Inwestycje Czy warto inwestować w TFI?

Czy warto inwestować w TFI?

-

Inwestowanie w TFI wiążę się z tzw. ryzykiem inwestycyjnym. Oznacza ono iż wpłacane przez nas środki mogą dać nam spory zysk, ale również możemy sporo stracić, dlatego bardzo istotne jest rozważne zarządzanie naszymi pieniędzmi. Najważniejszą cechą funduszy inwestycyjnych jest długoterminowość inwestycji. Jeśli będziemy ulegali panice i zaczniemy wypłacać zainwestowane pieniądze przy pierwszych spadkach, możemy być pewni iż dostaniemy mniej pieniędzy niż wpłaciliśmy do funduszu, wtedy taka inwestycja nie ma w ogóle sensu.

Najgorszym momentem do kupowania jednostek w TFI wbrew pozorom może być okres ich wzrostów. Podczas kryzysu w 2008 r. najwięcej straciły osoby, które nabywały fundusze gdy te osiągały doskonałe wyniki. Ale kiedy ogromna rzesza inwestorów zaczęła lokować swoje pieniądze w fundusze, bańka inwestycyjna w końcu pękła, co spowodowało spadek ich wartości, a jeśli dołożymy do tego kryzys rozpoczęty w Stanów Zjednoczonych, który spowodował spadek na światowych giełdach, okazało się iż niektórzy posiadacze TFI stracili nawet 70% swoich oszczędności. Kiedy fundusze sięgały dna, wiele w osób rozpoczęło właśnie w tamtym momencie swoje inwestycje i wyszły na tym na dobre, ponieważ taniej płaciły za jednostki, a fundusze powolutku zaczęły piąć się w górę, co dla rozpoczynających inwestycję w czasie kryzysu oznaczało niezłe zyski.

Inwestując w omawiane fundusze musimy przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem, kupować je kiedy są tanie (w czasie bessy), inwestować długoterminowo i nie ulegać panikom na rynkach. Nigdy nie wkładajmy do TFI wszystkich naszych oszczędności. Na dobry początek wystarczy 30% naszego kapitału, resztę ulokujmy na lokatach bankowych, które chronią w stu procentach nasze pieniądze i pozwalają co nieco zarobić. Należy również inwestować w różne fundusze, ponieważ jeśli jeden z nich straci to jest szansa, że w międzyczasie inne zyskają.

Największą zaletą funduszy inwestycyjnych jest niewątpliwie możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków. Ponadto Towarzystwa Funduszy oferują szereg inwestycji, dzięki czemu mamy duży zakres wyboru. Z drugiej strony fundusze nie gwarantują nam ani zysków, ani zwrotu kapitału wpłaconego, ale jeśli dobrze będziemy zarządzać naszymi środkami, fundusze inwestycyjne mogą okazać się dużo lepsze i bardziej opłacalne niż tradycyjne lokaty bankowe.

Inwestujecie w TFI? Uważacie, że to korzystna opcja?

Poprzedni artykułSolvency – co to?
Następny artykułJak zorganizować tanią imprezę?
Łukasz Latacz

Łukasz Latacz – absolwent politologii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach (specjalność Europejska). Główne doświadczenie zawodowe zdobył jednak w instytucjach finansowych jako Doradca Klienta w Banku PKO BP oraz Banku BGŻ. W międzyczasie ukończył również studia podyplomowe Szkoły Biznesu organizowane przez Politechnikę Krakowską oraz Central Connecticut State University.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z tematyką bankowości i finansów rozpoczęła się dość przypadkowo, ale trwa do dziś. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ cały czas coś się w tej dziedzinie zmienia. Z racji ukończonych studiów interesuję się również polityką, choć jest ona czasem bardzo brutalna i denerwująca, zwłaszcza w naszym kraju.

W wolnym czasie słucham dobrej muzyki rockowej i czytam książki. Moją pasją jest również piłka nożna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co kupić dziecku do szkoły?

Zanim udamy się na zakupy powinniśmy na kartce spisać najpotrzebniejsze rzeczy, które mogą się przydać dziecku w szkole. Warto skupić się jedynie na niezbędnych przyborach, a o resztę zapytać nauczyciela prowadzącego.

Jak pozyskać fundusze na działalność gospodarczą?

Obecnie samo założenie działalności gospodarczej jest bardzo proste i nie wiąże się z większymi kosztami, jednakże w praktyce rozwinięcie biznesu bez zainwestowania wkładu własnego na rozwój jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe. Dlatego warto zawczasu zastanowić się skąd weźmiemy pieniądze na rozwój własnej firmy.

Zobacz też

Jakie okna wybrać do domu?

To, jakie okna wybrać zależy w dużej mierze od upodobań inwestora i jego oczekiwań. Aby umożliwić mu łatwiejsze podjęcie decyzji przedstawimy zalety i wady okien drewnianych i PCV.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: