Kodeks spółek handlowych pomija regulację instytucji prokury, odwołując się w tej kwestii do przepisów kodeksu cywilnego. Wobec tego kodeks cywilny definiuje prokurę jako szczególne pełnomocnictwo. Jak pisałam wyżej może jej udzielić każda spółka handlowa, zarówno osobowa, jak i kapitałowa, o ile nie znajduje się w stanie likwidacji. W spółkach osobowych czynność ta wymaga zgody wszystkich wspólników, mających prawo do reprezentacji spółki.

W spółkach kapitałowych konieczna jest zgoda zarządu spółki, chyba że umowa spółki przewiduje inne uregulowania w tej kwestii. Prokura opiera się na stosunku zaufania pomiędzy mocodawcą a prokurentem, niemożliwym do osiągnięcia w przypadku osób prawnych, działających przez swoje organy, których skład ulega zmianom. Dlatego właśnie prokurentem nie może zostać osoba prawna. W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością prokurentem nie może być członek rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej, a w spółkach akcyjnych członek rady nadzorczej. Udzielenie prokury spółka musi zgłosić do rejestru przedsiębiorców, załączając dokument, na podstawie którego powołano prokurenta. W związku z tym musi być ona udzielona na piśmie. Do zgłoszenia należy jednak dołączyć złożony w obecności notariusza wzór podpisu prokurenta. Dane prokurenta są ujawniane w dziale drugim akt rejestrowych spółki. Wpis do rejestru ma charakter deklaratoryjny, oznacza to, iż także bez dokonania wpisu prokura jest skuteczna, a prokurent może dokonywać wszelkich czynności w imieniu spółki.

Prokurentowi posiada stosunkowo duże kompetencje, obejmujące zarówno czynności zwykłego zarządu, jak i czynności przekraczające zwykły zarząd. Uprawnienia prokurenta w zakresie czynności sądowych, związanych z prowadzeniem spółki, obejmują czynności procesowe takie jak: występowanie w imieniu spółki przed sądem, wnoszenie pism procesowych, zawieranie ugód czy też ustanowienie pełnomocnika procesowego. Może również podejmować inne czynności przed organami administracyjnymi. Do czynności pozasądowych należy zawieranie i wypowiadanie w imieniu spółki umów, udzielanie i odwoływanie poręczeń czy pełnomocnictw. Prokurent nie może podpisać sprawozdania finansowego spółki, nie może udzielić prokury innej osobie. Może jednak ustanowić pełnomocnika do konkretnej czynności. Dla dokonania czynności związanej z rozporządzeniem przedsiębiorstwem lub nieruchomością, prokurent musi posiadać tak zwane pełnomocnictwo szczególne. Jeśli zakres działania prokurenta spółka ograniczyła do określonych działań (na mocy wewnętrznych ustaleń), przekroczenie uprawnień przy dokonanej z osobą trzecią czynności, nie będzie skutkować jej nieważnością, nawet jeśli kontrahent wiedział o ograniczeniu.

Uwaga!

Prawo do odwołania prokury, przysługuje każdemu ze wspólników mających prawo do prowadzenia spraw spółki oraz każdemu z członków zarządu. Odwołanie prokury powoduje jej wygaśnięcie. Prokura może również wygasnąć z mocy prawa. Określa to kodeks cywilny. Stanie się tak na przykład w chwili wykreślenia spółki z rejestru, ogłoszenia upadłości, otwarcia likwidacji, czy przekształcenia spółki. Prokura wygasa w chwili śmierci prokurenta, ponieważ nie jest ona dziedziczna. Fakt wygaśnięcia przedsiębiorca powinien zgłosić do rejestru przedsiębiorców.

Podstawą prawną przy ustalaniu prokury jest Kodeks cywilny: Przedstawicielstwo art.95 – 109, oraz Kodeks handlowy, Rozporządzenie Prezydenta Rzeczpospolitej z dnia 27 czerwca 1934 art. 60–65.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułProblemy z bankiem – pomoc
Następny artykułPrzedawnienie odsetek ustawowych

Karolina Wyszogrodzka - studentka Administracji Publicznej. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy bankiera. Zarówno jako doradca kredytowy, ubezpieczeniowy, jak i inwestycyjny. Współpracuje z serwisami dziennikarstwa obywatelskiego, od dziesięciu lat prowadzi blogi tematyczne związane z finansami oraz te poświęcone polityce i publicystyce.

Nasz specjalista o sobie:

W „wielki i  skomplikowany” świat bankowości trafiłam kilka lat temu przez zupełny przypadek. Moja droga zawodowa od tamtej pory wiedzie przez niemalże wszystkie sektory i rodzaje produktów finansowych. Zebrane dotychczas doświadczenie zawodowe, wiedza - zarówno proceduralna, jak i produktowa - to jednak nie wszystko. Staram się w swoich artykułach odkrywać „ludzkie oblicze” świata finansów. Moim celem jest wyjaśnienie w przystępny sposób mechanizmów, naświetlenie problemów, ukazywanie „kruczków” i „haczyków”.

Naiwny idealizm takiego postępowania ma na celu zwiększenie empatii po obu stronach biurka w placówce finansowej. Ale także na przestrzeżeniu klienta  - przed nie zawsze uczciwymi zasadami gry - i bankiera - przed stosowaniem takich zasad.

Bankowość może być zabawna, mam nadzieję że - przy zachowaniu profesjonalizmu i kompetencji - nie braknie mi nigdy „języka” na ukazanie jej także z tej strony.

Stale dokształcam się w dziedzinie finansów, która - jak wiadomo - zmienia się z dnia na dzień. Pomagają mi w tym zarówno obserwacje rynku, jak i rozmowy ze specjalistami będącymi w gronie moich znajomych.

Finanse nie są jedynym ośrodkiem moich zainteresowań. Jako zodiakalny bliźniak nie potrafię znaleźć dla siebie jednego miejsca na dłużej. Próbuję swoich sił w rysunku i fotografii. Książki traktuję jak narkoman, kończąc jedną odczuwam głód następnej. Otaczająca mnie rzeczywistość - polityczna, społeczna i każda inna - niezmiennie  napawa mnie dziecięcym zdziwieniem. Wyrażam je od ponad dziesięciu lat w swoim blogu, w  formie nie zawsze eleganckich paszkwili i felietonów. Z racji lokalnego patriotyzmu umiłowałam sobie sztukę. Jako wieloletniej tancerce w zespole muzyki dawnej przyswajanie jej  - zwłaszcza w formie teatru  - sprawia mi niewyrażalną w słowach przyjemność. A stresy odreagowuję w swoim królestwie, czyli kuchni dzięki karmienie bliskich i siebie.

Mam wielki apetyt na życie. Nieustannie pracuję nad swoimi kompetencjami i językiem. Trudno mi jednak poskromić w sobie narcyzm, samochwalstwo i naturę prześmiewcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here