Firma Jak spisać statut przedsiębiorstwa?

Jak spisać statut przedsiębiorstwa?

-

Prawo wymaga, aby spisany statut posiadały fundusze inwestycyjne, fundusze emerytalne, spółdzielnie, przedsiębiorstwa państwowe, partie polityczne, stowarzyszenia, związki zawodowe, jednostki badawczo rozwojowe, spółki komandytowo-akcyjne, spółki akcyjne, szkoły wyższe, fundacje, związki wyznaniowe, a także koła naukowe. Statut będzie wymagany przy rejestracji osoby prawnej w Krajowym Rejestrze Sądowym czy w rejestrze administracyjnym.

Wymagania co do formy i treści poszczególnych rodzajów statutów określają każdorazowo inne przepisy. Podczas formowania statutu przedsiębiorstwa warto posiłkować się wiedzą specjalistów z zakresu prawa gospodarczego. Można również przyjrzeć się już sformułowanym statutom spółek akcyjnych, towarzystw emerytalnych czy przedsiębiorstw handlowo usługowych, w zależności od formy działalności jaką zamierzamy statutem opisać.

Pomimo że dla każdej działalności statut będzie nieco inny istnieją wspólne założenia dla wszystkich. Statut powinien na wstępie zawierać tytuł, a w nim nazwę przedsiębiorstwa, a także informację o tym że jest tekstem jednolitym, z datą jego spisania. W pierwszej części statutu do czynienia będziemy mieć z postanowieniami ogólnymi. Zawarte w niej informacje dotyczyć będą nazwy siedziby i terenu działania, krótkiego opisu przedmiotu działania przedsiębiorstwa oraz oznaczenia czasu trwania.

Drugi paragraf w całości poświęcony będzie przybliżeniu przedmiotowi działalności przedsiębiorstwa. W nim zawarte powinny zostać wszelkie formy prowadzonej działalności wraz z podaniem ich oznaczenia. Paragraf trzeci traktować powinien o władzach przedsiębiorstwa. Zawarte w nim będą informacje o członkach i zakresie ich władzy, sposobie podejmowania decyzji oraz uprawnieniach do reprezentowania. Prawach i ciążących na nich obowiązkach. Paragraf piąty mówić powinien o kapitale zakładowym, znajdą się w nim również informacje o głównych akcjonariuszach, następny w kolei mówić będzie o depozytariuszach.

Źródła finansowania są kolejnym paragrafem. Sposób zaciągania zobowiązań, zasady dokonywania zmian statutu, informacje o jednostkach terenowych, mogą być kolejnymi zapisami statutu. Liczba zawieranych paragrafów zależy od potrzeb niemniej wymienione pierwsze pięć powinno obowiązkowo znaleźć się w statucie przedsiębiorstwa. Tekst zamykają postanowienia końcowe, w których mogą znajdować się informacje na temat powodów mogących wpłynąć na zakończenie działalności przedsiębiorstwa czy na przykład definicje użytych pojęć. W postanowieniach końcowych powinno zostać zawarte zdanie o przepisach prawa regulujących te kwestie, które nie zostały uregulowane statutem.

Uwaga!

Każdorazowa zmiana statutu, nawet jeśli dotyczy zmiany numeracji, musi zostać zgłoszona do Krajowego Rejestru Sądowego, na odpowiednim formularzu, w ciągu siedmiu dni od daty dokonania zmiany. Poza wypełnionym formularzem, należy przedłożyć jednolity tekst statutu oraz dokumenty potwierdzające zmianę (uchwała o zmianie statutu).

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Karolina Wyszogrodzka

Karolina Wyszogrodzka - studentka Administracji Publicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy bankiera. Zarówno jako doradca kredytowy, ubezpieczeniowy, jak i inwestycyjny. Współpracuje z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, od dziesięciu lat prowadzi blogi tematyczne związane z finansami oraz te poświęcone polityce i publicystyce.

Nasz specjalista o sobie:

W „wielki i  skomplikowany” świat bankowości trafiłam kilka lat temu przez zupełny przypadek. Moja droga zawodowa od tamtej pory wiedzie przez niemalże wszystkie sektory i rodzaje produktów finansowych. Zebrane dotychczas doświadczenie zawodowe, wiedza - zarówno proceduralna, jak i produktowa - to jednak nie wszystko. Staram się w swoich artykułach odkrywać „ludzkie oblicze” świata finansów. Moim celem jest wyjaśnienie w przystępny sposób mechanizmów, naświetlenie problemów, ukazywanie „kruczków” i „haczyków”.

Naiwny idealizm takiego postępowania ma na celu zwiększenie empatii po obu stronach biurka w placówce finansowej. Ale także na przestrzeżeniu klienta  - przed nie zawsze uczciwymi zasadami gry - i bankiera - przed stosowaniem takich zasad.

Bankowość może być zabawna, mam nadzieję że - przy zachowaniu profesjonalizmu i kompetencji - nie braknie mi nigdy „języka” na ukazanie jej także z tej strony.

Stale dokształcam się w dziedzinie finansów, która - jak wiadomo - zmienia się z dnia na dzień. Pomagają mi w tym zarówno obserwacje rynku, jak i rozmowy ze specjalistami będącymi w gronie moich znajomych.

Finanse nie są jedynym ośrodkiem moich zainteresowań. Jako zodiakalny bliźniak nie potrafię znaleźć dla siebie jednego miejsca na dłużej. Próbuję swoich sił w rysunku i fotografii. Książki traktuję jak narkoman, kończąc jedną odczuwam głód następnej. Otaczająca mnie rzeczywistość - polityczna, społeczna i każda inna - niezmiennie  napawa mnie dziecięcym zdziwieniem. Wyrażam je od ponad dziesięciu lat w swoim blogu, w  formie nie zawsze eleganckich paszkwili i felietonów. Z racji lokalnego patriotyzmu umiłowałam sobie sztukę. Jako wieloletniej tancerce w zespole muzyki dawnej przyswajanie jej  - zwłaszcza w formie teatru  - sprawia mi niewyrażalną w słowach przyjemność. A stresy odreagowuję w swoim królestwie, czyli kuchni dzięki karmienie bliskich i siebie.

Mam wielki apetyt na życie. Nieustannie pracuję nad swoimi kompetencjami i językiem. Trudno mi jednak poskromić w sobie narcyzm, samochwalstwo i naturę prześmiewcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Figura kolumna – jak się ubierać?

O tym, że kobiety nie są zadowolone ze swojego wyglądu wiadomo nie od dziś. Jednak nie zawsze jest to tylko i wyłącznie kwestia nadwagi, bądź nieproporcjonalnej figury, którą obdarzyła natura. Bardzo często o tym, czy kobieta wygląda atrakcyjnie czy też nie, decyduje w dużej mierze odpowiednio dobrany strój, właściwie skomponowane dodatki i zgranie wszystkich tych elementów kolorystycznie.

jak być samcem alfa na imprezie?

Nie od dzisiaj wiadomo, że mężczyzna pewny siebie, dający kobiecie poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa, a przy tym wrażliwy i uczuciowy jest ideałem kobiety. Kiedy jesteś na imprezie, aktywuj w sobie samca alfa! Użyj do tego mowy ciała, dzięki niej szybko wyślesz kobiecie komunikat, że jesteś prawdziwym mężczyzną, a nie niedojrzałym chłopczykiem.

Zobacz też

Sypialnia na antresoli

Jeżeli chcemy maksymalnie wykorzystać daną przestrzeń i powiększyć nasze wnętrze, zazwyczaj ograniczamy się do takiego, a nie innego ustawienia mebli i sprzętów w danym pomieszczeniu, a także różnych sztuczek optycznych (np. użycie takiego, a nie innego koloru wykończenia czy odpowiednie oświetlenie). Rzadko bierzemy pod uwagę fakt, że przestrzeń pokoju kreować możemy nie tylko na powierzchni podłogi, lecz także wzwyż. Jeżeli mamy więc do dyspozycji wysokie pomieszczenie, znakomitym rozwiązaniem będzie zaaranżowanie sypialni na antresoli.

Czy wywoływanie zdjęć przez internet jest bezpieczne? Wyjaśniamy

Wiele słyszy się o próbach wyłudzenia danych czy pieniędzy w internecie. Dziennikarze, eksperci, a nawet influencerzy przestrzegają przed publikowaniem...

Jak nosić pierścionki? Krótki poradnik

Styl biżuterii i sposób jej noszenia ciągle się zmieniają wraz ze zmieniającymi się trendami. Obecnie bardzo popularne stały się...

Może Cię zainteresuje: