Koordynacji ruchowej dobrze posłużą doskonale znane ćwiczenia, które nie koniecznie kojarzymy z tym właśnie aspektem – skakanie na skakance i pajacyki. Dla lepszego efektu możemy sobie nieco skomplikować sprawę zmieniając co jakiś czas sposób podskoków (zmieniamy nogi, skaczemy na zmianę obunóż do tyły i do przodu etc.) W przypadku pajacyków wygląda to następująco: Nogi skaczą tak jak w pajacykach tradycyjnych, a ręce przesuwamy do przodu, naprzemiennie unosząc jedną ku górze, drugą ku dołowi. Cały czas skacząc, zmieniamy teraz ruch nóg (rękoma nadal machamy z przodu) – skaczemy w linii prostej – jedna noga wykonuje ruch do przodu, druga do tyłu i tak na zmianę. Kolejno, nie przestając skakać i pozostawiając nogi w tym samy ruchu, rękoma zaczynamy ruszać nad głową – tak jak w tradycyjny pajacyku.

Nieco trudniejszym ćwiczeniem koordynacji jest tak zwany bieg bokserski, który, jak sama nazwa wskazuje, jest przy okazji najprostszym elementem treningu boksera. Ćwiczenie polega na jednoczesnym biegu w miejscu i wymachami rąk do przodu, jak do ciosów. Zasada jest prosta: kiedy uderzamy lewą ręką, z podłogi odrywamy prawą nogę i na odwrót. Jeśli mamy problemy z biegiem, możemy zacząć statycznego unoszenia nóg, z czasem zwiększając prędkość ruchów i przechodząc w pełny bieg.

Dwie ostatnie propozycje ćwiczeń na koordynacje są zdecydowanie mniej dynamiczne. Pierwsza przedstawia się następująco: stajemy na podłodze ustawiając stopy jedną za drugą (prawa przed lewą) w odległości około 60 centymetrów. Stopę lewą kładziemy najpierw w połowie tego dystansu, a następnie dostawiamy ją do prawej. Czynność, możliwie jak najszybciej, powtarzamy pięciokrotnie, po czym zmieniamy nogę.

W ostatnie ćwiczenie zaangażujemy ręce. Stajemy prosto na podłodze z rękoma opuszczonymi swobodnie wzdłuż ciała. Unosimy prawą rękę do góry, palcem środkowym i wskazującym dotykamy prawego ramienia. Kolejno kierujemy dłoń w stronę prawego biodra, następnie dotykamy lewego ramienia i kończymy sekwencję ruchów na lewym biodrze. Zmieniamy rękę i wykonujemy analogiczną czynność. W miarę opanowywanie sekwencji, staramy się maksymalnie zwiększyć szybkość jej wykonywania.

Znacie inne ćwiczenia na koordynację? Napiszcie, jak je wykonywać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak zabezpieczyć rower przed zimą?
Następny artykułJak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Emilia Klima - absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonatka sportu i pisania nie tylko o sporcie. Od 2008 roku współpracuje z działem sport-rozrywka serwisu gazeta.pl, w międzyczasie pisywała do innych portali internetowych zajmujących się tematyką sportową. Miłośniczka pływania i jazdy na rowerze.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jako posiadaczka (do niedawna) rodzeństwa płci męskiej wyłącznie, nie miałam innego wyjścia jak śledzić wydarzenia sportowe, odkąd tylko byłam we właściwym wieku do zrozumienia tego, co się dzieje w telewizorze. Myślę, że nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że bardziej niż na wieczorynce wychowałam się na wieczorach z Ligą Mistrzów. Gdzieś w międzyczasie moje zainteresowanie futbolem osłabło najpierw na rzecz siatkówki, a później Formuły 1, nadal jednak sport stanowi ważny element mojego życia.

Nie inaczej jest z jego czynnym uprawianiem. Staram się, by aktywność fizyczna była dla mnie przede wszystkim źródłem przyjemności, dlatego trzymam się z dala od tych sportów, których zwyczajnie nie lubię. Gustuje szczególnie w pływaniu, dyscyplinie pozwalającej rozwijać równomiernie niemal wszystkie partie mięśniowe, przy okazji spalić sporo kalorii z wysiłkiem odczuwalnym dopiero po wyjściu z wody. Przy sprzyjającej pogodzie nie wzgardzę rowerem lub rolkami, lubię się również od czasu do czasu porządnie rozciągnąć. (W czasach swojej największej elastyczności potrafiłam nawet zrobić szpagat, ha!).

Co robię kiedy nie oglądam sportu lub go nie uprawiam? Piszę. To czym, się zajmuję pozwala mnie zatem na połączenie dwóch największych pasji. Kiedy nie oddaję się żadnej z nich, w wolnym czasie oglądam amerykańskie seriale lub europejskie filmy, a kiedy wyłączą mi prąd, czytam książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here