Finanse osobiste Zakup mieszkania na rynku wtórnym

Zakup mieszkania na rynku wtórnym

-

Poszukiwania lokalu na rynku wtórnym rozpoczynamy od przeglądania ogłoszeń. Obecnie mamy możliwość zapoznania się z wieloma ofertami, które możemy znaleźć:
– na internetowych portalach ogłoszeniowych (strony dotyczące kupna i sprzedaży mieszkań),
– w gazetach,
– na tablicach miejskich ogłoszeń.
– lub bezpłatnie zamieścić anons na stronie internetowej.

Jeżeli już znajdziemy kilka interesujących ofert, trzeba przeprowadzić wstępną selekcję. Wymaga to weryfikacji pod kątem naszych oczekiwań i możliwości finansowych. Często wymaga również fachowej wiedzy dotyczącej:
sprawności instalacji gazowej czy elektrycznej (należy sprawdzić, czy nie ma w pobliżu linii wysokiego napięcia),
stanu technicznego mieszkania w celu oceny nakładów dotyczących ewentualnego remontu,
sprawności domofonów,
oświetlenia klatki schodowej i osiedla.

Jeżeli sami nie jesteśmy w stanie ocenić stanu technicznego lokalu, który chcemy zakupić, poprośmy znajomego, posiadającego wiedzę na ten temat.

Usytuowanie budynku jest bardzo istotne, więc zwracajmy uwagę na:
– po której stronie budynku znajdują się okna sypialni,
– czy w okolicy okien salonu nie rosną wysokie drzewa,
– lokalizację pod kątem węzła komunikacyjnego,
– odległość od szkół, przedszkoli, sklepów.

Oglądając mieszkanie warto zwrócić uwagę na stan klatki oraz piwnic, co może nam dostarczyć informacji na temat przyszłych sąsiadów.

Uwaga!

Jeżeli już zaakceptujemy lokal, który chcemy nabyć warto zapoznać się z podstawowymi zagadnieniami prawnymi. Jeżeli kupujemy mieszkanie, które posiada księgę wieczystą trzeba sprawdzić rozdział II, gdzie znajdują się prawa rzeczowe, ograniczenia związane z użytkowaniem wieczystym i rozporządzenia nieruchomością oraz roszczenia, które ciążą na nieruchomości. W dziale IV księgi wieczystej wpisywane są hipoteki (dokładny wpis dotyczy wysokości, rodzaju, waluty). Możemy uniknąć wielu trudności, decydując się na skorzystanie z oferty biura nieruchomości.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

Joanna Rayzacher

Joanna Rayzacher - skończyła studia socjologiczne i dziennikarskie. Pracowała w portalach zajmujących się tematyką kobiecą, związaną z pielęgnacją ciała i wizażem (m.in.: kobiety.pl), czasopismach (m.in.: "Moda&Styl", "Dzieciaki") oraz w radiu. Od 2009 roku współpracuje z magazynem "Pro-KREACJA" i zajmuje się projektami społecznymi w fundacji "Dbam o Zdrowie".

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zawsze lubiłam obserwować ludzi, interesowało mnie co mówią i myślą, także co mogą zrobić, aby czuć się lepiej.

Praktyki dziennikarskie odbyłam w portalu Rossnet.pl, zajmującym się tematyką dotyczącą urody oraz zdrowia. W przeszłości współpracowałam (przez kilka lat) z pismem „Moda&Styl”, gdzie pisałam artykuły dotyczące tematyki lifestylowej (na przykład artykuł o subkulturze lolit), jak również przeprowadzałam wywiady, m.in.: rozmowę z projektantem mody - Wojtkiem Dziedzicem oraz twórcą nowatorskich projektów designerskich - Tomkiem Rygalikiem.

W piśmie „Dzieciaki” byłam autorką artykułów dotyczących diagnoz problemów społecznych oraz sposobów ich rozwiązania (przemoc w rodzinie, tolerancja), jak również problemami zdrowotnymi (ciąża, wcześniaki, anomalie). W portalu Kobiety.pl. pisałam m.in.: reportaże o popularności lumpeksów, eseje o atrakcyjności fizycznej, kulturze masowej, dandyzmie oraz felietony.

Obecnie współpracuję z magazynem „Pro-KREACJA”. Zawodowo jestem związana z Fundacją „Dbam o Zdrowie”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Domowy balsam do ust z miodem – jak zrobić?

Balsam od ust to kolejny, bardzo często stosowany do pielęgnacji, kosmetyk. Najczęściej używamy go, kiedy jesteśmy w domu lub na wakacjach. Nie oczekujemy, by nadał naszym ustom blasku czy odpowiedniego koloru. Bardziej zależy nam na tym, aby spełniał swoją podstawową funkcję – odżywczą i ochronną.

Twarz w kształcie serca – makijaż. Jak malować?

Właścicielki twarzy o kształcie przypominającym serce (szerokie czoło i wąski podbródek) powinny w makijażu skupić się na przyciemnieniu skroni oraz wystającej brody.

Zobacz też

Fundusze zrównoważone – jak inwestować?

Co to są fundusze zrównoważone i jakie przynoszą zyski? Jak inwestować w fundusze zrównoważone i o czym należy pamiętać przed rozpoczęciem takiej inwestycji?

Peruki Lublin – odzyskaj piękne włosy

Fryzura jest nieodłącznym atrybutem wizerunku człowieka. Od wieków ludzie przywiązywali dużą wagę do tego, jak prezentują się ich włosy....

Loteria szczepionkowa. Jak się zapisać? Jakie są szanse na wygraną? Kiedy odbędą się losowania?

Biorąc udział w loterii szczepionkowej masz szansę wygrać od 200 do nawet 1 000 000 złotych. Wystarczy się zarejestrować...

Może Cię zainteresuje: