Warto wiedzieć, że standardem wśród większości banków jest stosowanie dwóch tabel oprocentowania. Pierwsza z nich to tabela standardowa, w której lokaty oprocentowane są o wiele niżej od prezentowanych stawek w materiałach promocyjnych. Druga tabela oprocentowania zawiera promocyjne stawki procentowe, które można otrzymać w trakcie zakładania lokaty podczas trwania danej lokaty.

W praktyce wygląda to następująco: bank X posiada w standardowej ofercie lokatę 3-miesięczną oprocentowaną znacznie poniżej rynkowej średniej na poziomie 2,5%.W tym samym czasie prowadzi kampanię promującą lokatę 3-miesięczną. W ramach promocji każdy kto w trakcie jej trwania założy nową lokatę otrzyma wysokie oprocentowanie wynoszące 7% w skali roku. Lokata promocyjna jest depozytem odnawialnym. W takim przypadku zakładając lokatę na 3 miesiące, po tym terminie lokata przedłuży nam się na warunkach standardowej lokaty.

Załóżmy, że po 3 miesiącach ten sam bank reklamował będzie tę samą lokatę promocyjnym oprocentowaniem na poziomie 7,2%. Standardowa stawka wynosić będzie nieco więcej, np 3%. Jeśli założyliśmy naszą lokatę wcześniej i w chwili trwania tej promocji odnowi nam się ona, wówczas otrzymamy oprocentowanie standardowe, a więc to na poziomie 3%.

W celu otrzymania wyższego oprocentowania zmuszeni będziemy do zlikwidowania lokaty na chwilę po jej odnowieniu oraz konieczne będzie założenie nowej. Nie każdy bank stosuje tego typu sposoby. Zdarzają się bowiem banki, które przedłużają lokaty na warunkach aktualnie obowiązującej oferty, jednak w gąszczu różnych ofert zajmują one niewielką część całego „tortu depozytowego”, jaki istnieje w sektorze bankowym. Banki chcąc rywalizować miedzy sobą o klienta konkurencji musza walczyć ceną, a w przypadku produktów depozytowych ceną jaką banki płacą klientom za zdeponowanie nadwyżek w domowych budżetach są właśnie oprocentowania lokat. Banki chcąc zrekompensować sobie wyższe koszty pozyskania klientów zmniejszają oprocentowanie dla klientów już posiadających.

W celu uniknięcia zaprezentowanej sytuacji, wybierajmy więc lokata nieodnawialne, dzięki którym liczyć możemy na wyższe zyski dzięki aktualnym promocjom banków.

Co wybieracie: lokatę odnawialną czy nieodnawialną? Dlaczego? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here