Inwestycje Straty na giełdzie

Straty na giełdzie

-

Jeżeli zrozumiemy podstawy inwestowania, pewne zależności rządzące na rynkach – w długim okresie czasu nasze skutecznie wypracowane metody zarabiania na giełdzie mogą przynieść korzyści wymierne względem poniesionego ryzyka.

Właśnie nad ryzykiem poniesionym w trakcie inwestowania warto się dobrze zastanowić. Czy nie jest tak, że decyzje inwestycyjne, wielokrotnie podejmowane pod wpływem emocji i impulsu, okazywały się stratne? Czy powodem start nie okazał się później zbyt mały stosunek potencjalnego zarobku do poniesionego ryzyka? Często psychologia gracza giełdowego sprawia, że popełnia on, często z przyzwyczajenia, te same proste błędy.

Ile zatem można stracić na giełdzie?

Przy braku zastosowania jakichkolwiek reguł giełdowych można stracić niemal wszystko, co się zainwestowało. Szczególnie ważne dla rozpoczynających przygodę z giełdą jest to, by nie inwestować na początku dużych kwot. Dobrze, jeśli będą to małe, nieznaczące środki pieniężne, których ewentualna starta nie przyniesie problemów finansowych.

Jeżeli założymy „czarny scenariusz”, że kupujemy akcje spółki po 5 zł, następnie wartość jednej akcji spółki na giełdzie spadnie do 50 groszy, to łatwo policzyć, że z każdego tysiąca zainwestowanego na danej spółce pozostanie nam tylko 100 zł i, aby móc odrobić starty, musielibyśmy 10-krotnie powiększyć posiadany w danym momencie kapitał, co nie należy do rzeczy prostych. Nie jest to niemożliwe na giełdzie, ale początkujący inwestor może nie poradzić sobie z odrabianiem start. Dodatkowo, często taka osoba, chcąc szybko odrobić stracone środki, może inwestować w kolejne spekulacyjne spółki, ponownie tracąc w ten sposób środki.

Co zatem zrobić, aby nie stracić?

Warto zapoznać się z zasadami zarządzania kapitałem, aby poznać zależności zachodzące pomiędzy potencjalnym zyskiem i maksymalną stratą, jaką od razu sobie ustalamy, powyżej której wychodzimy z danej transakcji. W ten sposób nie straszny nam będzie 10-krotny spadek wartości ceny akcji, bowiem już na początku spadków „utniemy” w tej sytuacji straty.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Marcin Łabuś

Marcin Łabuś – absolwent zarządzania specjalizujący się w zastosowaniu narzędzi promotion-mix w działalności polskiego sektora telekomunikacyjnego oraz bankowego. Doświadczenie zdobywał przez rozwijanie swoich zainteresowań. Praca to dla niego pasja. Twórca i właściciel portalu telekomunikacyjnego „Simplik.pl”.


Nasz specjalista pisze o sobie:

W 2011 roku ukończyłem studia magisterskie na Wydziale Zarządzania Politechniki Rzeszowskiej. Specjalizuję się w zastosowaniu narzędzi marketingu w usługach telekomunikacyjnych i bankowych. Zastosowanie elementów marketingu-mix stało się moją pasją podczas studiów, zaś szeroką wiedzę z zakresu bankowości i telekomunikacji mobilnej zdobyłem realizując swoje zainteresowania.

Interesuję się również tematyką inwestycji giełdowych oraz psychologią graczy giełdowych. Silne emocje na giełdzie sprawiają, że nawet najlepsze strategie inwestycyjne nie dają oczekiwanych rezultatów. Psychika graczy jest więc przeszkodą w racjonalnym podejmowaniu decyzji.

Wolny czas spędzam podróżując i odkrywając nowe ciekawe miejsca. Uwielbiam wycieczki rowerowe i spacery po górach.

Zainteresowanych tematyką telekomunikacji zapraszam do współpracy przy tworzeniu alternatywnego portalu – Simplik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

WWE Legends of Wrestlemania – ciosy specjalne

WWE Legends of Wrestlemania zawiera sporą ilość ciosów specjalnych, które uzależnione są od aktualnie wybranej postaci. Występuje jednak żelazna zasada: bez względu na postać, którą kierujemy, wszystkie ciosy specjalne wykonujemy w ten sam sposób. Różnią się tylko wizualnie, natomiast ich siła jest bez zmian.

Dokumenty zgłoszeniowe i rozliczeniowe pracowników

Z zatrudnieniem pracowników wiąże się cały szereg obowiązków. Do najważniejszych z nich należy prawidłowe przygotowywanie dokumentów zgłoszeniowych i rozliczeniowych pracowników na potrzeby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Płatnicy składek - czyli pracodawcy - są zobowiązani do przekazania ZUS-owi min. zgłoszenia do ubezpieczeń, imiennych raportów miesięcznych oraz deklaracji rozliczeniowych.

Zobacz też

Zupa szparagowa – przepis

Fasolka szparagowa to znane od wieków warzywo strączkowe o długich, zielonych lub jasnożółtych strączkach z małymi, miękkimi ziarenkami w środku. Chociaż jest często uprawiana w europejskich ogródkach i działkach owocowo-warzywnych, mało kto z Europejczyków pamięta, że została sprowadzona z Ameryki Południowej przez hiszpańskich i portugalskich żeglarzy.

Paczki do Anglii – tania wysyłka kurierem

Anglia jest popularnym kierunkiem wysyłek paczek zagranicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się ze...

Jaka karma dla psiego alergika?

Mały alergik w domu to wyzwanie. Należy zadbać o odpowiednie jedzenie dopasowane do potrzeb, dobrać kosmetyki do pielęgnacji, a...

Może Cię zainteresuje: