Handel wymienny rozwinął się w społecznościach nieposiadających systemu ekonomicznego, dlatego współczesna wymiana barterowa nie jest już taka prosta. Barter stosowany jest najczęściej w celu obejścia restrykcji walutowych, unikania skutków hiperinflacji lub w wymianie handlowej z krajami nieposiadającymi zasobów walut wymienialnych. Tradycyjna wymiana barterowa – jak już zostało wspomniane – funkcjonuje na prostej zasadzie wymiany dóbr – pod warunkiem, że obie strony potrzebują nawzajem swoich produktów lub usług. Taka sytuacja w praktyce występuje niezwykle rzadko i zazwyczaj w procesie kupna-sprzedaży istnieje konieczność posiłkowania się środkami pieniężnymi. Dlatego też alternatywne rozwiązanie stanowi połączenie tradycyjnej wymiany (barteru) i transakcji gotówkowych, które nosi nazwę barteru wielostronnego.

Barter wielostronny jest nowoczesnym narzędziem, łączącym tradycyjną wymianę towarową z transakcjami gotówkowymi, którego istota funkcjonowania opiera się na istnieniu grupy przedsiębiorców, w ramach której następuje przepływ towarów i usług. Rozliczanie za dokonane transakcje następuje nie poprzez pieniądz obiegowy, ale za pomocą akceptowanego przez uczestników barteru wielostronnego pieniądza umownego, czyli pieniądza komplementarnego. Pieniądz ten może mieć formę pieniądza papierowego, czeku lub może stanowić zapis na koncie. Każdy uczestnik wymiany obecny na platformie ma założone konto barterowe, na którym są księgowane i rozliczane transakcje. Obroty każdego przedsiębiorstwa – uczestnika wymiany – są ewidencjonowane według zasad ustalonych przez strony biorące udział w transakcji.

W przypadku barteru wielostronnego grupa przedsiębiorców zrzeszona jest na platformie barterowej, na giełdzie lub w tzw. „klubie biznesowym”, w ramach którego następuje przepływ towarów i usług. Firmy uczestniczące w barterze wielostronnym nie są zmuszone do poszukiwania chętnych na swoje towary czy usługi aby zakupić potrzebne dobro w ramach wymiany. Im większa jest bowiem ilość uczestników wymiany, tym większa jest oferta towarów i usług. Dokonanie transakcji sprzedaży z jednym uczestnikiem systemu nie powoduje konieczności kupna, jak w przypadku barteru tradycyjnego. Uzyskane w ten sposób środki pieniężne – komplementarne przedsiębiorca może przeznaczyć na zakup potrzebnych dóbr u innego lub innych uczestników.

Zakup towarów czy usług w ramach barteru wielostronnego pozwala zaoszczędzić gotówkę, ponieważ ma alternatywne rozwiązanie – zapłatę za potrzebne dobra swoimi towarami czy usługami. Zaoszczędzona w ten sposób gotówka może być wykorzystana na zakup niedostępnych w barterze dóbr, wypłaty wynagrodzeń, zapłatę należności budżetowych. Uczestnictwo w barterze wielostronnym i akceptacja pieniądza komplementarnego daje możliwość pozyskania nowych klientów – innych uczestników.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSprzedaż na Allegro bez działalności – konsekwencje
Następny artykułWeryfikacja kontrahentów firmy

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here