Dotacje płyną dla małych i średnich przedsiębiorców z Unii Europejskiej. Podmiotem odpowiedzialnym za program na terenie Rzeczpospolitej jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Na jej stronie www.parp.gov.pl można uzyskać pełną informację, wnioski i przede wszystkim informacje jakie przedsięwzięcia będą finansowane. Istnieje również szesnaście Regionalnych Instytucji Finansujących, w których doradcy z całą pewnością udzielą niezbędnych nam informacji. Co więcej, różnego typu porad dotyczących nie tylko dotacji, ale samego biznesu udzielą nam bezpłatnie. O dotację może starać się przedsiębiorca spełniający wymogi o których mowa w w Załączniku nr 1 do rozporządzenia Komisji Europejskiej Nr 70/2001 z dnia 12 stycznia 2001, w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską do pomocy państwa dla małych i średnich przedsiębiorstw (Dz. Urz. WE L10 z 13.01.2001 r., str. 33-42) działający w Polsce. Bezpośrednie działania realizowane są przez wspomniany wyżej RIF czyli Regionalne Instytucje Finansujące. Przedsiębiorca może ubiegać się o dotacje na następujące projekty:

*Rozwój i modernizacja przedsiębiorstw w oparciu o nowe technologie. W tym dotacje na usługi doradcze od 1500 do 10 000 Euro, przy czym nie może to być suma wyższa niż 50% całego kosztu przedsięwzięcia. Oraz na dotacje inwestycyjne od 2000 do 100 000 Euro, przy czym nie może być to suma od 30% do 50% całego kosztu przedsięwzięcia w zależności od regionu.

*Ścieżka od innowacji do biznesu. W tym dotacje na usługi doradcze od 3000 do 30 000 euro, a jej wysokość nie może przekroczyć 50 proc. kosztów usługi, oraz dotacje inwestycyjne od 2000 do 100 000 euro, ograniczenia analogiczne do tych związanych w rozwojem i modernizacją przedsiębiorstw w oparciu o nowe technologie.

*Pożyczki na realizację inwestycji o charakterze innowacyjnym. Te udzielane są na korzystnych warunkach, ale jak sama nazwa wskazuje wymagają spłaty.

Wszystkie dotacje mają na celu poprawę produktywności, zwiększenie poziomu inwestycji, eksportu i kooperacji międzynarodowej, zwiększenie zatrudnienia, czy sprostanie standardom Unii Europejskiej dotyczącym ochrony środowiska. Pomoc może być także udzielana poprzez trzy programy operacyjne dotyczące: rozwoju zasobów ludzkich, wzrostu konkurencyjności przedsiębiorstw oraz rozwoju regionalnego. Od 2007 roku działa w Polsce także program Innowacyjna Gospodarka. Głównymi celami programu są: wzrost wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w gospodarce ,tworzenie trwałych i lepszych miejsc pracy, zwiększenie roli nauki w rozwoju gospodarczym, wzrost konkurencyjności polskiej nauki zwiększenie udziału innowacyjnych produktów polskiej gospodarki w rynku międzynarodowym a także zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw. Na te cele Unia europejska przeznaczyła niespełna dziesięć miliardów euro. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na Portalu Funduszy Europejskich www.poig.gov.pl.

W większości przypadków dotacje dla firm polegają na wspomaganiu ich działalności, na ukierunkowaniu jej na nowe tory i zapewnieniu zwiększenia rentowności. Pieniądze na ten cel da się znaleźć. Biorąc pod uwagę istnienie ponad stu siedemdziesięciu placówek Regionalnych Instytucji Finansujących, w szesnastu województwach nie powinno to także stwarzać większych problemów. Wszystko zależy od stopnia naszego zaangażowania, chęci i przedsiębiorczości.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułDom czy mieszkanie?
Następny artykułInwestycja w fundusz stabilnego wzrostu – wady i zalety

Karolina Wyszogrodzka - studentka Administracji Publicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy bankiera. Zarówno jako doradca kredytowy, ubezpieczeniowy, jak i inwestycyjny. Współpracuje z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, od dziesięciu lat prowadzi blogi tematyczne związane z finansami oraz te poświęcone polityce i publicystyce.

Nasz specjalista o sobie:

W „wielki i  skomplikowany” świat bankowości trafiłam kilka lat temu przez zupełny przypadek. Moja droga zawodowa od tamtej pory wiedzie przez niemalże wszystkie sektory i rodzaje produktów finansowych. Zebrane dotychczas doświadczenie zawodowe, wiedza - zarówno proceduralna, jak i produktowa - to jednak nie wszystko. Staram się w swoich artykułach odkrywać „ludzkie oblicze” świata finansów. Moim celem jest wyjaśnienie w przystępny sposób mechanizmów, naświetlenie problemów, ukazywanie „kruczków” i „haczyków”.

Naiwny idealizm takiego postępowania ma na celu zwiększenie empatii po obu stronach biurka w placówce finansowej. Ale także na przestrzeżeniu klienta  - przed nie zawsze uczciwymi zasadami gry - i bankiera - przed stosowaniem takich zasad.

Bankowość może być zabawna, mam nadzieję że - przy zachowaniu profesjonalizmu i kompetencji - nie braknie mi nigdy „języka” na ukazanie jej także z tej strony.

Stale dokształcam się w dziedzinie finansów, która - jak wiadomo - zmienia się z dnia na dzień. Pomagają mi w tym zarówno obserwacje rynku, jak i rozmowy ze specjalistami będącymi w gronie moich znajomych.

Finanse nie są jedynym ośrodkiem moich zainteresowań. Jako zodiakalny bliźniak nie potrafię znaleźć dla siebie jednego miejsca na dłużej. Próbuję swoich sił w rysunku i fotografii. Książki traktuję jak narkoman, kończąc jedną odczuwam głód następnej. Otaczająca mnie rzeczywistość - polityczna, społeczna i każda inna - niezmiennie  napawa mnie dziecięcym zdziwieniem. Wyrażam je od ponad dziesięciu lat w swoim blogu, w  formie nie zawsze eleganckich paszkwili i felietonów. Z racji lokalnego patriotyzmu umiłowałam sobie sztukę. Jako wieloletniej tancerce w zespole muzyki dawnej przyswajanie jej  - zwłaszcza w formie teatru  - sprawia mi niewyrażalną w słowach przyjemność. A stresy odreagowuję w swoim królestwie, czyli kuchni dzięki karmienie bliskich i siebie.

Mam wielki apetyt na życie. Nieustannie pracuję nad swoimi kompetencjami i językiem. Trudno mi jednak poskromić w sobie narcyzm, samochwalstwo i naturę prześmiewcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here