Podstawową korzyścią, jaką dostajemy, wybierając polisolokaty, jest ochrona ubezpieczeniowa na sumę wpłaconą na konto lokaty. W przypadku polisolokat nie otrzymujemy odsetek od zdeponowanej kwoty, od której normalnie musielibyśmy odprowadzić podatek od zysków kapitałowych. W ich przypadku na koniec trwania produktu doliczana jest premia za dożycie do końca okresu ubezpieczenia, wyrażona procentowo. W tym przypadku premia ta zwolniona jest z podatku od zysku.

Wybierając zatem lokaty w formie ubezpieczenia, unikamy podatku, zatem mniejsze oprocentowanie od standardowej, opodatkowanej lokaty będzie w rzeczywistości często wyższe ze względu na brak podatku.

Ominięcie podatku oraz możliwość zabezpieczenia siebie na wypadek śmierci to niewątpliwie korzyści tego typu produktów. Czas zatem na minusy polisolokat a wiec miejsca gdzie tradycyjne lokaty mają nad nimi przewagę.

Lokaty bankowe gwarantowane są Bankowy Fundusz Gwarncyjny. W przypadku wystąpienia problemów z wypłacalnością danego banku, wówczas BFG wypłaca środki klientów. Polisolokaty sprzedawane przez banki, oferowane są jednak przez towarzystwa ubezpieczeń, które nie są objęte Bankowym Funduszem Gwarancyjnym. Zgodnie jednak z odpowiednimi przepisami ustawy poszczególne towarzystwa musza posiadać asekurantów, którzy na wypadek upadku towarzystwa przejmą i wypłacą jego zobowiązania finansowe. Jednak dla wielu z nas łatwiej jest zaufać Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu.

Kolejną przewagą lokat terminowych jest fakt, że można je zakładać jako lokaty wspólne, na przykład przez obu małżonków. Oboje partnerów są wówczas właścicielami wspólnie zdeponowanej kwoty. W przypadku polisolokat nie ma możliwości założenia ich dla współwłaścicieli. Jedna polisolokata to tylko jeden jej właściciel.

Wybierając polisolokaty, zazwyczaj musimy dokonać wpłaty na rachunek polisolokaty, która prowadzona jest najczęściej w innym banku. Oznacza to dodatkowy czas, jaki musi upłynąć zanim przelew dotrze na rachunek odbiorcy. W przypadku zerwania lokaty przed czasem towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zapisać w umowie czas, jaki dają sobie na realizację wypłaty środków. Z reguły środki z lokaty trafiają dużo szybciej na nasze konto niż z polisolokaty.

Co wybieracie: polisolokatę czy lokatę standardową? Dlaczego? Podzielcie się swoimi opiniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here