Spośród wszystkich przeglądarek internetowych na szczególne wyróżnienie zasługują Firefox, Internet Explorer, Chrome, Safari i Opera. Dwie pierwsze aplikacje już od wielu lat wiodą prym (jeśli chodzi o popularność), jednak nie oznacza to wcale, że pozostałe trzy nie dorównują konkurentom. Wiele testów udowadnia, że to właśnie Chrome, Safari i Opera są najlepiej rozwijanymi aplikacjami tego typu, które w testach szybkości prześcigają nawet produkty Mozilli i Microsoftu.

Jak wybrać więc tę najlepszą przeglądarkę?

Poniższe rady powinny Wam w tym pomóc.

1) WYGLĄD

Oczywiście pierwsze, co rzuca się w oczy po uruchomieniu przeglądarki to jej wygląd. Tutaj trudno wskazać wyraźnego zwycięzcę, gdyż wszystko zależy od oczekiwań i gustu użytkownika. Najbardziej czytelne i proste w obsłudze wydają się Firefox i Opera, a wszystko dzięki przejrzystym panelom i charakterystycznym kolorom. Jeśli ktoś jest przyzwyczajony do tradycyjnego wyświetlania stron internetowych w „surowym” oknie, to powinien zainstalować Google Chrome albo Internet Explorer. Przeglądarka Safari odznacza się najbardziej nowoczesnym wyglądem, wzbogaconym o różne efekty graficzne, jednak nowym użytkownikom może wydać się zbyt mało przejrzysta i przereklamowana. Wygląd opisanych przeglądarek możecie ocenić zresztą sami poniżej i wybrać według Was najlepszą.

CHROME

Chrome Wygląd

MOZILLA FIREFOX

Mozilla Firefox

INTERNET EXPLORER

Internet Explorer wygląd

OPERA

Opera wygląd

SAFARI

Safari wygląd

2) FUNKCJONALNOŚĆ

Jeśli chodzi o funkcje, każdej z opisanych przeglądarek to są one bardzo podobne i oprócz możliwości przeglądania stron internetowych, pozwalają m.in. na wysyłanie poczty internetowej za pomocą wbudowanych klientów pocztowych, a także pobieranie plików przy użyciu profesjonalnych menadżerów. Tutaj należy wskazać dwóch wyraźnych liderów, a są nimi Opera i Firefox. Pierwsza, oprócz wspomnianych narzędzi, oferuje również skuteczne blokowanie reklam, zmianę skórki, a także prywatny tryb przeglądania. Także w Firefox znajdziemy podobne opcje (poza wbudowanym klientem poczty), ale siłą tej przeglądarki jest ogromna liczba dodatków, które instalowane osobno potrafią znacznie poszerzyć paletę funkcji Firefox. Dzięki temu przeglądarka ta może stać się prawdziwym „kombajnem” zastępującym pracę nawet kilku aplikacji.

3) SZYBKOŚĆ

Dla wielu użytkowników to właśnie szybkość wyświetlania stron internetowych jest najważniejsza i to ona decyduje o wyborze najlepszej przeglądarki internetowej. W tym przypadku łatwo ocenić, która z omawianych aplikacji jest najszybsza, gdyż służą do tego liczne benchmarki, a więc testy sprawdzające wydajność gier i aplikacji, z których warto wymienić PeaceKeeper. Jak możecie zaobserwować na poniższym wykresie wyników uzyskanych przez przeglądarki w PeaceKeeper, wyraźnym zwycięzcą jeśli chodzi o szybkość jest Chrome i Opera, które uzyskały zbliżony wynik. Na kolejnym miejscu znalazła się przeglądarka internetowa Safari, a dwa ostatnie miejsca zajęły, wciąż popularne Firefox i Internet Explorer. Warto zauważyć, że ta ostatnia przeglądarka nie może jak na razie poszczycić się przyzwoitym wynikiem.

Test przeglądarek

Jak widać, nie ma co do końca wierzyć rankingom popularności i warto na własnej skórze przetestować różne aplikacje, wybierając dla nas najlepszą. Powyższe porównanie wskazuje, że jeśli chodzi o przeglądarki internetowe, to szczególną uwagę warto zwrócić na Operę, która w każdym z omawianych aspektów wypadła bardzo dobrze, a także Chrome i Firefox. Pozostałe dwie przeglądarki, a mianowicie Safari i Internet Explorer nie wypadły najlepszych wyników, co w przypadku tej ostatniej może zaskakiwać. Decyzję o wyborze tej jedynej, warto jednak podjąć samemu, ale skupić się przy jej podejmowaniu zwłaszcza na wskazanej trójce.

Z jakiej przeglądarki korzystacie? Jakie są jej plusy i minusy?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki prezent urodzinowy dla przyjaciółki?
Następny artykułAdWords – co to jest?

Janusz Suwaj - z wykształcenia filolog angielski, z zamiłowania pasjonat konsol i starych gier. Współtwórca serwisu emulatory.info. Współpracował z wydawnictwem CD-Action. Jak przystało na nauczyciela w sposób przejrzysty i zrozumiały przeprowadza naszych użytkowników przez zawiły świat nowoczesnych technologii.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moje zainteresowania związane z komputerami i Internetem są bardzo rozległe i obejmują nie tylko sprzęt czy programy, ale również gry, zwłaszcza te starsze. Posiadam także sporą wiedzę o konsolach, zarówno tych stacjonarnych, jak i przenośnych, ponieważ od lat są moją pasją. Przez kilka lat współtworzyłem jeden z największych serwisów o starych grach na konsole i komputery, gdzie wielokrotnie udzielałem porad na forum zrzeszającym kilka tysięcy użytkowników. Potem aktywnie działałem na portalach związanych z emulacją i retro grami. Z czasem moja pasja objęła również komputery (przede wszystkim programy) oraz sieć i tak to trwa do dziś.

W wolnych chwilach przeglądam Internet w poszukiwaniu ciekawych wiadomości z Polski i ze świata, a także uprawiam sport. Dalej zdarza mi się pisywać wieczorami różne poradniki czy recenzje gier, z których część można znaleźć w różnych serwisach w Internecie, a część czeka na swój czas na dysku mojego komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here