Wspomniana już wielkość matrycy w dużej mierze powinna być dopasowana do odległości. Wskazane jest, aby nasz wzrok był przynajmniej 50 cm od monitora, jednak przy większym ekranie (21 cali i powyżej), warto tak sobie zagospodarować stanowisko pracy, aby siedzieć jeszcze o ok. 10 cm. dalej. Należy przy tym pamiętać, że większa matryca wymaga zastosowanie większej rozdzielczości, co nie każdemu może odpowiadać, dlatego warto przed zakupem wypróbować odpowiednie rozdzielczości (choćby w sklepie komputerowym). Jest to szczególnie istotne w przypadku osób posiadających wadę wzroku. Istotne w przypadku matryc jest także zwrócenie uwagi na jej rodzaj. Najlepsza w tej chwili na rynku to matryca o symbolu TN – gwarantuje najlepszą jakość obrazu, a przy tym świetnie sprawdza się przy oglądaniu filmów czy graniu, gdzie co chwilę mamy do czynienia ze zmianą i dużą szybkością wyświetlanych obrazów.
Warto także przed zakupem odpowiedniego monitora zwrócić uwagę na plamkę matrycy oraz czas reakcji plamki/matrycy. W obydwu przypadkach im mniejsza tym lepszy obraz oraz przejście z czerni do bieli bez utraty jakości wyświetlanego obrazu.
Rozdzielczość natywna to kolejny istotny element, na który warto zwrócić uwagę. Jest to inaczej mówiąc minimalna rozdzielczość zalecana. Oznacza to, że w przypadku zmiany rozdzielczości na mniejszą, nasz obraz może być mniej widoczny lub zamazany. Warto zatem wziąć pod uwagę przy jakiej rozdzielczości pracuje nam się najlepiej.
W przypadku takich elementów jak kontrast, jasność [cd/m2] czy częstotliwość [Khz], warto zwracać uwagę na jak największe wartości, dzięki temu będziemy mogli dopasować taki monitor, który będzie nie tylko mniej męczył nasz zwrok, ale także zapewni bardziej intensywne barwy (np. czerń zamiast szarości czy wyrazista biel). Podobnie rzecz wygląda w przypadku kąta nachylenia. Im większy tym większa widoczność w przypadku, gdy jesteśmy zmuszeni pracować pod kątem do monitora. Odwrotnie do podanych wartości ma się pobór mocy, określany symbolem [W] – w tym przypadku im mniejszy tym lepiej, ze względu chociażby na nasze rachunki za prąd.
Uwaga!
Niektóre monitory posiadają także dodatkowe funkcje takie jak wbudowane głośniki, tuner telewizyjny czy wejście na słuchawki. Warto zastanowić się czy faktycznie elementy te będą nam potrzebne, gdyż często właśnie przez nie cena idzie mocno w górę.
Czym kierowaliście kupując monitor do swojego komputera? Jakie cechy zadecydowały? Wypowiedzcie się!