Joga – asany (pozycje) stojące

Praktykowanie jogi wśród swoich licznych walorów zdrowotnych, będzie również skutecznym ćwiczeniem w interesującym nas tutaj aspekcie. Co zrozumiałe, największą skutecznością charakteryzują się pozycje wykonywane w pozycji stojącej. Na równowagę polecić można zwłaszcza pozycję góry (Tadasana). Jest ona bardzo prosta do opanowania: stajemy na podłodze ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder. Unosimy palce stóp ku górze, rozstawiamy je i z powrotem kładziemy na podłodze, pięty dociskamy mocno do podłoża. Kość ogonową wciskamy lekko pod siebie, tak by wyprostować dolny odcinek kręgosłupa. Napinamy uda przesuwając je lekko do wewnątrz. Unosimy mostek i otwieramy klatkę piersiową. Wykonując wdech podnosimy ręce do góry, nie napinamy barków i odciągamy je od uszu. Utrzymując ciężar ciała rozłożony równomiernie na obie nogi, oddychamy przez nos i wytrzymujemy chwilę w takiej pozycji.

Inne ćwiczenia

Inna propozycja ćwiczenia na równowagę przedstawia się następująco: klękamy na podłodze w pozycji „na czworaka”. Wyciągamy prawe ramię do przodu przenosząc ciężar ciała w kierunku lewej ręki. Wytrzymujemy 5 sekund po czym wracamy do pozycji wyjściowej. Analogiczny ruch wykonujemy nogą: prawą wyciągamy do tyłu opierając ciężar ciała na lewej nodze. Ponownie trwamy w takiej pozycji 5 sekund i wracamy do wyjściowego klęku. To samo wykonujemy na lewą rękę i nogę. Na koniec, wychodząc z pozycji wyjściowej, wyciągamy do przodu równocześnie prawą rękę i lewą nogę, wytrzymujemy 5 sekund i wracamy do klęku. Powtarzamy czynność z lewą ręką i prawą nogą.

Do kolejnego ćwiczenia przyjmujemy pozycję klęczącą z rękami opadającymi swobodnie wzdłuż ciała. Prawą nogę wypychamy do przodu (przechodzimy do klęku na jednym kolanie) następnie próbujemy wstać używając ramion do utrzymania równowagi. Powracamy do pozycji wyjściowej. Tą samą czynność wykonujemy zaczynając od lewej nogi.

Następnie ćwiczenia wymaga drobnego wsparcia sprzętowego w postaci krzesła. Stajemy przy nim kładąc ręce na jego oparciu. Podnosimy prawą nogę do góry na wysokość co najmniej 7 centymetrów, liczymy do 10 i opuszczamy stopę. To samo robimy z lewą nogą. Po powrocie do pozycji wyjściowej, naprzemiennie unosimy się na palcach i piętach, powtarzamy czynność dziesięciokrotnie. Omówione wyżej ćwiczenie będą przy okazji skutecznym treningiem koordynacji ruchowej.

Znacie inne ćwiczenia na równowagę? Napiszcie, jak je wykonywać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak przygotować terrarium dla żółwia?
Następny artykułJak dbać o rower?

Emilia Klima - absolwentka socjologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonatka sportu i pisania nie tylko o sporcie. Od 2008 roku współpracuje z działem sport-rozrywka serwisu gazeta.pl, w międzyczasie pisywała do innych portali internetowych zajmujących się tematyką sportową. Miłośniczka pływania i jazdy na rowerze.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Jako posiadaczka (do niedawna) rodzeństwa płci męskiej wyłącznie, nie miałam innego wyjścia jak śledzić wydarzenia sportowe, odkąd tylko byłam we właściwym wieku do zrozumienia tego, co się dzieje w telewizorze. Myślę, że nie będzie wiele przesady w stwierdzeniu, że bardziej niż na wieczorynce wychowałam się na wieczorach z Ligą Mistrzów. Gdzieś w międzyczasie moje zainteresowanie futbolem osłabło najpierw na rzecz siatkówki, a później Formuły 1, nadal jednak sport stanowi ważny element mojego życia.

Nie inaczej jest z jego czynnym uprawianiem. Staram się, by aktywność fizyczna była dla mnie przede wszystkim źródłem przyjemności, dlatego trzymam się z dala od tych sportów, których zwyczajnie nie lubię. Gustuje szczególnie w pływaniu, dyscyplinie pozwalającej rozwijać równomiernie niemal wszystkie partie mięśniowe, przy okazji spalić sporo kalorii z wysiłkiem odczuwalnym dopiero po wyjściu z wody. Przy sprzyjającej pogodzie nie wzgardzę rowerem lub rolkami, lubię się również od czasu do czasu porządnie rozciągnąć. (W czasach swojej największej elastyczności potrafiłam nawet zrobić szpagat, ha!).

Co robię kiedy nie oglądam sportu lub go nie uprawiam? Piszę. To czym, się zajmuję pozwala mnie zatem na połączenie dwóch największych pasji. Kiedy nie oddaję się żadnej z nich, w wolnym czasie oglądam amerykańskie seriale lub europejskie filmy, a kiedy wyłączą mi prąd, czytam książki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here