Inwestycja – bez względu na jej charakter – służy temu, aby przynieść korzyści w przyszłości. Większość z nich wiąże się jednak z poniesieniem ryzyka inwestycyjnego. Poznając odpowiednie zasady zarządzania ryzykiem, można je zmniejszać, a dzięki zastosowaniu odpowiednich metod inwestowania – zwiększać swoje zyski. Inwestowania trzeba się więc nauczyć.

Polskie szkoły niestety nie uczą nas, jak to czynić. Nie uczą również Polaków oszczędności, których tak brakuje nam, gdy potrzebujemy środków na nagłe wydatki. Aby temu zaradzić, warto samemu rozpocząć budowanie własnej inwestycyjnej przyszłości jak najwcześniej.

Rozpoczynając swoją przygodę z inwestycją od niskich kwot, nie odczujemy na początku tego, że zaczęliśmy oszczędzać. Zamiast przeznaczać dodatkowe środki na niepotrzebne wydatki, możemy je po prostu odłożyć. Środki zainwestowane lub ulokowane na różnych produktach finansowych przyniosą nam początkowo małe zyski, płynące z małych kwot, lecz w dłuższej perspektywie czasowej uzbiera się większa kwota, którą będzie procentować w większym stopniu. Dodatkowo, na zwiększenie naszych oszczędności pracuje procent składany!

Procent składany polega na tym, że zarabiamy nie tylko na zgromadzonych przez nas oszczędnościach, lecz również na zyskach już uzbieranych. Oznacza to, że po dłuższym czasie coraz większe zyski będą wynikać nie tylko z faktu, że zwiększyliśmy nasze oszczędności, ale również z tego, że przyszły zysk wypracowują już naliczone odsetki.

Możliwości inwestowania na różnego rodzaju rynków jest mnóstwo. Czasami ważniejsze od decyzji, w co zainwestować, jest przekonanie samego siebie do tego, że w ogóle warto zacząć. Najtrudniej jest – jak można się spodziewać – tym, którzy przez całe swoje dorosłe życie wydawali co miesiąc wszystkie zarobione środki…

Pamiętajmy, że gdy zbudujemy już odpowiedni kapitał, nasze comiesięczne dochody nie będą pochodziły wyłącznie z pracy, lecz również z owego kapitału.

Myślicie, że warto zacząć przygodę z inwestowaniem? Zapraszam do komentowania.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułGiełdy zagraniczne – jak inwestować?
Następny artykułAplikacja Facebook – jak obsługiwać?

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here