W wybranych biurach maklerskich znajdziemy w ofertach kont inwestycyjnych takie, które dzięki dedykowanej platformie do transakcji na rynku akcji umożliwiają również zakup akcji na rynkach zagranicznych.

Aby rozpocząć przygodę z rynkami poza granicą kraju, warto przyjrzeć się koniunkturze poszczególnych krajów, a następnie wybrać branżę, której przyjrzymy się dokładniej. Wiedza z zakresu makroekonomii danego kraju będzie dodatkowym atutem przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Gdy zdecydowaliśmy się już na daną branżę na rynku zagranicznym, warto poszukać spółek, które w naszej opinii są dobrze zarządzane, a ich wyniki finansowe rokują polepszenie się sytuacji spółki w przyszłości. Pamiętajmy kupując akcje o tym, że: KUPUJEMY PRZYSZŁOŚĆ, NIE PRZESZŁOŚĆ.

Zawieranie transakcji na rynkach obcych niczym niemal nie różni się od tych zawieranych w kraju. Musimy jednak przed wysłaniem zlecenia giełdowego przetransferować swoje środki finansowe na inną walutę. Powinniśmy w tym miejscu pamiętać, że przy jednoczesnym wzroście wartości naszego portfela w sytuacji wzrostu kursu papieru wartościowego, który zdecydowaliśmy się zakupić, wartość naszego portfela może się obniżać poprzez osłabienie waluty danego kraju! Sytuacja ta działa również w drugą – korzystną stronę – może się okazać bowiem, że zarabiamy zarówno na wzroście kursu danej akcji, jak i na wzroście waluty danego kraju. W najmniej optymistycznej wersji – tracimy w obu przypadkach.

Po przewalutowaniu swoich środków na walutę obcą możemy już dokonywać transakcji na danym rynku. Aby dokonać transakcji, musimy wysłać na giełdę odpowiednie zlecenie. W tym celu, podobnie jak ma to miejsce na krajowej giełdzie papierów wartościowych, musimy po symbolu odszukać interesującą nas spółkę, a następnie wprowadzić dodatkowe informacje w formularzu zlecenia. Wprowadzamy ilość papierów wartościowych, których chcemy sprzedać lub kupić, cenę, jeśli wybieramy zlecenie z limitem ceny lub określamy typ zlecenia bez limitu ceny. Poprawnie wypełniony formularz zlecenia wysyłamy na giełdę. Pamiętać musimy jednak, że nasze zlecenie musi spełniać warunki szczegółowego obrotu papierami wartościowymi w konkretnym kraju. Ważne jest również sprawdzenie godzin sesji w danym kraju. Przykładowo giełda na Wall Street zaczyna się dopiero pod koniec polskiej sesji na GPW.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułOpcje walutowe – informacje
Następny artykułJak inwestować? – poradnik

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here