Inwestycje Akcje aportowe

Akcje aportowe

-

Szczególne wymogi co o aportu

Omawiając kwestie akcji aportowych warto odnieść się do wymogów, które dotyczą samego wkładu niepieniężnego. Otóż rodzime prawo wyklucza możliwość wniesienia do spółki kapitałowej (sp. akcyjna lub sp. z.o.o) aportu, który przyjmuje postać prawa niezbywalnego albo świadczenia pracy i usług (patrz artykuł 14 §1 KSH). Co więcej taki wkład zostanie zaklasyfikowany jako wadliwy, jego właściciel będzie zobowiązany o wyrównania między wartością przyjętą w umowie, a kwotą uzyskaną na wskutek zbycia aportu (patrz artykuł 14 §2 KSH). W takim przypadku spółka może wysuwać wobec nierzetelnego wspólnika również inne roszczenia, które są przewidziane w jej umowie lub statucie. Jako defekty aportu są klasyfikowane zarówno wady prawne (na przykład ograniczone prawo rzeczowe ciążące na wniesionym o spółki samochodzie ciężarowym) oraz fizyczne (na przykład niesprawność tegoż samochodu). W praktyce wkład niepieniężny najczęściej przyjmuje postać:

– wartości niematerialne i prawne (praw, patentów);

– nieruchomości (zarówno gruntowych jak i budynkowych);

– rzeczy ruchomych (na przykład środków transportu, maszyny produkcyjnych).

Warto pamiętać, że ustawodawca wymaga, aby fakt wniesienia aportu był wyszczególniony zarówno w wniosku wnoszonym do sądu rejestrowego (patrz 318 punkt 9 KSH) jak i stosownym sprawozdaniu, które zostaje sporządzone przez założycieli (patrz 311 KSH).

Zbycie akcji – nie bez problemów

Jak już wspomniano, akcjonariuszy wnoszących wkłady niepieniężne obowiązują pewne szczególne uregulowania. Pierwsze z nich dotyczy sposobu opłacenia akcji aportowych. Mianowicie powinny one zostać pokryte w całości nie później niż przed upływem roku po zarejestrowaniu spółki, przy czym opłacenie ewentualnej nadwyżki ponad cenę nominalną powinno być dokonane przed dniem wpisania podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego (patrz artykuł 309 KSH). Dodatkowo wspomniane akcje stanowią prawne zabezpieczenie roszczeń z tytułu nieprawidłowego wykonania świadczeń do wkładów niepieniężnych. Tym samym zostają one zatrzymane w spółce do chwili, gdy akcjonariusz ureguluje swoje zobowiązania z tytułu aportu (patrz artykuł 336 §2 KSH).

Co więcej, posiadacz akcji aportowych nie może ich zbyć lub zastawić do dnia zatwierdzenia przez walne zgromadzenie akcjonariuszy sprawozdania finansowego za rok w którym nastąpiło wniesienie wkładu niepieniężnego (do tego czasu maja one status papierów wartościowych imiennych – patrz artykuł 336 §1 KSH). Przepisów artykułu 336 §1 i §2 KSH nie stosuje się, jeżeli dochodzi do podwyższenia kapitału w drodze subskrypcji publicznej oraz łączenia, podziału i przekształcania spółek (patrz artykuł 336 §3 KSH).

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

Poprzedni artykułCo to jest linia dyskontowa?
Następny artykułAkcje fantomowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Syndrom Piotrusia Pana – co to, cechy, na czym polega?

Piotruś Pan – główny bohater powieści Jamesa M. Barriego – szkockiego dramaturga i powieściopisarza. Piotruś jest młodym, psotnym chłopakiem, świetnym szermierzem i przewodnikiem grupy chłopców zamieszkujących Nibylandię. Każdy dzień spędza na poszukiwaniu przygód i zabawy, zaś jego największą radością jest fakt, że nigdy nie musi dorosnąć…

Masaż aromaterapeutyczny – opis, na czym polega, wskazania

Masaż aromaterapeutyczny wykonywany jest za pomocą olejków eterycznych. Jest połączeniem właściwości olejków z leczniczym dotykiem masażysty.

Zobacz też

Sałatka z tuńczykiem – przepis

Sałatka z dodatkiem tuńczyka, bez względu na ilość i różnorodność składników, jest bardzo łatwym i szybkim daniem. Doskonałym do wykonania w ostatniej chwili, kiedy niespodziewanie odwiedzają nas goście lub kiedy chcemy przyrządzić szybką kolację. Podobnie jak w przypadku niemal wszystkich kuchennych przepisów, również tę sałatkę można przygotować w kilku wersjach. Poniżej przedstawiamy kilka możliwości na jej wykonanie.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: