Firma Jak zwiększyć efektywność handlowca?

Jak zwiększyć efektywność handlowca?

-

Jak więc zwiększyć efektywność handlowca? Istnieje kilka metod sprzyjających poprawie wydajności pracy pracowników, tak przedstawiciel handlowych, jak i innych profesji. Aspekt motywacyjny jest niezwykle ważną kwestią i umiejętnie stosowany potrafi zdziałać cuda. W przypadku pracowników sprzedaży, dobrze sprawdzają się też różnorodne szkolenia czy treningi, im bardziej indywidualne, tym lepiej. Istotne jest by planować je w odniesieniu do konkretnych kompetencji, jakie są potrzebne w pracy danego handlowca. Są to więc głównie umiejętności miękkie – komunikacja, negocjacje, techniki manipulacji i perswazji (dla złagodzenia wydźwięku zwane „sprzedażowymi”). Modną metodą jest obecnie OJT (on-the-job-training), używany w kontekście współpracy między nowozatrudnionym handlowcem a mentorem. Wiele ciekawych blogów i artykułów opisujących praktyczne zastosowanie tej techniki można znaleźć w internecie. Duże znaczenie dla skutecznej sprzedaży mają też zdolności autoprezentacyjne handlowca. Oczywiście gruntowne przeszkolenie w zakresie specyfiki produktu i strategii marketingowej przyjętej na jego potrzeby, są niezmiernie ważną częścią wiedzy skutecznego sprzedawcy.

Poziom świadomości konsumentów w zakresie technik manipulacji używanych podczas sprzedaży wzrasta, warto więc zwrócić uwagę na ten czynnik podczas szkolenia handlowców. Jedną z popularnych ostatnio praktyk pracowników firm sprzedających różne usługi i produkty za pomocą rozmów telefonicznych, jest działanie wyjątkowo natarczywe i opierające się na arogancko – nonszalanckim stylu korzystania z metod manipulacji. Wobec osób nawet przeciętnie zaznajomionych z tą metodyką, taki rodzaj sprzedaży jest nie tylko nieskuteczny, ale wpływa również na wytworzenie negatywnego wizerunku przedsiębiorstwa pracującego w ten sposób. Myślę, że warsztaty komunikacji kładące nacisk na subtelność używania przekazu perswazji i manipulacji, mogłyby znacząco podnieść efektywność takich handlowców.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Katarzyna Aleksandrzak

Katarzyna Aleksandrzak – absolwentka psychologii specjalizująca się w psychoedukacji i szkoleniach metodami aktywnymi. Prócz licznych staży, doświadczenie zdobywała podczas treningów superwizowanych w szkole trenerów Grupa TROP. Autorka scenariuszy szkoleniowych.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Kilka lat temu ukończyłam studia z zakresu psychologii w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej. Psychologia odkąd pamiętam była moją pasją i z tą myślą wybierałam kierunek kształcenia. Zarówno uczelnia, jak i praca na stażach, praktykach, a później zawodowa, pozwoliły mi odkryć znacznie więcej zastosowań znajomości tej dziedziny nauki niż się spodziewałam. Najciekawsze jest dla mnie łączenie jej z nowoczesnymi technologiami, wykorzystaniem w marketingu z naciskiem na jego internetową formę czy też w e-learningu i szeroko pojętym zarządzaniu.

Interesuję się także metodyką szkoleń, ukończyłam specjalizację z psychoedukacji metodami aktywnymi. Swoją przyszłość zawodową łączę z pracą trenera kompetencji miękkich. Zawsze lubiłam też pracę z tekstami, co pozwala mi od wielu lat wykonywać zawody, w których umiejętność sprawnego posługiwania się słowem pisanym jest niezbędna. Żeby ponieść swoje zdolności w tym zakresie odbyłam studia podyplomowe o specjalizacji Edytorstwo Współczesne, na kierunku Edytorstwa i Krytyki Tekstu Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego.

Prywatnie jestem mamą bliźniaczek i większość mojego wolnego czasu spędzam ze swoimi dziećmi. Pozostałe chwile uwielbiam poświęcać na czytanie – literatura to moja największa pasja.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Antykoncepcja dla karmiącej mamy

Karmienie piersią nie zabezpiecza młodych mam przed kolejnym zajściem w ciążę. Płodność może powrócić jeszcze przed pojawieniem się pierwszej miesiączki. Jeśli więc kobieta nie chce ponownie zachodzić w ciążę, a jednocześnie cieszyć się seksem, powinna sięgnąć po jedną z metod antykoncepcji. Wybór najlepiej jest skonsultować z ginekologiem.

Muzyka na poprawiny

Wybór muzyki na poprawiny może zależeć przede wszystkim od tego, czy zamierzasz swoich gości zaprosić ponownie do lokalu, czy też druga impreza odbędzie się już w domu, jedynie dla części gości.

Zobacz też

Lytebox – co to jest, jak działa?

Lytebox jest napisany na podstawie klasy lightbox, która już od dawna wykorzystywana jest z powodzeniem w Internecie. Została ona jednak usprawniona – i tak powstał lytebox.

O czym pamiętać, kupują nowy wężyk do fajki wodnej?

Elastyczne wężyki do shishy odpowiadają za komfort palenia, a po części również za zapach dymu. Jeśli wybierzesz model, który...

Pompa próżniowa – jak wybrać, montować i eksploatować?

Coraz częściej zdarza się, że nawet we własnych domach i mieszkaniach montujemy systemy klimatyzacji. Oczywiście w prywatnych obiektach są...

Może Cię zainteresuje: