Analizując problematykę konsekwencji sprzedaży na aukcji internetowej Allegro bez wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (a zatem gdy osoba sprzedająca na Allegro – z punktu widzenia prawa nie jest przedsiębiorcą, czyli nie prowadzi działalności gospodarczej) należy odnieść się przede wszystkim do trzech najważniejszych aktów prawnych, jakimi są: ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095, z późn. zm.), ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r. Nr 18, poz. 97) oraz ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307).

Kwestię sprzedaży towarów na Allegro można ująć najprościej w sposób następujący: jeśli sprzedaż ma służyć celom zarobkowym i będzie ona działalnością regularną, konieczne jest założenie działalności gospodarczej. Wynika to z brzmienia w art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w którym wskazano, że działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Ponadto ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że działalnością gospodarczą jest m.in. handlowa działalność zarobkowa prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

Jakie mogą być zatem konsekwencje sprzedaży na Allegro bez zarejestrowanej działalności gospodarczej? Zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Skutkuje to tym, że informacja o każdym przedsiębiorcy jest jawna i znajduje się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Umożliwia to swobodne kontrolowanie przez organy administracji publicznej działalności gospodarczej przedsiębiorców. Dlatego też istnieje realne niebezpieczeństwo, że oprócz zapłacenia podatku za wszystkie zrealizowane transakcje będziemy musieli zapłacić także karę nałożoną przez urząd skarbowy. Organem sprawdzającym funkcjonowanie transakcji internetowych jest Urząd Kontroli Skarbowej, który po otrzymaniu danych osobowych dotyczących osoby, na którą zarejestrowane jest konto na Allegro kontroluje, czy osoba ta ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Praktyka ta dotyczy jednakże zazwyczaj kont z dużym obrotem towaru, handlujących regularnie.

Sprzedawaliście kiedyś przez Allegro? Czy w związku z tym dotknęły Was jakieś przykre konsekwencje?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak przygotować kampanię reklamową dla firmy?
Następny artykułHandel wymienny między firmami

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here