Finanse osobiste Sprzedaż na Allegro bez działalności - konsekwencje

Sprzedaż na Allegro bez działalności – konsekwencje

-

Analizując problematykę konsekwencji sprzedaży na aukcji internetowej Allegro bez wpisu do ewidencji działalności gospodarczej (a zatem gdy osoba sprzedająca na Allegro – z punktu widzenia prawa nie jest przedsiębiorcą, czyli nie prowadzi działalności gospodarczej) należy odnieść się przede wszystkim do trzech najważniejszych aktów prawnych, jakimi są: ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095, z późn. zm.), ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2009 r. Nr 18, poz. 97) oraz ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307).

Kwestię sprzedaży towarów na Allegro można ująć najprościej w sposób następujący: jeśli sprzedaż ma służyć celom zarobkowym i będzie ona działalnością regularną, konieczne jest założenie działalności gospodarczej. Wynika to z brzmienia w art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w którym wskazano, że działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Ponadto ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że działalnością gospodarczą jest m.in. handlowa działalność zarobkowa prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły.

Jakie mogą być zatem konsekwencje sprzedaży na Allegro bez zarejestrowanej działalności gospodarczej? Zgodnie z brzmieniem art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedsiębiorca może podjąć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej albo po uzyskaniu wpisu do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Skutkuje to tym, że informacja o każdym przedsiębiorcy jest jawna i znajduje się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Umożliwia to swobodne kontrolowanie przez organy administracji publicznej działalności gospodarczej przedsiębiorców. Dlatego też istnieje realne niebezpieczeństwo, że oprócz zapłacenia podatku za wszystkie zrealizowane transakcje będziemy musieli zapłacić także karę nałożoną przez urząd skarbowy. Organem sprawdzającym funkcjonowanie transakcji internetowych jest Urząd Kontroli Skarbowej, który po otrzymaniu danych osobowych dotyczących osoby, na którą zarejestrowane jest konto na Allegro kontroluje, czy osoba ta ma zarejestrowaną działalność gospodarczą. Praktyka ta dotyczy jednakże zazwyczaj kont z dużym obrotem towaru, handlujących regularnie.

Sprzedawaliście kiedyś przez Allegro? Czy w związku z tym dotknęły Was jakieś przykre konsekwencje?

Natasza Duraj

Natasza Duraj – ukończyła studia na kierunku Ekonomia na Uniwersytecie Łódzkim, zostając w 1998 r. pracownikiem naukowo-badawczym tej uczelni. Specjalizuje się w finansach przedsiębiorstwa, analizie ekonomicznej, rachunkowości finansowej oraz zarządzaniu spółkami kapitałowymi. Współpracuje jako doradca finansowy przy realizacji projektów inwestycyjnych w spółkach akcyjnych sektora usług finansowych oraz jako konsultant strategii rozwojowych małych i średnich przedsiębiorstw.

Nasz specjalista o sobie:

Moje zamiłowania naukami ścisłymi są tylko jedną stroną mojej natury, której druga wiąże się z zamiłowaniami artystycznymi i muzyką klasyczną. Moją pasją jest taniec klasyczny, który traktuję jako cudowne okno umożliwiające mi spoglądanie w magiczny bajkowy świat baletu. Wolne chwile lubię spędzać z dobrą książką – gustuję szczególnie w literaturze francuskiej i rosyjskiej. Cenię sobie ogromnie kontakt z przyrodą, moją rodzinę i moich cudownych przyjaciół, którzy są mą podporą i codzienną radością.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Gronkowiec – przyczyny, objawy zakażenia

Gronkowce należą do bakterii, które bardzo często zakażają człowieka. Obecnie znane są trzy rodzaje gronkowców, z których gronkowiec złocisty - Staphylococcus aureus jest najbardziej patogenny dla zwierząt i człowieka. Pozostałe dwa szczepy gronkowca, mimo, że nie są chorobotwórcze dla człowieka, to mogą wywołać zakażenia ran na skórze, układu moczowego, a czasami zapalenie wsierdzia.

Dieta na poprawę pamięci

Często zdarza Ci się o czymś zapomnieć? Masz problem z przywołaniem wspomnień? Chcesz poprawić swoją koncentrację? Wystarczy, że wprowadzisz część z poniżej wymienionych produktów do swojego codziennego menu, a problemy z pamięcią nie będą już dłużej Cię dotyczyć.

Zobacz też

Co warto zobaczyć w Trójmieście?

Trójmiasto – trzy nadmorskie miejscowości, z których każda oferuje moc turystycznych atrakcji. Przybywający tutaj podróżni mogą nie tylko podziwiać wiele historycznych atrakcji, lecz także zaznać uroków plażowania nad Bałtykiem i skorzystać z bogatej oferty kulturalnej Gdańska, Gdyni i Sopotu.

Jak wybrać panele podłogowe?

Planując wystrój pomieszczenia, zwracamy dużą uwagę na wygląd każdego elementu, który ma się w nim znaleźć. Każdy szczegół ma...

Jakie czynniki wpływają na komfort w mieszkaniu?

Lokale mogą różnić się pod względem wielkości, sposobu ich użytkowania czy wystroju. Cechą wspólną jest to, że każdy z...

Może Cię zainteresuje: