Początki z Minecraftem mogą wydawać się bardzo trudne. Budzimy się na wyspie bez żadnych narzędzi. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o dostateczną ilość drewna, z którego w późniejszym czasie wytworzymy inne przedmioty. Drewno pozyskujemy z rosnących drzew, podchodząc do pnia i uderzając w niego (lewy przycisk myszy). W późniejszym czasie równie ważny jest kamień czy węgiel, jednak do skutecznego wydobycia tych surowców potrzebujemy specjalistycznych narzędzi.

Crafting (wytwarzanie przedmiotów) jest bardzo ważną funkcją w grze, bez której nie przetrwalibyśmy jednej nocy. Aby skorzystać z dobrodziejstw craftingu, potrzebujemy surowców oraz trochę wyobraźni. Naciskamy klasisz „e” (bądź też i), aby dostać się do ekwipunku. Z tego poziomu jesteśmy w stanie wytworzyć podstawowe narzędzia. Początkowo potrzebny jest nam kilof, siekiera oraz łopata. W późniejszym czasie możemy zastąpić drewniany kilof kamiennym, wykorzystując do tego analogiczny surowiec. Lepszy materiał wykorzystywany do produkcji narzędzi daje nam większe efekty przy wydobyciu (przykładowo zmniejsza się czas pozyskiwania surowców), warto zatem tworzyć bardziej wartościowe przedmioty.

Cała zabawa w Minecraft polega na budowaniu, nie ma tu określonych celów – te narzucamy sobie sami. Nie można jednak zapominać, iż nie wszystko w świecie gry jest dla nas przyjazne. W grze występują potwory, których jedynym celem jest pozbawienie nas życia. W nocy sytuacja komplikuje się dodatkowo, dlatego w pierwszych dniach należy skupiać się głównie na przetrwaniu. Prowizoryczną chatkę możemy wykuć w ścianach gór, zabudowując za sobą drogę tudzież wstawiając w lukę drzwi (takowe wykonamy, łącząc pionowo 6 desek). Bardzo ważnym przedmiotem potrzebnym w nocy jest pochodnia. Takową wykonamy z patyków oraz węgla (należy go uprzednio znaleźć).

Podstawy Minecrafta są bardzo proste, jednak dają dużo możliwości w późniejszych etapach gry. Należy pamiętać, iż lewym przyciskiem myszy wydobywamy surowce bądź też atakujemy potwory, prawym natomiast stawiamy elementy konstrukcji bądź używamy przedmiotów (np. stół craftingowy). Równie ważnym elementem jest odpowiednie rozlokowanie narzędzi na pasku podręcznych przedmiotów. Warto pod klawiszem nr. 1 umieścić miecz, aby móc go dobyć w każdej chwili. Na kolejnych slotach nie zapominajmy o kilofach i siekierach, a także mięsie potrzebnym do leczenia.

Z podstawową wiedzą jesteśmy w stanie zbudować cuda. Pomysłowość graczy niejednokrotnie zachwyciła, z pewnością zachwyci jeszcze nie raz.

Pooglądaj też film o tym, jak przetrwać pierwszą noc:

W co obecnie gracie, poza Minecraftem? Jakieś rekomendacje? Dajcie znać!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak grać w CS przez Internet?
Następny artykułWątpliwości przed ślubem – czy są normalne?

Wojciech Onyśków – aktualnie student politologii na Uniwersytecie Zielonogórskim. Od ponad trzech lat pracuje jako redaktor dla MiastaGier, strony poświęconej elektronicznej rozrywce. Zajmuje się głównie pisaniem zapowiedzi, relacji z pokazów, recenzji, a czasami także felietonów – wszystko oczywiście w powiązaniu z grami.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Swoją karierę związaną z dziennikarstwem zaczynałem, pisząc recenzje książek dla wszelakiej maści fan-zinów. Po pewnym czasie, nabierając cennego doświadczenia, postanowiłem przebranżowić się na gry – czyli coś, co kocham praktycznie od urodzenia. Takim oto sposobem trafiłem do Miasta Gier, gdzie rezyduję do tej pory.

Pierwszy komputer dostałem w wieku trzech lat, tak więc od małego szkraba obcuję z grami, co owocuje dość sporą wiedzą na ich temat. W wolnych chwilach nie stronię także od literatury – głównie fantastyka i sci-fi, lecz nie gardzę także dobrze przemyślanym kryminałem.

Uwielbiam znajdować się w sytuacjach kryzysowych, gdy czas nagli, a cel zdaje się być nieosiągalny. Wychodzę z założenia, iż nie ma rzeczy niemożliwych… oczywiście w ramach zdrowego rozsądku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here