbiorców opłat oraz transakcję taką traktują jako bezgotówkową. W takim przypadku również można powiedzieć, że dostaliśmy darmowy kredyt na opłacenie bieżących rachunków.

Używacie kart kredytowych? Jesteście zadowoleni z możliwości jakie Wam daję? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPłacenie kartą czy zapłata gotówką – co bardziej się opłaca?
Następny artykułLokata czy konto oszczędnościowe – co lepsze?

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here